A családalapítás nem csak annyiból áll, hogy a pár eltervezi: babát szeretne. A felelősen gondolkodók felkészülnek a gyermekáldásra, a jövőbeli kismama és a baba egészségének érdekében még a fogantatás előtt elvégeztetnek néhány vizsgálatot.
Szerző: Szecsődy Ágota
Általános nőgyógyászati vizsgálat
Az orvos megvizsgálja a méhet, a petefészket és az emlőket. Hüvelyi ultrahanggal feltérképezi a petevezeték átjárhatóságát (a hímivarsejtek ezen áthaladva termékenyítik meg a petesejtet).
Ondó- és peteérés-vizsgálat
Az ondóvizsgálat során mérik a spermiumok számát, mozgását, valamint a normális és kóros alakú spermiumok arányát. Ilyenkor számos problémára derülhet fény: a csökkent hímivarsejtszámra, arra, ha nem található hímivarsejt az ondóban, ha a spermiumok mozgása vagy az alakjuk nem megfelelő, ha nem életképesek.
A női petesejtek minőségét is megvizsgálják, általában a ciklus közepe előtt pár nappal. Ha a nő ciklusa szabályos, 28 napos, akkor könnyű a vizsgálat idejét meghatározni, ha szabálytalan, akkor átlagot számítanak.
Családfa-analízis
Ez a vizsgálat az öröklődő betegségek feltérképezésére alkalmas.
Szerológiai vizsgálatok
A vér és más testnedvek vizsgálatakor megmérik a vércukorszintet, ilyenkor kiderülhet az esetleges inzulinrezisztencia (amikor az inzulin hatása gyengül a célsejteken, így a megfelelő vércukorszint fenntartásához több inzulinra van szükség). Mérik a vitaminok és ásványi anyagok szintjét, amelyek különösen fontosak a gyerekvállaláshoz. Olyan immunrendszeri problémákat is feltárhatnak, amelyek bizonyos antitestek hiányával hozhatók összefüggésbe.
Genitális fertőzések kivizsgálása
Szűrővizsgálattal kimutatható a candida, amely hüvelygyulladást okozhat; a leggyakoribb nemi fertőzés, a chlamydia – ez méhszájgyulladást okozhat, és ha átterjed a kismedencébe, a petevezeték is begyulladhat, ami akár meddőséghez vezethet; a fertőző, hólyagos bőrgyulladást okozó herpesz, amely spontán vetélést okozhat és szülés közben megfertőzheti a magzatot, aki agyhártya- vagy agyvelőgyulladást kaphat; a HIV-vírus, amely az immunrendszert leépítő AIDS okozója, a hüvelygomba, ami a szülőcsatornán keresztülhaladó kisbabát szüléskor megfertőzheti; a hüvelyi folyást, húgyúti gyulladást okozó mycoplasma baktérium; a méhen belül fertőző ureaplasma baktérium, amely és az újszülöttre is átterjedhet, valamint a trichomonas amely bűzös folyást, fájdalmas vizelést, viszketést okoz.
A nyakcsatorna-átjárhatóság vizsgálata
Az eljárás során a méhüregbe folyékony kontrasztanyagot juttatnak, amely a petevezetőkön át beáramlik a hasüregbe, így ultrahangvizsgálattal látható válik a méh alakja, így meg lehet bizonyosodni a petevezeték átjárhatóságáról. A vizsgálat elvégzésének legoptimálisabb ideje a menstruációt követő 10 nap valamelyike.
A leendő anya egészségi alkalmassága
A szakorvos megállapítja, hogy az édesanyajelöltnek van-e olyan egészségi problémája – kardiológiai, onkológiai, vérképzéssel kapcsolatos betegsége –, amely veszélyezteti a várandósságot. Az egyéb befolyásoló tényezők diagnosztizálásában, kezelésében a házi- vagy a családorvos segíthet, szükség esetén azonban szakorvosi vizsgálatra is sor kerülhet. Ilyen befolyásoló tényező például a testsúly (akinek normális a testtömegindexe, a BMI-értéke, az sokkal könnyebben esik teherbe), a cukorbetegség vagy a pajzsmirigy-rendellenesség, illetve a policisztás ovárium szindróma, melynek következtében a felborult hormonháztartás cikluszavarokat okoz, az érett petesejtek kiszabadulásában zavar keletkezhet, de korai vetélés, lepényi rendellenesség is előfordulhat.
A gyermekvállalás előtt álló nőknek ajánlott olyan egészségcsomag igénybevétele, amelynek keretében a máj, a vese, a vérképző szervek és a pajzsmirigy működését, az inzulinrezisztenciát, a korábban elszenvedett fertőző betegségekkel szembeni immunitást, a petefészek működését és a hormonháztartás paramétereit is vizsgálják a szakorvosok.