Ha a nyári hónapokra ütemezted a babaprojekt gyógyszeres rásegítését, vagy lombikprogramban veszel részt, fontos a bőröd állapota, védelme.
Szakértő: Dr. Szandányi Réka
Folytatás…
Tünetek, amelyekre figyelni kell
Pigmentfoltok
A női nemi hormonok hatást gyakorolnak a pigmenteloszlásra.
A gyógyszeres kezelés kapcsán világosbarna árnyalatú pigmentfolt jelenhet meg az arcon, ez az ún. melasma.
Komoly esztétikai problémát jelenthet, mivel jól látható helyen van. Eleinte halványbarna színű, ám UV fény hatására egyre sötétebbé válik. Általában a homlokon, orcán, vagy a száj körül jelenik meg. Sajnos nagyon nehezen kezelhető ez a kellemetlen állapot. A bőrgyógyász által felírt halványító krémekkel lehet próbálkozni, kis szerencsével ettől elhalványodik. Különböző típusú lézeres kezelés is alkalmazható, de a hatás itt sem garantált.
Előzd meg!
Éppen a nehéz kezelés miatt érdemes fokozott figyelmet szentelni a megelőzésre. Hormon tartalmú gyógyszer szedésekor az egyetlen hatásos védekezés a magas faktorú fényvédőkrém használata.
Megfigyelések szerint a már kialakult melasma is elhalványodik a hatékony UV fényvédelem mellett. Ez az arcon minden esetben 50+ fényvédő faktort jelent, amelyet naponta kell alkalmazni. Érdemes minden reggel bekenni az arcot, akkor is, ha nem tervezünk kimondottan napos programot, csak pár percet sétálunk az utcán – figyelmeztet Szandányi doktornő. Az alapos napvédelem télen, nyáron egyaránt ajánlott. A kozmetikumok ma már gyakran tartalmaznak fényvédőt, például a nappali krémek, alapozók. Ezek azonban legtöbbször mindössze 12-20 faktorosak, nem elégséges azoknál, akiknek fokozott hajlamuk van a pigmentképzésre.
Pöttyök, puklik, pattanások
A különböző mellékhatások között a bőr felszínén megjelenő ilyen-olyan kiütések is szót érdemelnek. A vöröses, duzzadt csomók (erythema nodosum) bőr mélyebb rétegeinek a gyulladását jelzi, mely gyakran mutat összefüggést hormonális gyógyszerekkel. Általában a lábszáron alakul ki, és sajnos fájdalmas lehet. Minden esetben forduljunk orvoshoz, még kezelés esetén is több hétig eltart.
Ezen kívül a pattanás-szerű kiütések megjelenése sem ritkaság. A jelenség a hormon tartalmú gyógyszerek szedésével egyértelműen összefügg. A szőrtüszőknél alakulnak ki szabad szemmel valóban pattanásnak tűnő kiütések. Bőrgyógyászati kezelése lehetséges. Amennyiben a kiütések jól reagálnak a terápiára, nem feltétlen kell a gyógyszer szedését abbahagyni. Fontos tudni, hogy a korábban már meglévő pattanások is általában kimondott rosszabbodást mutatnak a hormonkezelés hatására.
Fényérzékenységi reakciók
A hormonális gyógyszerek fokozhatják a bőr fényérzékenységét, ilyenkor előfordul, hogy kevés napfény hatására is súlyos napégés keletkezik. Másik lehetséges mellékhatás, hogy a gyógyszer az UV fény hatására allergénné válik, és ún. fény-allergiás reakciót vált ki. Szerencsére ritka. A folyamat bonyolult, sokszor nehezen bizonyítható. Bórgyógyászati-allergológiai vizsgálatot igényel.
További információ: Körúti Orvosi Centrum www.korutiorvosicentrum.hu
Cikkünk első részét itt olvashatod: