A pszichodráma önismereti csoportterápiás módszer, amelynek segítségével leküzdhetetlennek hitt problémákat is megoldhatunk. Hogyan kezelhető a meddőség?
Szakértők: Kasza Zsuzsanna pszichológus, pszichodráma vezető, Vékássy Tímea pedagógus, pszichodráma vezető
Gyermekáldásra várva
Mi az, amit már nem vagyok hajlandó megtenni a gyermekért? Kínzó kérdések, lelki gyötrelmek, amelyekre megoldást nyújthat, ha nem csak beszélünk róla, de el is játsszuk.
A magyar nyelv csodálatosan fejezi ki, mit is jelent számunkra a gyermek: ő a szerelem gyümölcse, méhem virága, vér a véremből. A gyermekét szíve alatt hordó kismamát úgy is hívjuk: várandós, azt mondjuk rá: áldott állapotban van. Valóban várunk és olyan mélyen vágyunk a gyermek után, hogy az már néha fáj. Várunk és várunk, és ha a gyermekáldás késik, a legszomorúbb kérdéssel szembesülnek a párok: miért? Az organikus okok kizárása után felmerül a pszichés háttér is: klinikai kutatások alapján bizonyított tény, hogy az esetek körülbelül negyedében lelki eredetű problémák szabnak gátat a boldog anyaságnak. A lelki problémák oldására a pszichodráma is hatékony segítséget nyújthat. De miről is van szó? Kasza Zsuzsanna pszichológussal és Vékássy Timea pedagógussal járjuk körbe a témát, akik mindketten pszichodráma-vezetők, és akik sokszor szembesülnek a fogantatást akadályozó okokkal.
Belső erőforrásaink életre keltése
„A pszichodráma egy rendkívül hatékony, katartikus erejű, világszerte elismert önismereti, önfejlesztési és csoportterápiás módszer” – kezdi Zsuzsanna, aki azt is elárulja: a görög „pszicho” szó a lélekkel való kapcsolatra utal, hiszen a dráma színpadán játszó ember a lelki tartalmaival dolgozik. A szintén görög eredetű „dráma” szó jelentése pedig: tenni, cselekedni. Irodalmi értelemben a dráma lehet tragédia és komédia is, ahogyan a pszichodrámában játszó ember is átélhet játéka közben felszabadító örömet, fájdalmat, sírhat, nevethet, érzéseit mélyen átélheti.
Mit nyújthat a pszichodráma?
„A pszichodráma célja, hogy feltárja az ember személyiségét, gyógyítson, erősítsen, elősegítse a lelki egyensúly megteremtését és a bennünk rejlő képességek kiaknázását. Az emberek bátorítása arra, hogy többek legyenek, céljaik elérése érdekében fejlődjenek, és megoldják a leküzdhetetlennek hitt problémáikat. A pszichodrámában sok egyéb mellett megjelenik a művészet, a kogníció (megismerés), az akció, a játékosság, a motiváció, a spiritualitás és a szeretet. Ez lehetővé teszi, hogy bármely életeseményt, reális vagy képzeletbeli történést, álmot meg tudjunk jeleníteni a legkülönbözőbb dimenziók ábrázolásán keresztül. A pszichodráma-játék során életre keltjük belső erőforrásainkat, új működési formákat fejleszthetünk ki magunkban, és új viselkedési formákat próbálhatunk ki.” – mondják a vezetők. Szerintük egy nehéz életperiódusban igenis szükség lehet például egy elhivatott pszichológus segítségére egyéni vagy csoportos keretek között, ha nem lenne elég a körülöttünk álló barátok, családtagok támogatása.
Kinek való a módszer?
Az általunk vezetett pszichodráma-csoportot mindazoknak ajánljuk, akik nyitottak termékenységük holisztikus megközelítésére. Akik hisznek abban, hogy belső teremtő energiájuk felszabadításával, a lelki problémák feldolgozása által meg tudják teremteni önmagukban az anyává válás képességét. Akik elszántak, bátrak, és a segítséget nem kívülről, hanem belülről várják.
Nézzünk példákat azokra a lehetséges életterületekre, ahol elakadásaink gyökerezhetnek:
• Női szerepeim, anyaszerep, a környezet elvárásai.
• Hány éves koromig vállaljak gyermeket?
• Szexualitás, intimitás, elfogadási és befogadási készség.
• Bizalom a társamban. Feszültségek a párkapcsolatban.
• Anyák és lányaik. Apák és lányaik. A gyermekkori családom.
• Születendő gyermekem, én, anyám, nagyanyám… Női szerepek a családomban, anyai örökségek.
• Jelenlegi családomban elfoglalt helyem és szerepem. Ki támogatja a gyermekvállalást, és ki nem?
• Megküzdés a titok, szégyen, önértékelés, kisebbrendűségi érzés, képtelenség érzésével.
• Korábban elvesztett gyermek(ek) gyásza, dramatikus elbúcsúzás.
• Milyen akadályokkal kell megküzdenem a gyermek vállalásáért, mi az, amit megteszek, és mi az, amit már nem vagyok hajlandó megtenni a gyermekért?
• Ki a felelős a meddőségért, mit tehetek ellene?
• Elvárások a születendő gyermekemmel kapcsolatban: „A szerelem gyümölcse?”, „Életem értelme?”, „A kapcsolat erősítésének eszköze?”, Megfelelés a társadalom, család felé?”.
• A születendő gyermek helye a családban, kinek a szerepe hogyan változik?
• Önsajnálat kontra nem-feladás kérdése.
CSALÁDTERVEZÉS-BABATERVEZÉS könyvünkben minden fontos kérdésre választ adunk a családalapítás előtt állóknak és családbővítést tervezőknek, sok-sok hasznos információval kiegészítve.