A nátháról gyakran mondják, hogy hétfejű sárkány, mivel számos eltérő ok állhat ugyanazon tünetegyüttes mögött. Ha a nátha hétfejű, akkor a policisztás ovárium szindróma (PCOS) az ezerarcú boszorkány, mivel rengeteg, nehezen összekapcsolható tünet utalhat egyazon betegségre. A kórkép átlagosan minden 10. nőt érint. Ez csak hazánkban több százezer érintettet jelenthet, míg a kezelt esetek száma ennek csupán a töredéke.
Szerző: Dr. Zeller Zsófia
PCO, PCOS. Mit jelentenek ezek a betűszavak?
A PCO jelenti a policisztás ováriumot, ami legalább a nők negyedénél előfordulhat.
A 2000-es évek elejéig az orvostudomány ezt az állapotot a petefészek elszigetelt betegségének tekintette.
A PCO szindróma (PCOS) tulajdonképpen egy megtévesztő és pontatlan elnevezés, hiszen ma már tudjuk, hogy teljesen normális petefészekkel is lehet valaki PCOS-es. Sőt, akinek policisztás ováriuma van, sem feltétlenül PCO szindrómás is, hiszen a PCO 25 százalékos előfordulási gyakoriságával szemben csupán minden tizedik nőnél alakul ki a szindróma.
Valójában ez egy sokkal komplexebb betegség: összetett anyagcsere-problémát takar, és rengeteg különféle tünete közül az egyik lehet a policisztás ovárium.
Tünetek
Tünet lehet a vékony szálú, gyorsan zsírosodó haj, a fokozott, néha már-már férfias típusú hajhullás, az erős szőrnövekedés, az áll vonalában, vállon, háton pattanásos, zsíros bőr, de az alvási apnoé, a depresszióra való fokozott hajlam, a kóros hastájéki elhízás vagy a kifejezett soványság és a kontrollálhatatlan édességvágy is mind-mind utalhatnak a szindróma jelenlétére.
Mi okozhatja a betegséget?
Inzulin rezisztenciának nevezzük, mikor a sejtek a megfelelő vércukor és inzulin szint ellenére is éheznek, mivel a tápláló cukrok sejtekbe kerüléséért felelős hormon nem képes elég erősen kötődni a sejtek felszínén képződő receptorokhoz. Így aztán a megfelelő ellátás érdekében még több inzulin termelődik, ami pedig stresszhormonként viselkedik a szervezetben.
Miért nehéz a betegség diagnosztizálása?
A jellegtelen és sokféle tünet összekapcsolása nem egyszerű feladat, ezért fordulhat elő, hogy a valójában IR-es nőknél sok esetben nem „fedezik fel” a cukorháztartás zavarát, így nem találnak magyarázatot a PCOS-ükre sem.
A PCOS-es laboreredmények eltérései minimálisak, hozzáértő szem kell ahhoz, hogy valaki tudjon olvasni a számok között és a megfelelő klinikai tünetek után kutasson. A tévhittel ellentétben vékony testalkatú nőket is érinthet a kórkép, akik kifejezett hátránnyal indulnak, mert esetükben kevés orvos veszi komolyan fontolóra az IR lehetőségét.
Milyen nehézségek léphetnek fel a várandósság során?
Sok nő esetében az első probléma, amivel szembesülnek, hogy nehezebben érkezik a gyermekáldás, mivel – bár korábban menstruációs zavarok is előfordulhattak -, azokat könnyű szájon át szedhető fogamzásgátlókkal elnyomni.
Bár csak a PCOS komplex kezelése jelenthet hatékony megoldást a problémára, mégis sokan ebben a fázisban még csak a tüneti kezelésig, azaz a mesterséges megtermékenyítésig jutnak el. A betegség, és az azt kiváltó IR azonban a terhesség során tovább romolhat.
Így nagyobb a korai vetélés, a terhességi diabétesz, a terhességi toxémia és a koraszülés esélye is. Mivel a mesterséges beavatkozás következtében gyakoribbak az ikerterhességek, ebből adódóan is több szövődmény fordulhat elő a várandósság és a szülés során.
Bár mindez elsőre nagyon veszélyesnek hangzik, az a tapasztalat, hogy amennyiben a PCOS-t a megfelelő táplálkozás, a rendszeres mozgás, a gyógyszeres rásegítés és a pszichés támogatás segítségével megfelelően karbantartják és a hormonok egyensúlya helyreáll, akkor semmivel nem veszélyesebb egy PCOS-es anya várandóssága egy átlagos várandósságnál. Természetesen plusz figyelmet igényelnek az esetlegesen kialakuló hiányállapotok, valamint érdemes ellenőrizni a progeszteron-szintet és rendszeresen figyelni a pajzsmirigy működését is.
Forrás és további információk:
PCOS Szívügy Alapítvány
Lénárd Orsi dúla honlapja