A várandósság tünetei közül a leggyakrabban a menstruáció elmaradása és a reggeli rosszullétek azok, amelyeket szinte mindenki ismer. Vannak azonban további, jellemző és kevésbé feltűnő tünetek is. Ezek közül a legtöbb a várandósság természetes velejárója, de van néhány, amit érdemes komolyan venni.
Szerző: Szabó Nikolett
Amennyiben a menstruáció szabályos időközönként jelentkezik, meghatározható tünetekkel, könnyen feltűnhet, ha ez a rendszeresség felborul. Szabálytalanul jelentkező havi vérzés esetén nehezebb dolgunk
van, de a túl hosszan elmaradt menstruáció ekkor is gyanús lehet. Ha az ok a várandósság, további kísérőtünetekre is számítani lehet.
Reggeli rosszullét és más változások
A megindult hormonális folyamatok következtében a mellek kissé megduzzadhatnak, érzékenyek lehetnek. Ez az érzékenység a későbbiekben elmúlhat, de akár meg is maradhat. Tapasztalható ezenkívül a mellbimbók színének változása, sötétedése. A hányinger (néha hányással is kísérve) valójában nemcsak reggel, hanem a nap bármely szakában előfordulhat. Általában a terhesség korai szakaszában, az első trimeszter végéig jelentkezik. Egyes esetekben viszont az egész terhesség alatt megmaradhat, de nem jelent gondot, ha nem tapasztaljuk ezt az érzést. A várandósság idején szintén gyakran tapasztalt tünet az érzékenység bizonyos szagokra, ízekre. Nem meglepő módon ezt is a hormonális változások okozzák.
Szélsőséges esetben akár kórházi kezelésre és infúzió bekötésére is szükség lehet.
A vitamin- és ásványianyag-hiány miatt (pl. vas, folsav, B12) akár vérszegénység is kialakulhat. Vitaminok pótlásával érdemes elkerülni az állapotot, viszont ha már kialakult mindenképpen kezelni kell, mert a vérszegénység akár koraszüléshez, fejlődési rendellenességhez is vezethet.
További fizikai és érzelmi tünetek
Annak oka, hogy a babát váró kismamák többször járnak a mosdóba, nem csak az, hogy a baba nyomja a húgyhólyagot. Mivel a vérmennyisége megnő a szervezetben, a vesék extra folyadékot dolgoznak fel, emiatt megnő a vizelet mennyisége. A vérnyomás is változik – csökken, emelkedik majd normalizálódik – ami normális jelenség. Akkor van probléma, ha magasvérnyomás-betegség alakul ki, mert ez veszélyt jelent a vesékre: csökkenhet a működésük, amelynek tüneteként fejfájás, látási zavar jelentkezhet.
A menstuációkor ismert puffadás is jellemző lehet, amit ebben az esetben szintén a hormonok játéka
okoz. Mivel az emésztőrendszer működése lelassul, a gyengébb bélmozgás könnyen székrekedéshez vezethet.
Az első trimeszterben gyakori tünet a fáradtság. Ennek oka, hogy a terhesség korai szakaszában a szervezetben megnő a progreszteron szintje, ami álmosságot idézhet elő. Ugyancsak a hormonok tombolása következtében, a terhesség korai szakaszában szokatlan érzelmi reakciók jelentkezhetnek, ez is teljesen normális tünet tehát.
Ártalmatlan és veszélyre utaló jelek
Amikor a megtermékenyített petesejt beágyazódik, előfordulhat, hogy kis mennyiségű vérzést tapasztalunk. Mivel ez a vérezgetés egybeeshet a menstruációs ciklussal, némileg félrevezető, de a lényegesen kevesebb mennyiség gyanús lehet. Néhány nő a terhesség elején enyhe méhgörcsöt tapasztalhat, ez sem kóros tünet.
Az is lehetséges, hogy a hüvelyváladék mennyisége a megszokotthoz képest megnő a terhes-
ség alatt. Ez egészen addig nem probléma, ameddig a folyás nem elszíneződött és nem érzünk égető érzést sem. Ellenkező esetben mindenképpen fel kell keresni a nőgyógyászt, mert fertőzés állhat a háttérben. A kezelés fontos, mert ez kezelés nélkül a méh felé terjedve vetélést, koraszülést okozhat.
Ha barnás vérzés jelentkezik, ha intenzív deréktáji, hasi fájdalmat tapasztalunk, esetleg ájulás is bekövetkezik, fogjunk gyanút és minél előbb forduljunk orvoshoz!
Ajánljuk még a témában: