Szeretnéd, hogy a gyermeked korábban aludjon el, és így kipihentebben ébredjen, ráadásul több időtök legyen magatokra esténként? Remek alkalom kihasználni az óraátállítást!
Szále Kata írása
A kisgyermekek “hisztije” mögött gyakran áll a kialvatlanság. Ha eddig például este 9 órakor került ágyba, akkor most gond nélkül teheted le 8-kor (az ő biológiai órájának ugyanis nem szól az óraátállítás) és igyekezz tartani is magad az új szokáshoz! Nyertek vele mindannyian egy órát: a gyermeknek jót tesz az alvás, ti pedig felnőtt időt nyertek!
Milyen alvászavarok nehezíthetik a mindennapokat?
Nem ritka az alvászavar: csecsemőkortól egész serdülőkorig megjelenhet. A gyermekek 20-30 százalékánál fordul elő valamilyen alvással kapcsolatos nehézség.
Kisgyermekeknél az alvással kapcsolatos problémák a következő csoportokba sorolhatók:
- Elalvási zavarok: Elalvási zavarról akkor van szó, ha a kisbaba, kisgyermek nem tud egyedül elalduni, nagyobb gyermek pedig nem akar önállóan álomba merülni.
- Átalvási zavarok – éjszakai felébredések: Ha jól altatják a babát akkor, 5-6 hónapos kortól a csecsemő átalussza az éjszakát. Természetesen a nyugtalan alvás, gyakori ébredések hátterében betegség is állhat (pl. tehéntejallergia).
- Alvásfüggő légzészavarok (pl. csecsemőkori alvási apnoé, hirtelen csecsemőhalál szindróma)
- Parasomniák: A parasomniák közé azok az alvászavarok tartoznak, melyeknél az alvás során furcsa, nemkívánatos motoros és vegetatív tünetek jelentkeznek. (pl. ritmikus mozgászavar betegség, alvajárás, rémálmok)
Csecsemő, vagy totyogó?
Sokan az első perctől külön ágyban altatják újszülöttjüket, míg mások a testközelség adta biztonságérzetet tartják a legfontosabbnak. Ha az utóbbi csoportba tartozunk, akkor idővel – akár évek múlva – jön elő a kérdés: tud-e a kisgyermek egyedül aludni?
Ha nem érezzük helyesnek ezt a lépést és csak külső nyomásra, – valamilyen vélt, vagy valós elvárásnak megfelelve vágnánk bele, akkor inkább ne tegyük! Várjunk vele, míg úgy érezzük tényleg ezt szeretnénk, tényleg ezt tartjuk jónak. Ha belső meggyőződés áll az új altatási szokások kialakításának vágya mögött, akkor segítségünkre lesznek az alábbi javaslatok:
Mit lehet tenni, hogy elérjük a nyugodt éjszakákat?
- ne érezzünk lelkiismeret furdalást, amiatt, hogy megtanítjuk egyedül aludni a gyermekünket. Azzal, hogy megtanulja az önálló alvást nagyobb önbizalomra és önállóságra tesz szert,
- készítsük fel a gyermekünket, mondjuk el neki, hogy meg kell tanulnia egyedül aludni,
- legyünk türelmesek, kedvesek és maradjunk nyugodtak,
- törekedjünk a szabályok betartására, legyünk következetesek az alvással kapcsolatos dolgokban,
- számítsunk a gyerek tiltakozására. A szoktatás elején ne hagyjuk egyedül, maradjunk mellette, majd lassan csökkentsük az ágya mellett töltött időt. Ha sír, akkor mindig menjünk vissza hozzá, , ismételjük meg, hogy aludjon szépen, simogassuk meg, majd újra menjünk ki. A kisgyermeknek nagyon fontos tudnia, hogy nem hagyjuk magára.
- ne legyen teljesen sötét, ideális a félhomály,
- halkan beszélgethetünk, házimunkát végezhetünk, ám nagyobb zaj, vagy a TV villódzó fényei, az átszűrődő hangok nem segítenek, éberebbé teszik a kicsit.
- az esti menet mindig legyen egyforma, alakítsunk ki egy kb. 45 perces szertartást. Legyen idő elcsendesedni, megnyugodni: a fürdés, a mese olvasás már az elalvásra hangoljon.
Ajánljuk még a témában: