Mind szülés mind a születés szempontjából nagy jelentőségű az édesanya világrajötte és a szüléshez fűződő érzelmei egyaránt. A lelki gátakról és a szüléshez való viszonyulás fontosságáról olvashattok.
Szerző: Szále Kata mentálhigiénés szakember
Az édesanya saját születése hat a szüléshez való viszonyára – Gátak, félelmek, aggodalmak
Az anya-magzat kapcsolatanalízis egy preventív módszer, mely a harmonikusabb, nyugodtabb, tudatosabb várandósságot segíti, célja a magzattal való kapcsolatteremtés. Alapműve a dr. Raffai Jenő és dr. Hidas György – Lelki köldökzsinór című könyve. Vetélés után, a szüléstől való félelem esetén, az édesanya saját születésélményének feldolgozására, a korábbi szülés traumájának enyhítésére, háborítatlan szülésre készülve nagy lelki segítséget tud adni a módszer. Az alkalmak nyugodt, relaxált állapotban, biztonságos környezetben zajlanak, ahol az anya a belső folyamataira tekinthet rá, támogatást kap az ezekkel való foglalkozásra.
A 37. héttől már a szülésre/születésre való felkészülés történik: megerősödik az anyában a bizalom és a kompetencia érzése.
A születés lelki oldala
A születés során az édesanya is és a baba nagy-nagy erőfeszítést tesz azért, hogy világra jöjjön a csecsemő, mindketten keményen megdolgoznak érte. Bár valószínűleg szinte mindenki azt mondaná, nem emlékszik a saját megszületésének eseményeire, mégis tény, hogy a tudattalanban, sejtszinten, valahol mélyen belénk ivódott az a bizonyos első nagy út. A megküzdéshez, a nehéz helyzetekhez való hozzáállásunkat befolyásolja az, hogy hogyan jöttünk a világra. Méghozzá a szakemberek megfigyelései alapján ez összhangban áll azzal, hogy császármetszéssel, vákuummal, faros babaként, vagy természetes úton láttuk meg a napvilágot. A saját születésünk közben átélt traumák végigkísérhetik az életünket, félelemként, fóbiaként: annak a babának, akinek a nyakára szorult a köldökzsinór később könnyen lehet, hogy nem szereti a garbót, nehezen viseli a sálat, sőt stressz hatására levegő után kapkod, fojtogató érzést élhet át.
Az aranyóra különleges jelentőségű: a megszületés utáni első órát nevezik így. Mely során, ha lehetőség van anyának és babának együtt lenni, bőr-bőr kontaktusban együtt lenni, óriási pozitív hozadékkal bír: az újszülött által átélt idegrendszeri feszültség, mely a szülés során halmozódott fel itt feloldódhat, hiszen a mellbimbó illata olyan, mint a magzatvízé volt, a szívdobogás is jó ismerős. A szoros kötődés kialakulásának is fontos állomása, itt alapozódik meg a kicsi biztonságérzete. Minél kevesebbet van az újszülött távol az édesanyjától, annál jobb. Amennyiben a szeparáció eléri, vagy meghaladja a 16 órát, akkor a baba „elfelejti” édesanyja illatát. A koraszülött babák kapcsán derült rá fény, milyen óriási gyógyító ereje van a bőr-bőr kontaktusnak, az ölelésnek, simogatásnak.
A szülés lelki oldala
A szüléstől, mint fájdalmas dologtól a legtöbben tartunk. A vajúdás során azonban lényeges a fájdalomhoz, a fájásokhoz való viszonyulásunk.
Hiszen a testünk azon dolgozik, hogy ellazuljon, a magzatot eddig tartotta, óvta, védte, most engedi… a méh összehúzódásai segítik megnyitni a méhszájat és átsegítik a magzatot a szülőcsatornán, a méh „hullámzása” segíti a babát a világra jönni. Ha nagyon félünk ettől, nehezebb lesz „ráfeküdni a hullámokra” és el/engedni. Ha minderre bizalommal, elfogadással gondolunk, – rettegés helyett – sokat könnyítünk a dolgunkon. Az anyai stressz oldása tehát lerövidítheti a vajúdást.
Írásunk megjelent a HelloBaby Gyermekpszichológia könyvében, mely itt megtekinthető:
Félelem, hiszti, dackorszak, agresszivitás, veszekedés, válás, körömrágás, büntetés, testvérféltékenység. Az ezekhez hasonló kérdések sora végtelen – és ez így természetes! Hiszen a szülői szerepet is tanulni kell. Ehhez nyújt segítséget könyvünk, születéstől egészen 6 éves korig.
GYERMEKPSZICHOLÓGIA könyvünk megvásárolható webshopunkban!