Ez a cikk nem erkölcsi dilemmákat feszeget, mert úgy gondolom, senkinek sincs joga ítélkezni egy másik ember felett. Inkább hasznos útravalót kínál azoknak, akik átestek abortuszon, és szeretnének gyereket vállalni.
Szerző: Takács Péter életmód-tanácsadó, Családban utazunk
Abortuszügyben a végső döntés a nőé, de a felelősség a fogantatástól kezdve közös. Legalábbis így kellene lennie. Ez a fajta együttes felelősségvállalás akkor is elengedhetetlenül fontos, amikor már szeretne babát vállalni egy pár.
Nem csak a nőket érinti
Könnyű lenne azt állítani, hogy a férfiakat az abortusz nem foglalkoztatja annyira, mert nem az ő testükről van szó, és nem ők mennek át a művi vetélésen. Az azonban nem igaz, hogy őket ez érzelmileg nem érinti. Még azokat a férfiakat is megviseli az abortusz, akik a saját érzelmi távolságtartásuk (biztonságérzetük) érdekében logikus magyarázatokat adnak maguknak arra, hogy miért volt szükség a gyerek elvetetésére. A férfiak jó eséllyel szeretnék a történteket elfelejteni. Nem kizárt, hogy a már említett érzelmi távolságtartás miatt úgy tűnik, mintha nyugodtabban kezelnék a helyzetet. Ez nem feltétlenül van így, de közben azt gondolhatják: az adott helyzetben nem lehetnek gyengék, mert a párjukat kell támogatniuk. Egy gyerek a szerelem gyümölcse, bizonyítéka. Amikor gyereket vállal valaki, erről tesz tanúbizonyságot.
Más-más emberek élete, döntései nem összehasonlíthatók egymással. Azt is tudni kell, hogy mindenfajta gyerekveszteség, de különösen az abortusz, szétzilálhatja a kapcsolatot, érzelmi eltávolodást okozhat, észrevétlenül növelheti a partnerek között lévő távolságot – különösen, ha pszichésen feldolgozatlan marad.
Gyerekvállalás abortusz után
Az abortusz kihat a későbbi gyerekvállalás lelki aspektusaira is. Ennek az oka részben az érzelmi állapotváltozásban keresendő, de nem csupán ebben. Hiszen nem azért megy abortuszra egy nő, mert azt jónak tartja, hanem azért, mert valamiért rákényszerül. Ettől azonban a lelkiismeretfurdalása nem szűnik meg, csak eltemetődik (az elvetetett magzattal együtt).
És ez nem csak a nőkre érvényes. Az egyszeri, pszichésen fel nem dolgozott abortuszesemény traumája hajlamosíthat arra is, hogy az érintett mindenféle elkerülő magatartásba bocsátkozzon: hozzá méltatlan kapcsolatokba meneküljön, ne engedje meg magának a jó szexet, pszichoszomatikus, egészségügyi problémái alakuljanak ki, függőségek rabjává váljon. Egyszóval: bármit megtehet, hogy azt a fájdalmat, amit akkor átélt, ne kelljen még egyszer megtapasztalnia – se testi, se lelki szinten. Ez szintén mindkét nemre nézve igaz lehet.
Szorong a gyerek, bár látszólag nincs rá oka?
Általánosságban elmondható, hogy a kisgyerekek szorongása 6 éves koruk alatt a szüleik szorongásához köthető. Persze ahol vannak általánosságok, ott vannak kivételek is, ezért mielőtt ezt a terhet bárki is magára venné, futtassa le fejben a következő kérdéseket. Mennyire volt szorongós, stresszes a várandósság időszaka? Milyen volt a szülés, mennyire volt traumatikus saját szempontból és a gyermek szempontjából? Átélte-e a gyermek ezek bármelyikét: inkubátorba helyezés, anya távolmaradása, műtét, halálközeli élmény? Kisbabakorában tudott-e rendesen pihenni, aludni a gyermek, hogy ment a táplálása? És még számos olyan kérdést lehetne feltenni, amelyek arról szólnak, mi minden befolyásolhatja egy kisgyermek szorongásának kialakulását. Amennyiben ezek mindegyikére nemleges a válasz, akkor elképzelhető-e, hogy egy régebbi abortusz emléke a megszületett gyermek elvesztésének félelméhez, túlzott féltéséhez vezetett? Ha igen, a kicsi ezt kimondatlanul is érezheti. És mi mással reagálhatna rá, mint félelemmel?
A negatív élmények feldolgozása
Az abortusz feldolgozásának hellingeri családállítás elvei szerint három fontos eleme van:
- Vállalnunk kell a felelősséget a döntésünkért.
- El kell fogadnunk a sorsunkat.
- Helyet kell adnunk családi rendszerünkben a meg nem született gyermeknek.
További lépésként szükség lehet szakember bevonására. Lehetséges megoldás a mély lelki utazást és traumafeldolgozást lehetővé tévő családállítás is. Nem lesz fájdalommentes, de lehetőséget nyújt a saját béke, a nyugalom megtalálására. A múltat lezárva jelentősen növelhető az esélye a sikeres gyerekvállalásnak, mert ezáltal lélekszinten végre igent tudunk mondani egy új kis jövevény érkezésére.
CSALÁDTERVEZÉS-BABATERVEZÉS könyvünkben minden fontos kérdésre választ adunk a családalapítás előtt állóknak és családbővítést tervezőknek, sok-sok hasznos információval kiegészítve.