Az a kérdés, hogy álmodnak-e a babák, nehezen megválaszolható, hiszen ők még nem tudnak álomnaplót írni és szkennerekkel sem vizsgálják az agyhullámaikat álmaik feltérképezésére. Abban azonban megegyeznek az e területet kutatók, hogy az alvás rendkívül fontos szerepet tölt be a kisbabák fejlődésében, akár álmodnak, akár nem.
Szerző: Zimmerer Anita pszichopedagógus
„Kedvencem az volt, amikor a babáim kis mozdulatokkal szopiztak az ajkukkal alvás közben. Fogalmam sincs, álmodoztak-e, de valami boldoggá és elégedetté tette őket azokban a pillanatokban ” – olvastam egy interjúban egy anyukától.
Mivel pedig a babákból hiányzik az öntudat és a tárgyi állandóság, vélhetően nem tudnak álmodni.
Csak 7 éves kortól jönnek az álmok?
David Foulkes gyermekálomszakértő és pszichológus szerint nagy különbség van a valódi világ és az álomvilág látása között, mert az álmodás olyan mintákat hoz létre, melyeket soha nem tapasztaltunk meg korábban. Így a kisbaba környezeti stimuláció hiányában elvileg nem képes álmodni. A szakértő erről hosszasan írt a Gyermekek álmodozása és a tudat fejlődése című könyvében. Szerinte csak azért, mert a baba is megtapasztalja a környezetét, még nem képes egy új környezetet megálmodni.
Foulkes azt is állítja, hogy az álmodás képessége csak kb. 7 éves kortól alakul ki, mert abban az életkorban már képesek grafikus narratívákat álmodni a gyerekek, amihez világos identitástudat szükséges.
Azonban kétségtelenül bájos látvány.
REM a magzati korban
A jelenlegi álomtudományi kutatások megkérdőjelezik Foulkes következtetéseit. Egy amerikai alvásgyógyászati központ igazgatója határozottan állítja, hogy a csecsemők álmodnak, és erre a REM-fázis vizsgálatainak köszönhetően bizonyíték is van. A REM-fázis (Rapid Eye Motion, gyors szemmozgás) a felnőttek alvásának körülbelül 20-25%-át teszi ki, és ez az az időszak, amikor a legtöbbször álmodnak.
Az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia szerint a csecsemők alvásuknak körülbelül az 50%-át REM-ben töltik
– ami gyakorlatilag kétszer olyan hosszú, mint a felnőtteknél. Az is tény, hogy a REM-fázishoz hasonló agyhullámokat figyeltek meg 25-28 hetes magzatoknál. A szakértők tehát feltételezik, hogy a REM már a méhben elkezdődik.
Mi történik alvás közben?
Az alvás minden életkorban segíti a memória megszilárdulását, segítségével beépülnek a tapasztalataink, információfeldolgozás zajlik, bővül a tudásbázisunk. Így van ez a legapróbbaknál is. Az álmok emellett segítenek a napi események feldolgozásában, ami nagyon fontos az agy és az egész test megfelelő működéséhez. A baba életének első heteiben emellett az agy növekedése is gyors tempóban halad.
A jelenség 3-6 hónapos korra általában megszűnik – tehát nem arról van szó, hogy a babánknak rémálmai lennének.
GYERMEKPSZICHOLÓGIA – Születéstől egészen 6 éves korig
Félelem, hiszti, dackorszak, agresszivitás, veszekedés, válás, körömrágás, büntetés, testvérféltékenység. Az ezekhez hasonló kérdések sora végtelen – és ez így természetes! Hiszen a szülői szerepet is tanulni kell. Ehhez nyújt segítséget könyvünk, születéstől egészen 6 éves korig.