Vajon mennyiben befolyásolja a leendő apák esetében a sikeres nemzőképességet a szülővé válás kitolódása? Aggasztó tendencia, hogy évtizedek óta romlik a férfiak spermiumállománya. Ez a probléma több lehetséges okra is visszavezethető. Mi mindent tehet a férfiasságáért, aki 40-45 felett szeretne apa lenni?
Szerző: Szále Kata mentálhigiénés szakember
Az életkor előrehaladtával – valamivel később, mint a nőknél – a férfiak esetében is folyamatosan csökken a sikeres fogamzás esélye. Míg korábban úgy gondolták, hogy a hímivarsejtek minősége 40 felett mutat jelentős romlást, az újabb kutatások szerint ez később következik be. Egy egészséges negyvenes férfi még a nemzőképessége teljében lehet; egyes meddőségi centrumokban például 40 év a korhatár a spermadonoroknál, mert általában ezután kezd romlani a spermiumállomány.
Milyen a megfelelő sperma?
Az Egészségügyi Világszervezet – a WHO – referenciaértékei:
- minimum 15 millió hímivarsejt/egy milliliter ondó;
- az ondóban legkevesebb 39 millió hímivarsejt/ejakuláció;
- 7,2–7,8 közötti pH-érték;
- az ondóban levő hímivarsejtek legkevesebb 40%-a mozog, és legalább 32%-a intenzíven mozog.
A romló spermiumállomány világszinten (kortól függetlenül) olyannyira komoly probléma, hogy míg az egészséges, nemzőképesnek számító férfiak spermiumszámának meghatározott értéke korábban 25 millió hímivarsejt/ml volt, ezt a számot az Egészségügyi Világszervezet 15 millió/ml-re csökkentette.
Számít az életkor!
A szakemberek nem győzik hangsúlyozni: az életévek száma komoly faktor a termékenység tekintetében. A magasabb életkor a fogantatási nehézségek vezető okai között szerepel. Abban az esetben, ha egy 30-as éveiben járó párnak orvosi segítségre van szüksége a vágyott fogamzáshoz, az esetek döntő többségében tudnak segíteni, míg 40 felett az asszisztált terhességek sikeres létrejötte egyre nehezebb, valamint gyakoribb az orvosi okokra nem visszavezethető meddőség is.
Asszisztált reprodukciós technikák
- Mesterséges megtermékenyítés (IUI),
- In vitro megtermékenyítés (IVF) lombikbébi-eljárás.
- Intracitoplazmatikus spermiuminjekció (ICSI).
Életmód és termékenység
Hogy milyen állapotban van egy férfi, az az életkorán túl nagyban függ a szokásaitól is. Az alábbi életmódszabályok betartása segíthet fenntartani a férfiak egészséges nemzőképességét.
- Stresszcsökkentés, stresszoldás – vegyük komolyan, sokkal nagyobb a jelentősége, mint gondolnánk, a tartós stressz hatására megváltozik többek között a hormontermelés!
- Rendszeres mozgás. Már napi 30 perc futás hatására nő a spermium mennyisége és javul a minősége.
- Ne essünk túlzásokba! A nagyon megerőltető testedzés sem ideális, a megterhelés extrém szintje ugyanis stressz a szervezet számára. (Ilyen például a testépítők vagy az ultramaraton-futók terhelése.)
- Természetes, tiszta, egészséges táplálkozás, a feldolgozott élelmiszerek és a szélsőségek kerülésével. Megfelelő vitamin- és ásványianyag-ellátottság (a C-, és D-vitamin-bevitel kiemelten fontos.)
- Ideális testsúly tartása. A túlsúly állandó gyulladásos állapotot tart fenn a szervezetben, valamint hormonális változásokat is okoz.
- Káros szenvedélyek kerülése. A dohányzás akár 17%-kal csökkentheti a spermiumszámot, és 9,19%-kal a DNS-töredezettséget. Az alkohol, a drog, az indokolatlan gyógyszerbevitel is mellőzendő.
- Elegendő alvás (minimum napi 7 óra). A rendszeresen 6 óránál kevesebb alvásmennyiség hatására nő a spermiumellenes antitestek száma.
- A „melegítés” kerülése. Rontja a férfitermékenységet, ha tartósan magasabb a herék hőmérséklete. Ezt kiválthatja az ülő életmód, az ülésfűtés használata az autóban, a gyakori meleg vizes fürdő, a szoros nadrág viselése. Ám a folyamat visszafordítható: ha változtatunk a szokásainkon, a spermiumok egészsége helyreáll.
A spermiumok funkcionális épségére rossz hatással vannak az alábbi betegségek: herevisszér-tágulat (viszonylaggyakori probléma, ami műtéttel kezelhető, és gyakran – 60-65%-ban – követi spontán várandósság), heredaganat, cukorbetegség.
E problémák kezelése fontos lépés a sikeres terhességhez.
Láthatatlan ellenségek
Sokaknak talán eszükbe sem jut, de lehetőség szerint fontos kerülni a mikroműanyagok szervezetbe jutását (a műanyag palackok, csomagolások alkalmazásával megesszük, megisszuk, de a levegőből is belélegezzük), a táplálék-adalékanyagokat, a túl sok vegyi anyag használatát. Az anabolikus szteroidok szedése szintén visszafordíthatatlan károkat okoz, meddővé tehet. Amit nehezebb kiküszöbölni, de szintén károsítja a nemzőképességet, az többek között a légszennyezettség és az ösztrogén-bomlástermék.
Ha nem is mindent, de számos környezeti tényezőt befolyásolhatunk, és ezekre – mind a magunk egészségéért, mind megszületendő gyermekeink érdekében – fontos és érdemes nagy hangsúlyt helyeznünk!
CSALÁDTERVEZÉS-BABATERVEZÉS könyvünkben minden fontos kérdésre választ adunk a családalapítás előtt állóknak és családbővítést tervezőknek, sok-sok hasznos információval kiegészítve.