Minden baba úgy születik, hogy az alsó nyelőcső záróizma ellazult állapotban van, aminek következtében a gyomortartalom szabadon visszaáramolhat a nyelőcsőbe. Így a babák gyakran „büfiznek, buknak”.
Szerző: Chonjo Diana Bernadett, Babalansz alapító, Nemzetközi babamasszázs-oktató, csecsemő és gyermek szakápoló
Ami rendben van
Az idő előrehaladtával a gyomor záróizmuk szép lassan megerősödik és abbamaradnak a bukások. Ha a baba bukik, de jó kedvű és szépen gyarapodik nincs miért aggódni, csak türelmesen ki kell várni ennek az időszaknak a végét, mely olyan 5 hónapos kora körül a babák 50%-ánál, 12 hónapos koruk körül pedig szinte minden babánál abbamarad.
Ami nincs rendben
Orvoshoz kell fordulni, ha a baba naponta többször is bukik, majdnem minden étkezést/szoptatás követően, ha megáll a súlya, vagy ha veszít a súlyából, étvágytalan, bágyadt, nyugtalan, sokat sír etetések után.
Hogyan segít, ha masszírozzunk?
Az ember azt gondolná, hogy ha elkezdem nyomogatni a baba hasát, biztosan „bukni” fog. Persze, ha közvetlen etetés után teszem ezt, szinte garantált! Viszont, ha etetés után várunk 30 percet, és utána kezdjük el a teljes masszázst, vagy etetés előtt csináljuk, amikor még nyugodt a baba, akkor segíthetünk a belek passzázsában, és a gyomortartalom továbbításában. Ha a gyomortartalom továbbítódik, kisebb a bukás esélye. Ebben a passzázsban tud segíteni a babamasszázs. A masszázs pozícióját is érdemes átgondolni, hisz egy igen gyakran „bukó” baba vízszintes helyzetben könnyebben bukhat, akár a masszázs alatt is. Itt is segíthet, ha olyan pozícióban masszírozunk, ahol a baba felsőteste magasabban van.
Milyen gyakorisággal tegyük?
A rendszerességen van a legnagyobb hangsúly.
Kutatások bizonyítják, hogy azok a babák, akiket minden nap masszíroznak, azoknak jobban gyarapodik a súlya.
www.babalansz.hu
Érintés a kezdetektől babamasszázzsal