Hogyan készülj természetes szülésre a császármetszés után? Szülész-nőgyógyász szakértőnk fontos gondolatai, javaslatai a császár utáni szülésről.
Szerző: Sződy Judit, szakértő: Dr. Ujvári Attila szülész-nőgyógyász
Így készülj!
A császármetszés lelki és testi változásokat okoz. Az anya a következő szülés előtti időszakban dolgozhat azon, hogy kész legyen a hüvelyi szülésre. Ujvári doktor szerint az anya sokat tehet a sikerért.
– Az első és egyik legfontosabb a lelki felkészülés. Ehhez mi, a szülészet munkatársai is hozzájárulhatunk azzal, hogy bizalmi kapcsolatot építünk ki a családdal, sokat beszélgetünk, és komolyan vesszük érzéseiket, igényeiket. Természetesen elsősorban az anya érintett, fontos tehát, hogy ő feldolgozza az előző szüléssel kapcsolatos érzéseit, így nem kell majd a vajúdás és a szülés alatt a rossz emlékekkel küzdenie.
A szülésfeldolgozáshoz a Perinatus Alapítvány munkatársait szoktam javasolni. A lelki felkészítés része, hogy a szülőkben tudatosítsuk, hogy számtalan ember kétségbe fogja vonni, hogy jól döntöttek-e. Rémisztgetni fogják őket és megpróbálják megingatni elhatározásukban.
Minden anyának ajánlom a mozgást, legalább a terhestornát, kell a jó erőnlét. És az is fontos, hogy ne hízzon sokat, ezzel együtt a baba se nőjön meg túlságosan. Mindenkinek ajánlom, hogy fogyasszon kevesebb szénhidrátot. Ezt nem szabad diétának tekinteni, fogjuk fel inkább úgy, mint az egészséges életmód szerves részét.
Türelem és figyelem
Sok anya szerint az orvos legfontosabb tulajdonsága a türelem. Szerencsére egyes szülészek újra felfedezik, hogy a szülésnek nem kötelező 6-8 óra alatt lezajlani. Ez VBAC esetén is érvényes, azzal kiegészítve, hogy a szokásosnál szorosabb megfigyelésre van szükség.
Nem könnyű megoldani, hiszen azt sem szeretnénk, hogy a jelenlétünkkel zavarjuk az anyát. Igyekszünk a háttérből figyelni. VBAC esetén a protokoll szerint folyamatosan kell használnunk a CTG-t, de ez nem korlátozza az anyát a mozgásban. Pusztán a CTG jelei alapján nem rohanunk azonnal műtőbe. Tudjuk, hogy teljesen normális, ha vannak rosszabb szakaszok. Pont ilyenkor tegyük ki a babát a császármetszés stresszének?
Előfordul, hogy pusztán attól rossz a CTG, mert az anya nem ivott órák óta. A folyadékpótlás és a jó vajúdási pozíció csodát tehet! Figyelnünk kell a tágulást és az összehúzódásokat, az anya hangjait, a fájdalomra utaló jelzéseket, és az előzetes heget rendszeresen meg kell vizsgálni, tapintással vagy ultrahanggal. Ritkán, de szükség lehet szülésindításra, oxitocinos támogatásra vagy epidurális érzéstelenítésre. A hiedelmekkel ellentétben egyik eljárás sem tilos, ha ésszel alkalmazzuk, és a türelem és a figyelem továbbra is fennáll, az anya és a baba biztonságban van. A kitolás testhelyzetét nem kell megszabnunk, ha minden jól megy. Szülés után viszont elengedhetetlen a „betapintás”, vagyis a heg belső ellenőrzése. Ezután már a legfontosabb, hogy a baba és az anya összebújhasson, a család együtt örülhessen a kicsinek.
Szülés, születés – szülésre való felkészüléstől egészen a gyermekágyas időszak lezárultáig!
LAPOZZ BELE KÜLÖNSZÁMUNKBA!