A hormonok ellenőrzése mellett a női szervek állapota is nagyon fontos. Mi mindenről győződik meg a nőgyógyász, amikor babavárásra készülve elmegyünk hozzá?
Szakértő: Kovács Mónika mentálhigiénés szakember
Babát tervezve érdemes egyből felkeresni a nőgyógyászunkat, aki egy alapos vizsgálat után segít azzal, hogy zöld lámpát ad, vagy további teendőre hívja fel a figyelmünket.
Megnézi a méhszáj állapotát, méhnyakrák szűrés mellett, hüvely váladékot is vehet le. Méhszáj seb esetén kezelik a hámot. Cél az, hogy egészséges hüvely flórával vágjunk bele a babavárásba.
Ultrahangra is készüljünk – a méh üregéről kapunk információt, leméri a méh nagyságát, a nyálkahártyát is ellenőrzi. A méhüreg alkalmas-e a várandósságra. A 7. ciklus napra jó időzíteni ezt a vizsgálatot. Van-e összenövés, polip, mióma. Mit jelent a hipopláziás méh? – hallgassátok meg a videóban! Mikor van szükség valamilyen műtétre?
Petevezetékek – ezt nevezik “az élet csúszdájának”. Átjárhatóak -e a petevezetékek? Milyen vizsgálatot végeznek? Mikor kell műtétre, vagy bármilyen beavatkozásra készülni? Az endometriózisról is szó esik a szakember összefoglalójában.
Petefészek – ultrahanggal ellenőrzik van-e benne ciszta. Ha van mekkora? Van -e PCOS-re utaló jel. A policisztás ovárium szindrómáról is hallhattok. Milyen betegségekkel jár gyakran együtt – amelyeket fontos kizárni.
Fontos az idő kérdése – ezt nem győzi hangsúlyozni Kovács Mónika. Ez is befolyásolja ugyanis, hogy mit és hogyan kezelnek.
A diagnózisban mind erről összefoglalják az eredményeket – ha minden rendben van, minden negatív, akkor szervi elváltozás nem okozhat problémát. Ha bármilyen elváltozást találnak, akkor sincs ok túl nagy aggodalomra, hiszen ezek többsége könnyen kezelhető.
Pszichésen egyáltalán nem könnyű, ha tovább kell menni a vizsgálatok során, vagy kezelésre van szükség. A mentálhigiénés szakember segít abban, hogy lelkileg hogyan álljunk ehhez az időszakhoz. Hallgassátok meg Kovács Mónikát!
Íme a videó:
A téma első videóját itt nézheted meg:
Termékenységre várva – 1. rész