Az egész világon, minden társadalmi rétegben és korcsoportban előfordul, de a legnagyobb veszélyt a gyerekek, mindenekelőtt a csecsemők számára jelenti. Mit kell tudni a járványos agyhártyagyulladásról?
Agyhártyagyulladás többféle kórokozó miatt kialakulhat, de általában virális vagy bakteriális eredetű. A járványos agyhártyagyulladást és vérmérgezést a cseppfertőzéssel terjedő Meningococcus baktérium okozza. Hazánkban, ahogyan Európa többi részén is, a leggyakrabban annak B és C típusa.
Megemlíthetők még a kamaszok, fiatal felnőttek is, akik körében az átlagosnál szintén magasabb az esetszám.
Miért olyan veszélyes?
Fertőzöttség esetén komoly gondot jelenthet, hogy a betegséget korai fázisában nehéz felismerni, mivel tünetei – láz, hányinger, levertség, étvágytalanság és fejfájás – más, kevésbé súlyos fertőzésekéhez hasonlóak.
Később fényérzékenység, tudatzavar, aluszékonyság, nyakmerevség, csecsemőknél ezenkívül magas hangú sírás és a fejen kidomborodó kutacs jelezheti a bajt. Csakhogy igen gyors lefolyású kórról van szó, így mire a ezek másodlagos, specifikus tünetek is megjelennek, addigra már súlyos állapotban lehet a gyermek. Könnyen kialakulhat vérmérgezés, amit a bőrön megjelenő pontszerű vagy kiterjedtebb bevérzések kísérhetnek. Ezek azonban akár más megbetegedések által okozott kiütéseknek is vélhetők.
A legsúlyosabb esetekben halállal is végződhet a járványos agyhártyagyulladás és vérmérgezés, illetve akár komoly, élethosszig kiható fizikai/idegrendszeri következményeivel lehet számolni.
Kezelés és megelőzés
A védekezéshez ma már védőoltások is rendelkezésre állnak a Meningococcus baktérium leggyakrabban betegséget okozó típusai ellen. Nagyon fontos tudni, hogy az adott védőoltás kizárólag az adott típusú baktérium ellen képes védelmet adni. A hazai ajánlás szerint a Meningococcus elleni védelmet 2-3 hónapos korban érdemes megkezdeni és 25 éves korig célszerű fenntartani. A védőoltásokról és a pontos adagolásról szóló további információért és részletes tájékoztatásért érdemes a házi gyermekorvoshoz fordulni.
A témában ajánljuk még:
Oltások – amikor gyógyszerek helyett a saját immunrendszered véd meg