Meleg időben jelentősen megemelkedhet a szervezet folyadékigénye. Nyári hőségben a különféle hányós-hasmenéses vírusfertőzések is gyakran megjelennek, amik tovább fokozhatják a babák folyadékveszteségét, főleg, ha lázzal is járnak. Olvasd el írásunkat a kiszáradás megelőzéséről és kezeléséről! Figyelj a babádra, és lépj időben!
Szakértő: Dr. Szalkay Krisztina, Károlyi Nati írása
Folyadék!
A hat hónapnál fiatalabb, igény szerint szoptatott babáknak meleg időben sincs szükségük más folyadékra az anyatejen kívül, de gyakoribb mellretételre igen. – tájékoztat dr. Szalkay Krisztina gyermekgyógyász IBCLC.
A tápszeres csecsemők esetében azonban szükség lehet itatásra is. A legelőnyösebb, ha vízzel kínálgatjuk őket, jobb kitolni az édes italokkal való ismerkedést minél későbbre. A gyógyteák sem javasoltak sem egészséges, sem beteg csecsemők számára, hiszen allergizálhatnak.
Légy a babád mellett éjjel-nappal!
Így egyrészt hamar észreveheted, ha szopni szeretne, vagy inni kér, másrészt így tudod nyomon követni állapotának változásait. A gyakori szopás nemcsak a folyadék szempontjából fontos: minden kórokozó ellen, amivel kapcsolatba kerülsz, megjelenik az ellenanyag a tejedben, ami növeli az esélyét, hogy a kisbabád elkerülje a megbetegedést, vagy ha meg is betegszik, könnyebben átvészelje. Ezért fontos, hogy akkor is szoptass, ha te magad ágynak esel valamilyen vírustól.
Ha megbetegszik a baba
Ha egy csecsemő lázas, hány, megy a hasa, vagy kevesebbet pisil, mindenképpen orvoshoz kell vinni! Továbbá minden olyan tünet esetén, amit a szülő szokatlannak, “nem tetszőnek” ítél. – hangsúlyozza dr. Szalkay Krisztina – Vannak olyan megbetegedések, amikor a kisbabának az az egyetlen panasza, hogy nem szopizik annyit, mint máskor. Vagy a korábban alig bukó csecsemő elkezd bukogatni. Ilyen esetben is jó, ha látja orvos a picit. Fontos tudni, hogy az igény szerinti szoptatás csak akkor tud megvalósulni, ha a baba tudja jelezni az igényét. Egy beteg, aluszékony baba nem mindig képes jelezni, ha szopni szeretne, illetve annyi anyatejet magához venni, amennyire valójában szüksége lenne. A legtöbb szülő jól ismeri a gyermekét, és érzi, ha valami nincs rendben. Annak megítélése, hogy szükséges-e kórházba menni a kicsivel, mindenképpen orvos feladata.
Ha kórházba kerül a kicsi
A kiszáradás közeli állapot az egyik leggyakoribb ok, amivel gyerekek kórházba kerülnek Magyarországon. Ha veletek is megtörténne, ne okold magad: a leggondosabb szülővel is előfordulhat, hogy a gyereke olyan betegséget kap el, amihez jól jön a kórházi támogatás. A gyakoriságból kifolyólag a kórházban dolgozó szakemberek nagy tapasztalattal rendelkeznek a kiszáradás kezelésével kapcsolatban, így rajtatok is gyorsan és hatékonyan tudnak majd segíteni.
Gyakran tapasztaljuk, hogy a vírusfertőzés következtében kiszáradt csecsemők állapotát néhány infúzió hamar helyreállítja. Fontos, hogy mihelyt szopni tud a baba, szophasson, amennyit csak kíván, már akkor is, amikor még szükséges egy kis kiegészítés infúzióval.
– vallja dr. Szalkay Krisztina.
Jellemző, hogy betegen a már hozzátáplált csecsemők is az anyatejet részesítik előnyben a szilárd étkekkel szemben. Bízzunk bennük, ne siettessük őket! Igyekezzünk a kínálgatásban az ízlésükhöz és az étvágyukhoz igazodni. Bár az anyatej nagyon jól támogatja a bélflóra visszaállítását, a szoptatott csecsemőknek is szükségük van rá, hogy egy ideig probiotikumokat kapjanak egy-egy hányós, hasmenéses betegségből felgyógyulást követően – teszi hozzá a doktornő.
Ajánljuk a vészhelyzetek kezeléséhez a Gyermekbetegségek című könyvünket: