Az anyakönyvezhető nevek köre egyre bővül, Magyarországon 2020-ban csaknem 2400 női és több mint 1800 férfinévből választhatnak a gyermeket várók. Ám akadnak olyan szülők, akik különleges, eddig be nem jegyzett nevet szeretnének adni gyermeküknek.
Új nevet szeretnétek adni? Ez sem lehetetlen!
Az anyakönyvezhető neveket a Magyar Tudományos Akadémia Nyelvtudományi Intézete engedélyezi. Ha a szülő nem ezek listájából szeretne választani, hanem egyéni elgondolása van a névadást illetően, akkor az engedélyeztetést a hatályos jogszabályok értelmében a Miniszterelnökség Területi Közigazgatásért Felelős Államtitkárságán kezdeményezheti, a kormany.hu portálról letölthető formanyomtatványon.
Az Utónévbizottság 30 napon belül készít szakvéleményt és nyilatkozik arról, anyakönyvezhető-e a kért utónév.
Mit és hogyan?
Lássunk néhány fontos szempontot (a teljesség igénye nélkül), amelyeket mindenképp figyelembe vesznek a kérvények elbírálásánál, s amelyeket nekünk is érdemes szem előtt tartanunk!
Legfeljebb két, a gyermek nemének megfelelő utónév választható, a kívánt sorrendben.
Ha egy fantázianevet egyszer már fiúnévként vettek fel a hivatalos listára, akkor lánynévként nem fogják – és viszont.
Az újonnan kérvényezett utónevet minden esetben a mai köznyelvi kiejtésnek megfelelően, a mai magyar helyesírás szabályai szerint engedik bejegyezni. Például: Gerald helyett Dzserald, Desdemona helyett Dezdemóna, Robinson helyett Robinzon, Callista helyett Kalliszta.
Ősi magyar utónévnek tartott nevet csak akkor engedélyeznek, ha hiteles, írott források alapján tudományosan bizonyítható, hogy azt a középkorban személynévként használták. Az is fontos, hogy a jelentése viselőjére nézve előreláthatóan ne legyen hátrányos. Ezért esik ki az anyakönyvezhető utónevek
közül többek között a Sánta vagy a Nemél.
Idegen nyelvű alkotások esetében pedig akkor, ha az adott név külföldön már önálló és elterjedt személynévnek számít.
Szokatlan kívánságok
Mi történik akkor, ha a szülő olyan virágnevet adna születendő kislányának, ami még nem bejegyzett, ha egy becézett névforma tetszik neki, ha földrajzi nevet, márkanevet vagy ismert művésznevet, netán mindennapi jelenségekre emlékeztető fantázianevet képzelt el a babájának?
Az újabb virágnevek női utónévként való használatát akkor engedélyezik, ha az beilleszthető a magyar és az európai névkultúra típusainak valamelyikébe.
Az utónévlistán már szereplő nevek becéző változatai közül alapvetően nem támogatja a bizottság az olyan túlzott, többszörös becéző formákat, mint például az Icuska, a Katácska vagy a Misike.
Általában nem javasoltak a földrajzi névként, márkanévként és művésznévként, illetve csak családnévként használt névalakok – például Benetton, Zséda.
Ha valaki olyan köznévi eredetű fantázianév bejegyzését kérvényezteti, mint mondjuk a Felhő vagy a Zápor, akkor két dolgot mérlegelnek első sorban:
Nem lehet-e hátrányos a név viselőjére, illetve hogy beilleszthető-e névkultúránkba.
Megjegyzendő, hogy a felsoroltaktól némiképp eltérő szabályok vonatkoznak azokra az esetekre, amikor valamelyik szülő nem magyar állampolgár, illetve ha a szülők vagy a névkérelmező a hazánkban nyilvántartott nemzeti–etnikai kisebbségek valamelyikéhez tartozik.
Forrás és további információ: http://www.nytud.hu/
A témában ajánljuk még: