A reggeli émelygés a terhesség egyik nem túl kellemes tünete, ami befolyásolhatja a kismama hangulatát, az energiaszintjét és az általános életminőségét. Vannak azonban jógapózok, amik könnyíthetnek ezeken a heteken.
Fésűs Veronika sportfejlesztési mentor írása
A legtöbb nő a terhesség első trimeszterében reggeli émelygést tapasztal, viszont van néhány szerencsés kismama, aki a terhesség teljes időtartama alatt panaszmentes. Noha a legtöbb nő úgy véli, hogy reggeli émelygése enyhül, vagy akár eltűnik a második trimeszter során, azonban egy egész napos émelygés a mindennapi életet nehezíti meg. A jóga segíthet egy általános jobb közérzet elérésében.
Íme néhány gyakorlat, hogy könnyebb legyen az édes teher:
Vipar ita Karani (Fél gyertyaállás)
Így gyakorold: ülj szemben egy üres fallal, és kezdj el fellépegetni a talpaiddal a falra, miközben hátradőlsz. Helyezd a kezed az oldaladhoz, és fordítsd tenyered a mennyezet felé, teljesen ellazítva a lábaid, miközben a falon nyugszanak. Csukd be a szemed, végy néhány mély lélegzetet és tartsd bent addig, ameddig jólesik. Ha készen állsz a póz bontására, hajlítsd be a térdeid és finoman gördülj az oldaladra.
Supta Baddha Konasana (Fekvő cipészpóz)
Csakúgy, mint előző póz, ez is mellkasnyitó gyakorlat.
Így gyakorold: helyezd a párnát függőlegesen a jógaszőnyeg hátsó részére. Vezesd a hát alsó részét a párna alsó rövidebb széléhez. Helyezkedj el háton fekvésben, úgy ebben a pózban, hogy a térdeidet szétnyitva a talpaid összeérinted. Mindkét oldalon helyezd a földre a kezeid, lélegezz mélyeket 2-3 percen keresztül. Ha bontani akarod a pózt, emelkedj az alkarodra, és lassan térj vissza ülő helyzetbe. Supta Virasana (Hőspóz) (Csak akkor végezd ezt a gyakorlatod, ha a térded egészséges és nem fáj miközben belemész a pozícióba.) Így gyakorold: helyezd a párnát függőlegesen a jógaszőnyeg hátsó része felé. Térdelj le, a térdeidet helyezd csípőszéles távolságba, a lábszáradat pedig helyezd kijjebb, mint a csípőd, ülj a kér sarkad közé, óvatosan ereszkedj le, feküdj a hátadra. Pihenj ebben a pózban, és lélegezz mélyen körülbelül 2-3 percig. Ha bontani akarod a pózt, emelkedj az alkarodra, és térj vissza lassan ülő helyzetbe. Anahatasana (Lágy szívpóz) A Lágy Szív Póz egy népszerű póz, amelyet a yin jóga meditációs gyakorlatként alkalmaz, és körülbelül három-öt percig szükséges kitartani. Megnyugtat és energiával tölt fel. Így gyakorold: sarokülésben a karodat nyújtsd előre, és engedd le a homlokod egészen a szőnyegig. Emeld a feneked, a comb legyen függőleges, a hónalj közelít a talajhoz. Maradj ebben a pózban 3–5 percig, végy egy mély lélegzetet, majd engedd ki. Ismételd ezt 25–30-szor. Amikor készen állsz arra, hogy befejezd ezt a gyakorlatot, óvatosan lépegess a kezeddel a lábad felé, hogy a törzsed egyenesen álljon, és ülj a sarkadra. Salamba Balasana (Gyermekpóz) Annak érdekében, hogy megkönnyítsd a pózt, használj egy keményebb, henger alakú párnát. Fontos: ha a hasad már nagy – általában az első trimeszter után –, ez a gyakorlat már nem biztonságos számodra! Mindig kérdezd meg orvosod arról, gyakorolhatod- e ezt a pózt. Így gyakorold: tedd a párnát függőlegesen a jógaszőnyeg eleje felé. Helyezkedj el a párnával szemben sarokülésben, tárd szét a térded szélesebben, mint a csípőd, hajolj előre terpeszben, és a lábujjaid érintsd össze a feneked mögött. Pihentesd a törzsed és az arcod a párnád tetején. Helyezd a karjaid a földre a párna mindkét oldalán, tenyered felfelé fordítva. Lazíts és összpontosíts a légzésedre. Maradj így egy-két percig, mielőtt fejed elfordítod, hogy további 1-2 percig pihenjen az ellenkező oldalon. Ha készen állsz a póz befejezésére, lassan és óvatosan emeld fel a tested ülő helyzetbe. Használj jógatéglát, ha térd- vagy térdízületi fájdalmad van. Helyezd el a párna rövidebb szélét a hátad alsó részére és hajlítsd hátra a törzsed, helyezd a kezed magad mellett a földre, és óvatosan engedd le az alkarodat. Ajánljuk még: