A babát tervező és váró nők rémálma sajnos nem is olyan ritka, hogy valóra válik. Hazánkban minden negyedik terhesség vetéléssel végződik.
A félelem létezik
Van, ami rajtunk múlik
A vetélés kockázata életmódváltással csökkenthető: az első terhességek több mint fele megmenthető lenne így – derült ki egy nagyszabású dán kutatásból.
Számos esetben nem az édesanyán áll, hogy elveszíti magzatát, de ha tehetünk ellene, hát tegyünk meg mindent!
“A várandósság alatt naponta több mint húsz kilogrammnyi súly felemelése, valamint az elhízás és az alultápláltság is növeli a vetélés kockázatát” – idézte a BBC hírportálja az International Journal of Obstetrics and Gynaecology című szaklapban ismertetett kutatást.
És van, ami nem rajtunk múlik
A spontán vetélés leggyakrabban első trimeszterben következik be. Sajnos előfordulhat vetélés a második trimeszterben is, ekkor jellemzően genetikai tényezők állnak a háttérben. A harmadik trimeszterben a vetélés már nemigen jellemző, ekkor inkább már a koraszülés veszélye áll fenn.
Dániai kutatás eredménye
A harmincas éveik második felében járó, terhessége alatt alkoholt fogyasztó és éjszakai műszakban dolgozó nőknél is nagyobb volt a vetélés esélye a Koppenhágai Egyetem kutatóinak tanulmánya szerint. Úgy vélik, a vetélést csak az összes kockázati tényező csökkentésével lehet megelőzni. “Mivel a kutatás a népesség egészségét és életmódját vette alapul, sokan húzhatnak belőle hasznot: a gyermeket váró párok, a terhesgondozást végző és a munkakörülményeket szabályozó szakemberek is.” – mondta Anne-Marie Nybo Andersen. A vizsgálat során az 1996 és 2002 közötti lezajlott, összesen 91 427 dániai terhesség adatait elemezték. A várandósságok 3,5 százaléka végződött vetéléssel. Telefoninterjúk segítségével keresték az összefüggést a sikertelen terhességek és az anya életmódja között.
Caroline Overton, a brit Szülészek és Nőgyógyászok Szakkollégiumának szóvivője a tanulmány eredményeiknek alkalmazhatóságával kapcsolatban megjegyezte: a gyermeket tervező nőnek valóban kiegyensúlyozottan kell táplálkoznia, hogy el se hízzon, és túl sovány se legyen, tartózkodnia kell az alkoholtól, abba kell hagynia a dohányzást, és erre a partnert is meg kell kérni. Hozzátette azonban, hogy húsz kilogramm a súlya egy nagy, megtömött utazótáskának, “ilyet a legtöbb nő elég ritkán emelget”.
Amire hatással van az édesanya
- dohányzás,
- alkohol fogyasztás,
- kábítószer használat,
- túl sok koffein,
- fertőzések elkerülése, megelőzése,
- túlsúly,
- túl sovány test
Nem az édesanyán múlik
- Genetikai tényezők
- Nőgyógyászati anatómiai rendellenességek
- A méhnyak gyengesége
- Méhlepény rendellenesség
- Immunológiai eltérések
- Belgyógyászati betegségek
A dán kutatás forrása: MTI
Ajánljuk még: