A rágás fontos élettani funkció, melynek célja a táplálék aprítása, előkészítése az emésztéshez. Ennek megtanulása hosszabb időt vehet igénybe, és már jóval a fogacskák előbújása előtt megkezdődhet. A rágási folyamat az állkapocs mozgatásával megy végbe, amit az állkapocscsont és a koponya között található izmok végeznek.
Ezek kondicionálásához jó előkészítést jelenthet az, ha a gyermekünk rendszeresen mellből szopik.
A hozzátáplálás megkezdésekor egyre többféle állagú étel kerül a baba elé. Korábban rendszerint pépes textúrákkal kezdődött az új ízekkel, ételekkel való ismerkedés, de ez ma már nem feltétlenül van így: az igény szerinti „falatkás” táplálás, a BLW követői rögtön darabos ételeket kínálnak a kicsiknek. Persze a megszokottabb módon, fokozatosan is lehet haladni a darabos táplálékok kínálása felé.
Az, hogy a baba készen áll a darabos táplálék fogyasztására, természetesen nem jelenti azt, hogy már teljes fogsorral rendelkezik. Amíg kevés a foga, addig is remekül csócsálgathat, erősítheti a rágóizmait. Ehhez kockázzuk fel számára az ételt. Ne legyenek túl picik a darabkák, hogy képes legyen felcsippenteni azokat az ujjaival, és ne legyenek túl nagyok sem, mert úgy nem tudja megrágni őket.
A fogzás teljesen természetes folyamat, ugyanakkor kellemetlenségekkel járhat a gyermek számára: már a kezdete előtt hetekkel, akár hónapokkal jelentkezhet nála nyálzás, nyűgösség, és éjjel is rosszabbul, nyugtalanabbul alhat a viszkető, feszítő íny miatt. Étvégytalanság, hasmenés is előfordulhat. Ilyen esetben hatásos lehet a speciális ínygéllel végzett óvatos masszázs, a normál hűtőben lehűtött rágóka vagy kiskanál, illetve gyümölcsszelet rágcsálása.
Ezért később is figyeljünk arra, hogy gyermekünk étrendjében sok rágnivaló (például zöldség, gyümölcs) kapjon helyet.
Ajánljuk még a témában: