Vajon mi a titka annak, hogy a baba legalább 38 hetet odabent töltsön a védettséget biztosító anyaméhben?
Szerző: W. Ungváry Renáta
Sajnos nem tart még ott a tudomány, hogy minden bajra gyógyírt kínáljon, ez az egyik oka annak, hogy Földünk jelentős részén, így Magyarországon sem csökken számottevően a koraszülés aránya. De ahogy egyre közelebb jutunk a jelenség alaposabb megértéséhez, úgy javulnak évről évre az esélyeink is, hogy egészséges, érett kisbabákat hozhatunk világra.
Elgondolkodtató számok
– A koraszülések 30-35 százaléka tervezett, ezekre valamilyen anyai vagy magzati betegség, vészhelyzet megelőzése vagy sikeresebb kezelése érdekében kerül sor.
– Olykor erre utal az idő előtti burokrepedés, melynek oka az esetek egy részében ismeretlen marad, de gyakran éppen ez hívja fel a figyelmet a tünetmentes méhen belüli fertőzésre. A fájások idő előtti megindulása összetett okokra vezethető vissza, de szerepet játszhat benne gyulladás, stresszre adott válasz, vérzés, vagy más immunológiai folyamatok.
Érdekes összefüggés, hogy minél korábban következik be a koraszülés, annál nagyobb a valószínűsége a fertőzésnek, mint oknak.
A 21-25. hét közötti spontán szüléseknél csaknem valamennyi esetben fertőzés áll a háttérben, a 35-36. héten ez az arány már csak tíz százalék.
– Nő a koraszülés kockázata, ha az előző szülés óta kevesebb, mint hat hónap telt el.
– Az alultápláltság, különösen, ha ez alapvető tápanyagok hiányával, például elégtelen vas, folsav vagy cink ellátottsággal jár együtt, szintén kockázatnövelő tényező.
– A terhesség alatti dohányzás kétszeresére növeli a kockázatot. Bár a cigarettafüstben háromezernél is több különféle, jórészt ismeretlen hatású vegyület található, a magasabb kockázatot a nikotin és a szénmonoxid érösszehúzó hatásának tulajdonítják, ez ugyanis rontja a méhlepény keringését, ezért a lepény idő előtti elöregedéséhez vezethet.
Honnan jön a fertőzés?
A leggyakoribb ok a hüvelyen keresztüli fertőzés (úgynevezett felszálló fertőzés). Ez sokszor tünetmentes, de a következő jelek hívhatják fel a figyelmet arra, hogy valami nincs rendben:
– a hüvely kémhatása 4-5,5 fölé emelkedik
– fehér folyás
– a hüvelyváladékból kórokozó baktériumok tenyésznek ki.
Fertőződhet a magzat a méhlepényen keresztül a véráram útján, a hasüregből a méhkürtökön keresztül, és diagnosztikus beavatkozások, például magzatvíz mintavétel közben is.
Tévhitek
– A közhiedelemmel ellentétben a kutatások nem igazolták egyértelműen, hogy a kemény, fizikai munka önmagában növelné a koraszülés kockázatát.
– A gyakori méhösszehúzódások nem feltétlenül utalnak koraszülésre, csak abban az esetben, ha ezek a méhnyak megrövidülésével is járnak. Gyakori méhösszehúzódások esetén azonban feltétlenül célszerű az orvossal egyeztetni, hogy kiderüljön, valóban ártalmatlan jelenségről van-e szó csupán.
Mit tehetsz?
Ám az időzítés nem mindig sikerül tökéletesre, így bizonyos betegségekre, fertőzésekre csak a terhesség alatt végzett vizsgálatok alapján derülhet fény, minél korábban, annál jobb! Ezért van nagy jelentősége annak, hogy időben jelentkezz terhesgondozásra, és mindazokat a vizsgálatokat igénybe vedd, amelyeket az orvos és a védőnő az egyéni tényezők ismeretében a ti esetetekben javasol. Ezek – néhány alapvető, mindenkinél ajánlott szűrés kivételével – egyénenként változóak lehetnek attól függően, hogy milyen kockázati tényezőkkel kell számolni: például inzulinrezisztenciával, cukorbetegséggel, jelentős túlsúllyal, fokozott fertőzésveszéllyel járó munkakörrel.
Manapság már léteznek olyan egyszerű módszerek is, amelyek otthoni alkalmazásával bizonyos kockázati tényezőkre felfigyelhetsz, ilyen például a sokszor szinte észrevétlen magzatvízcsorgás kimutatására szolgáló betét, vagy a hüvely kémhatásának mérésére való egyszerű indikátorok.
Sokat tehetsz magadért és születendő kisbabátokért akkor is, ha különösen figyelsz az egészséges táplálkozásra. A vitaminkészítmények mellett elsősorban erre érdemes alapozni!
A babaváráshoz szükséges belső nyugalom megteremtésében pedig rengeteget segíthet egy neked tetsző relaxációs módszer elsajátítása vagy a rendszeres kismama-jóga.
Ajánljuk még a témában: