Számos oka lehet és korántsem csupán esztétikai okokból kell kezelni. Pontosan milyen is az X-láb, hogyan korrigálható, és miért fontos a lehető leghamarabb foglalkozni vele? Kérdéseinkre Kovács Andrea, a Mackórendelő vezető gyógytornásza válaszolt.
Szerző: Podonyi Hedvig
Milyen esetben mondható el a gyermekről, hogy X-lába, más néven X-térde van?
Abban az esetben, ha a térdei X-ben állnak, és járás közben kifelé „hajigálja” a sarkát, ha kicsit esetlenül, csámpásan fut-szalad, ha meg tud botlani a saját lábában. Meg kell jegyezni, hogy az X-térd minimális kialakulása normális a hossznövekedés miatt – addig, amíg a terhelést, a súlyt megszokják a lábak. De azért 6-8 éves korra már el kell érkezni a párhuzamos lábtartásig.
Mi lehet az oka annak, ha mégsem így történik?
A genu valgum, az X-térd megjelenése kapcsolatban állhat örökletes tényezőkkel, lehet jelentősebb lúdtalp következménye, esetleg D-vitamin-hiányé is, bár ez manapság már kevésbé jellemző, mert a legtöbb gyermek szed D-vitamint. Kiváltó okként szerepelhet a nagy túlsúly, amit a csípő nem bír el, és mivel az érintett gyermeknek valahogyan stabilizálnia kell magát, összeérinti, egymáshoz támasztja a térdeit, a bokái pedig távol kerülnek egymástól.
Hogyan kezelhető az X-láb?
A helyzet fokát és súlyosságát ortopéd orvost állapíthatja meg, a korrekció rendszerint gyógytornával végezhető el. A tornához kitartásra van szükség, hiszen a jelentősebb változáshoz általában fél év szükséges – sőt: van, akivel évekig kell foglalkozni a kívánt eredmény eléréséhez. Persze a javulást azért folyamatában is észlelni lehet.
Milyen gyógytorna-gyakorlatok jöhetnek szóba?
Például össze szoktuk csipeszelni-tűzni bokánál a nadrágot, a gyermek térde közé pedig egy nagyobb plüssállatot teszünk, és azt kérjük, sétálgasson így egy kicsit. Ez otthon is megoldható, elegendő hozzá napi 5 perc. Emellett speciális, irányított gyógytornát kell végezni, szakember közreműködésével. A nadrág összetűzésére egyébként azért van szükség, hogy szűk alapon történjen a járás.
Mi segíthet még?
Hasznosnak bizonyulhat a térden alkalmazott kinesio taping, valamint a supinált cipő viselése is.
Hová vezethet az, ha az X-lábat nem kezelik?
Mivel emiatt az egész mozgásrendszer működése megbomlik, szerteágazó negatív hatásra lehet számítani. Többek között: kidörzsölődhetnek a térdek, a nem megfelelő terheléseloszlás miatt hamar megkophat, fájhat a csípő, bokasüllyedés alakulhat ki. Végül akár műtétre is szükség lehet. Az X-lábat tehát feltétlenül érdemes időben kezelni – ezzel korrigálható az eltérés, de legalábbis megakadályozható, hogy be váljon súlyosabbá az adott állapot. Enélkül viszont biztosan nem várható pozitív változás, nem lesz javulás!