Már az ókori Egyiptomban is használtak cumit a nők, és még a múlt században is szokás volt cumiként használni a kis rongydarabba kötött mézes mákonyt, amely elhallgattatta a túl sokat síró kisbabát. Míg régi orvosi könyvekben egyöntetűen ellenzik a doktorok az efféle cumik használatát, ma már előfordul, hogy vizsgálatra érkezve maga az orvos kérdez rá: nincs cumija ennek a gyereknek?
Általánosan elterjedt gyakorlat, hogy a kismamák a reklámanyagokat tartalmazó ajándékcsomagban cumit kapnak, és a szülészeteken is gyakran felbukkan ez a hasznosnak tekintett eszköz, amit gondos fertőtlenítés után még sok másik síró újszülöttnek felajánlanak, akkor is, ha anyukája nem vitt magával cumit a szülészetre, és nem is szándékozott ilyesmit használni.
Miért baj ez? – kérdezhetjük teljes joggal, hiszen a kisbabák egy része tényleg elhallgat és megnyugszik, ha cumit kap a szájába.
Csakhogy egyáltalán nem véletlen, hogy bababarát kórházakban nem adhatnak a dolgozók szoptatott vagy szoptatni szándékozott újszülötteknek cumit, és a szoptatási tanácsadók sem ajánlják használatát. Az ellenérvek lényege, hogy a nyugtató illetve játszó cumi a szoptatás egyes funkcióit helyettesíti.
A szoptatás ugyanis nem csak a baba táplálására szolgál, hanem nagyon összetett szerepe van ez kívül is:
MEGNYUGTATJA
TERMÉSZETES MÓDON ELÉGÍTI KI CUMIZÁSI IGÉNYÉT
ELALTATJA
AZ ANYA ÉS A BABA KÖZÖTTI KOMMUNIKÁCIÓ RÉSZE
IMMUNOLÓGIAI VÉDELMET NYÚJT.
A szoptatás akkor képes a maga teljességében kifejteni hatását, ha valamennyi funkcióját hagyjuk érvényesülni. A “több lábon álló szoptatás” egyben arra is biztosítékot jelent, hogy különféle okokból létrejövő szoptatási válságok idején (például szopási sztrájk fogzás, ijedtség vagy nyelési fájdalom miatt) könnyebb visszatérni a szoptatáshoz, mint akkor, ha csak táplálási funkcióját hasznosítottuk.
Ha a szoptatás valamennyi lehetőségével élsz, azt a mindennapi gyakorlatban nagyon hasznosnak és kényelmesnek fogod találni.
Persze nem feltétlenül az első napokban. Akkor könnyen úgy érezheted, hogy a folyton szopni akaró, meglepően erősen szívó újszülött baba kimondottan hátráltatja a pihenést. Ráadásul biztosan hallottad azt a figyelmeztetést, hogy vigyázz, fel ne áztassa a baba a mellbimbódat. Ettől azonban biztosan nem kell tartanod. A bimbó sérüléseit, fájdalmát nem az “ázás” okozza, hanem a nem megfelelő szopási pozíció, vagy ritkábban a baba szájának anatómiai sajátosságai (például lenőtt nyelv). Ha a szülés pillanatától kezdve igény szerinti szoptatásra törekszel, azzal elérheted, hogy hamar elegendő tej álljon a baba rendelkezésére, és jól begyakoroljátok a szoptatást egy különösen érzékeny és fogékony időszakban. Így hamarabb elkezd nőni a súlya is. Kezdetben ugyanis a baba gyomra egészen kicsi, így kicsi mennyiségekre van szüksége.
A cumi használata
1. Rendellenes tartásban rögzíti a baba állkapcsát. Minél tovább a szájában van, annál károsabb ez a hatás.
2. Rövidíti a mellen töltött időt.
3. Csökkenti a szoptatások számát, elősegíti a szoptatások közötti idő hosszabbodását.
4. Lapos, befelé forduló vagy más okból problémás mellbimbó esetén növeli a cumizavar létrejöttének valószínűségét.
Persze! – vághatod rá, hiszen pont ezért használod! Hogy “ne lógjon egész nap cicin”! Csakhogy az első hetekben, hónapokban, amikor sok babánál ezt a viselkedést tapasztaljuk, nem véletlenül szeretne sokat mellen lenni a baba. Ez olyan ösztönös viselkedés a részéről, amely az elegendő tejhez jutást és a testközelséget szolgálja. Nem minden melltípusnál válik be a három-négy óránkénti szoptatás. Vannak szép számmal anyák, akiknél csak a sokkal gyakoribb szoptatás válik be. A cumi használata sajnos éppen azt akadályozhatja meg, hogy kialakuljon köztetek a megfelelő összhang.
Emellett figyelemre méltó szempont az is, hogy a cumi egy tárgy, amely fertőzéseket közvetíthet. Nem is olyan ritka, hogy szájpenész fertőzést okoz. Nézd meg például EZT A FOTÓT, amelyen egy cumi tövét láthatod sztereó mikroszkóppal felnagyítva. “Sztereó mikroszkóp alatt néztük meg a szopóka és a szájrész közötti átmenetet. Ez a terület összegyűjti és megőrzi a nedvességet és a baba szájából származó baktériumokat. Az ebből származó biofilm kétségkívül vastag és jó egészségnek örvend. Egy padlóra eséskor finom szőnyegrostok ragadtak a filmbe.”
Fontos! – ha cumit használsz, alaposan tisztítsd, sterilezd, és cseréld gyakran! – fűzte hozzá Juhász Judit szoptatási szaktanácsadó IBCLC.
Mégis hasznos volna a cumi?
Az utóbbi években az AAP (amerikai gyermekgyógyászok szakmai kollégiuma) egyes kutatási eredményekre alapozva hirtelen bölcsőhalál (SIDS) megelőzésére alkalmas lehetséges módszerként ajánlja a játszócumit, legalább elalváshoz. Az ajánlást azonban számos szakember éppen amiatt kérdőjelezi meg, mert a cumihasználat hátráltatja a szoptatást, márpedig a szoptatás bizonyítottan csökkenti a SIDS kockázatát. Ezért kompromisszumos megoldásként az AAP jelenleg az első hat hét UTÁNI cumi bevezetést javasolja. A gyakorlatban azonban a legtöbben az első hetekben kezdenek cumit használni, éppen a szoptatás megalapozásának időszakában, amikor ez különösen hátrányos lehet.