A csecsemő váratlanul bekövetkező, megmagyarázhatatlannak tűnő halála ősidők óta ismert, de ritka jelenség. Az utóbbi két évtizedben néhány részlet tisztázódott az alapos adatelemzéseknek köszönhetően, így a megelőzésben is sokat léphetünk előre.
Szerző: Hellobaby magazin
Ami segít – erre figyelj!
Először is, fektesd hanyatt! A szoptatás és a babával egy légtérben alvás védő hatású, és ugyanilyen fontos a megfelelő fekvő felület és a nem túl magas hőmérséklet a szobában. A baba ágyába ne kerüljön rácsvédő, plüssállatok, párna és takaró.
A légzésfigyelő használatát szakmai fórumok nem ajánlják. Megelőző hatására nincs bizonyíték, ellenben hamis biztonságérzetet ad, és olyan altatási szokásokra bátorítja a szülőket, amelyek SIDS kockázati tényezőnek számítanak: külön szoba, hasra fektetés.
Kiket veszélyeztet?
A SIDS (Sudden Infant Death Syndrome) esetekben az ábra körei jelzik a veszélyeztetettséget, és annak mértékét. Minél több kockázati tényező találkozik, annál nagyobb a SIDS esélye.
Magyarországon hány kisbabát érint?
Pontos és aktuális SIDS statisztikát nem sikerült fellelnünk, de a Központi Statisztikai hivatal 2019. februári csecsemőhalandóság elemzése alapján a következőket jelenthetjük ki: 1990-ben százezer élveszülésre vetítve 1482 egyévesnél fiatalabb babát veszítettünk fel, a halál oka 4%-ban „egyéb”, vagyis körülbelül itt kell keresnünk a SIDS-ben elhunyt babákat, akiknél más ok nem volt azonosítható. 2017-re a csecsemőhalandóság igen jelentősen csökkent, százezer élveszülésre vetítve 362,5 csecsemőt veszítettünk el, ezen belül az „egyéb” halálok 8,1%. Ahogy látható, ez az adat kétszeresére növekedett, ami nem azt jelenti, hogy kétszer annyi SIDS esetünk van, hanem épp ellenkezőleg, a negyedére csökkent az összes halálozás, ezen belül a SIDS aránya nőtt csupán: százezer baba közül az 1990-es 56 főhöz képest körülbelül 30-at veszítünk el hirtelen, konkrét betegséggel, rendellenességgel vagy balesettel nem megmagyarázható módon. A csökkenés oka, hogy egyre több esetben sikerült mégis konkrét halálokot találni.