Manapság az élet szinte minden területén szóba kerül az életmód és a mozgás, a sportolás. A mozgásszegény életmód, a helytelen táplálkozás, az ülőmunka és a stressz mind hatással van az életünkre, és sajnos, a testsúlyunkra is. Vajon egy nemrég szült anyának, aki ráadásul szoptatja is a gyermekét, lehet-e, szabad-e sportolnia?
Szerző: Hugyecz Marietta önkéntes szoptatási segítő, kutató, biológia- és egészségtantanár
Így sokan háttérbe is szorítják magukat, elképzelhetetlennek tartják, hogy legyen énidejük, illetve azt sem szeretnék, ha megszólnák őket, mert magukkal foglalkoznak, magukra is időt szánnak. Ez azonban semmiképp sincs rendben így, hiszen egy anya akkor lehet teljes értékű, ha elégedett az életével, egyensúlyban van önmagával és kielégíti a saját igényeit is. Mivel a nők és anyák mind mások, az igényeik szintén eltérőek – de az mindannyiuk számára fontos lenne, hogy rendszeresen mozogjanak.
Mennyit és hogyan?
Persze fitneszteremben vagy akár otthon is szuper, bár talán szerencsésebb ilyenkor elszakadni egy kicsit a mindennapi teendők helyszínéről. A rendszeres mozgás javíthat a szervezet inzulinérzékenységén, megszabadíthat a túlsúlytól vagy az esetleges súlyfeleslegtől, nem utolsósorban pozitívan hat a szív- és érrendszerre. A legideálisabb heti 150 perc edzés lenne, de persze napi 30 perc séta is sokat jelent.
Természetesen egy anya se ekkor kezdjen el hirtelen maratont futni. Ha van rá lehetőség, kezdetben személyi edző felkeresése is hasznos lehet, aki pontos, személyre szabott iránymutatást adhat. Számos lehetőség van szülés utáni regeneráló tornákon részt venni, akár online, akár személyes megjelenéssel – érdemes kipróbálni, sokat adhat hozzá a hétköznapok minőségéhez is! Amennyiben eleinte mindössze annyi ideje jut magára az anyának, hogy mozogjon egy keveset, úgy talán ezt jelölje ki énidőnek.
Hasznos tippek: mit igen, mit ne?
Közepesen intenzív mozgás esetén nem kell attól tartani, hogy nagyon magas lesz a vér tejsavtartalma, ami esetleg befolyásolná a szoptatást. Mozgás előtt érdemes megszoptatni a gyermeket. Mozgás után a zuhanyozáson kívül mindenképp fontos pótolni az elvesztett folyadékot és elektrolitokat.
Érdemes körültekintőnek lenni az olyan edzésekkel, amelyeken súlyzót vagy kettlebellt kell használni, ugyanis az emelések, a karokkal végzett mozdulatok hatással lehetnek a mellre, és így a tejcsatornákra is. Oda kell figyelni a medencetájékra és a testtartásra is! Amennyiben baba-mama tornára megy valaki, olyat válasszon, ahol a gyermek a földre téve játszhat vagy ahol felügyelnek rá. Lehetőleg ne legyen ránk kötve, ne terheljük magunkat, a testünket ebben az időszakban is lesz – erre még bőven lesz alkalmunk, amíg kicsi gyermek!
Amiatt, hogy az uszoda vize klórozott, ne aggódjunk, hiszen az otthoni víz, amiben előszeretettel pancsolnak az újszülöttek, ugyancsak klórozott, ha pedig csecsemőúszásra járatjuk a picit, valószínűleg ott is nyelni fog pár cseppet.
Azt is jó tudni, hogy az uszoda alacsonyabb vízhőmérséklete nem apasztja el a tejet. A tej a szopás hatására termelődik, a hűvös víz pedig inkább csak nyugtatólag hat a mellekre, főleg azoknál édesanyáknál, akiknél túltermelődés áll fenn.
Gyermekeink jövőjéért
Szomorú tény, hogy a magyar felnőtt lakosság mintegy 64%-a túlsúlyos vagy elhízott, és az utóbbi években egyre több kisgyermek is. Erre a kérdésre tehát kiemelten oda kell figyelnünk. A mozgás ebben is segít, rádásul kiváló kikapcsolódás, feszültséglevezetés, nem mellesleg hosszú távú befektetés egészségünkbe. Ezen a téren a gyermekeink is motiválhatnak minket, hiszen hosszú évekig szeretnénk őket nevelni, kísérni az útjukon, és szívesen látnánk az unokáink felcseperedését is. Amennyiben ők már abban nőnek fel, hogy minőségi időt töltve egymással sokat mozgunk, kirándulunk, az az ő életüket, az ő testi-lelki állapotukat is pozitívan befolyásolja.
Minden információ egy helyen a szoptatásról és babatáplálásról