Sok nő számára egészségtudatosságban is komoly fordulatot jelent a babavárás. Tudatosan tervezett várandósságok esetén nem ritka, hogy a leendő édesanyák már a tervezés hónapjaiban is elkezdenek nagyobb figyelmet fordítani a táplálkozásra, több időt tölteni friss levegőn a szabad ég alatt, és beépítik mindennapjaikba a rendszeres testmozgást. Szakértőnket arról kérdeztük, milyen vitaminok és ásványi anyagok segíthetnek, hogy a szervezetük csúcsformában tudja majd fogadni és táplálni a magzatot – egészen a születéséig.
Szakértő: dr. Joó József Gábor szülész-nőgyógyász, klinikai genetikus szakorvos
Folsav és vas
Minden vitamin közül a folsavat tartom a legjelentősebbnek a babatervezés időszakában. Ennek hatása a legjelentősebb: Czeizel és Papp professzor kutatásai igazolták, hogy védelmet nyújt a velőcső záródási, és bizonyos szívfejlődési rendellenességek ellen. Érdemes már a tervezés ideje alatt megkezdeni a szedését, és folytatni egészen a 12. hétig – tájékoztat a szülész-nőgyógyász, klinikai genetikus szakorvos. Mivel a vas – és a folsav anyagcsere egymással összefügg, érdemes olyan készítményt választani, amivel a kettőt egyszerre lehet bevenni.
A vas a terhesség előrehaladtával egyre fontosabbá válik, hiszen a keringési igény jelentősen megnövekedik. A szervezetnek muszáj lépést tartania ezzel, hogy elegendő mennyiségű hemoglobin gondoskodhasson a magzat oxigén igényéről. A hemoglobin felépítésében pedig kulcsfontosságú a vas szerepe. Nem szabad elhanyagolni a táplálkozás jelentőségét sem. A spenót, máj, cékla, mák kiváló vasforrások. Megfelelő étrenddel a gyógyszeres vaspótlás bizonyos hányada kiváltható. A vaspótlás mértékéről a kismamát gondozó szülészorvos dönt.
Az egészséges várandósságért
Ha a baba kifejlődött, már csak arról kell gondoskodni, hogy minden szükséges anyaghoz hozzá tudjon jutni, amitől érett, életerős emberkévé növekedhet a várandósság hátralévő heteiben.
A második harmadtól kezdve a magnézium bevitele is egyre fontosabb – folytatja álláspontja kifejtését a szakember – többféle szakmai ajánlás létezik arról, hogy mikortól érdemes megkezdeni a magnézium szedést, én a 18-20. héttől szoktam javasolni a pácienseimnek.
A magnéziumnak érfal lazító hatása is van, ezért kedvezően befolyásolhat magas vérnyomásos kórképeket is. Ezen felül neuroprotektív hatással is rendelkezik: képes kivédeni bizonyos idegrendszeri károsodással összefüggő állapotokat és elősegíti a magzat méhen belüli normális ütemű növekedését.
A baba csontjaiért
A napfény nemcsak a kismama lelkének tesz jót! Bár a bőrgyógyászok véleménye megoszlik a várandósság alatti napozásról, érdemes nyáron is naponta eltölteni egy rövid időt a kora délelőtti és késődélutáni órákban a félárnyékban. Borongósabb évszakokban babát várva erre nincs lehetőség. Pedig a mama és a baba szervezete ilyenkor is ugyanannyi D-vitamint igényelne. Régóta ismeretes a D-vitamin jelentősége a csontfejlődésben, illetve a D-vitamin-hiány és bizonyos csontfejlődési rendellenességek kialakulása közötti összefüggés.
Úgy tűnik a D-vitamin hiány hajlamosít bizonyos magzati kórképekre is. Viszont szemben a folsavval, ami vízben oldódó vitamin, így nem lehet túladagolni, a D-vitamin zsíroldékony vitamin, így könnyen felhalmozódhat a szervezetben. Érdemes ezért vérvizsgálat segítségével meggyőződni róla, hogy szükség van-e D-vitamin szedésre a várandósság alatt, s ennek ismeretében dönteni az adagolásról. – zárja szavait dr. Joó József Gábor.
9 HÓNAP – Szükséges alapinformációk a terhességről, szülésről és a babaápolásról