Milyen okok állhatnak a mögött, ha késlekedik a baba fogantatása? Vizsgálatokról, megoldásokról és terápiákról Dr. Vass Zoltán szülés-nőgyógyász szakorvostól olvashattok.
Szakértő: Dr. Vass Zoltán szülész-nőgyógyász szakorvos
1. A női szervi egészség feltérképezése
Már egy klasszikus manuális nőgyógyászati vizsgálat is sok hasznos információt szolgáltat, de még jobb ha kiegészítjük egy hüvelyi ultrahangvizsgálattal. Ezt a legideálisabb a ciklus első felében végezni, a méhnyálkahártya állapotáról ilyenkor nyerhetjük a legpontosabb eredményeket. Sajnos a vizsgálati időpontok előjegyzéses rendszere miatt nem mindig van mód ilyen pontos időzítésre. A ciklus második felében is elvégezhető a vizsgálat, de a menstruációs napokon nem.
Egyedül a petevezetők állapotáról nem kaphatunk képet ezen a módon. Ahhoz egy folyadékos feltöltéssel járó átjárhatósági vizsgálatra van szükség. De előtte a maximális biztonság érdekében, a fertőzésveszély elkerülése végett ki kell zárni bizonyos hüvelyi fertőzéseket, melyek a sikeres fogamzás útjában is állhatnak adott esetben.
HyCoSy vagy HSG, és laparoszkópia
Állami fenntartású intézményekben többnyire a kevésbé korszerű, és a szervezet számára nagyobb megterhelést jelentő, röntgenkészülékkel végzett HSG petevezeték-átjárhatósági vizsgálatot kínálják fel. Az ultrahangos HyCoSy-eljárás, sokkal kíméletesebb, mindössze fél órát vesz igénybe és azonnali eredményt ad, ugyanakkor a kontrasztanyag és a katéteranyag ára jóval borsosabb. Ezt a vizsgálatot mindig a ciklus első felében végzik nehogy egy meginduló terhességet akadályozzon meg a folyadékos feltöltés. Javasolják, hogy a vizsgálat előtt két órával ne igyon-egyen a páciens, ezzel általában kiküszöbölhető a vizsgálat alatti émelygés. Maga a művelet egy klasszikus nőgyógyászati vizsgálathoz hasonló feltárással indul, a sterilitásra azonban még fokozottabban odafigyelünk. Az eljárás kissé kellemetlen, feszítő érzéssel jár, ennek kiküszöbölése érdekében be lehet venni fájdalomcsillapítót.
A laparoszkópos vizsgálatot akkor ajánlatos végezni, ha az orvos amúgy is szükségét látja egy műtétnek. Ez az egyetlen olyan meddőségi vizsgálat, amit altatás mellett végeznek. Nagy előnye, hogy a feltárt kóros jelenségek azonnal orvosolhatók is.
2. A női hormonrendszer működése: vérvételes hormonvizsgálatok
Minimum két vérvételre van szükség a teljes képhez: az első a menzesz 2. és 5. napja között esedékes – tehát még a vérzés alatt, a második pedig a következő vérzés várható kezdete előtt egy héttel. A levett vérben a női termékenységért és fogamzóképességért felelős hormonok szintjét vizsgáljuk. Jelentős újdonságnak számít az AMH-, vagyis Anti Mullerian Hormon-vizsgálat, amely lehetővé teszi, hogy egyetlen érték alapján részletes és pontos képet kaphatunk arról, hol tart az adott páciens „biológiai órája”.
Ezekhez a vérvételekhez nem kell éhgyomorra érkezni, kivéve, ha szénhidrát-anyagcserével kapcsolatos vizsgálatokra is sor kerül, például inzulinrezisztencia gyanúja esetén.
3. Férfiszakasz
A férfi partner kivizsgálása jellemzően egy ondóminta vizsgálatával indul. Szerencsére már a múlté az a szemlélet, amikor a minta „előállítását” egészen méltatlan körülmények között kellett teljesíteniük a férfiaknak. Egyes intézetekben van lehetőség akár a párjukkal kettesben is félrevonulniuk erre a célra egy kulturált, háborítatlan helyiségbe. A legideálisabb a frissen vett minta, de aki nagyon viszolyog a helyzettől, annak tudunk adni steril tégelyt az otthoni begyűjtéshez is. A lényeg, hogy az értékelhetőség érdekében lehetőleg fél órán belül a laborba kell a mintának kerülnie. Otthoni levétel esetén a szállítás során testmeleg hőmérsékleten kell tartani a tégelyt például a zakó belső zsebében. Mintaadás előtt minimum kettő-három, de legfeljebb öt nap önmegtartóztatás szükséges. Az ondóminta értékelésének klasszikus paraméterei a spermiumok mennyisége, koncentrációja, mozgékonysága, és alakisága. Ezt egészíti ki a HBA-teszt, amiből kiderül az is, mit tesznek a hímivarsejtek, ha találkoznak a petesejttel, képesek-e kötődni hozzá? Továbbá van lehetőség a spermiumok DNS-szerkezetének vizsgálatára is. Nem megfelelő eredmény esetén a pácienst andrológushoz, vagyis „férfigyógyászhoz” irányítjuk, aki megkezdi a célzott terápiát. A teljes vizsgálatsor technikailag egy hónap leforgása alatt megoldható, a várólisták hossza azonban sok esetben visszavetheti a gördülékenységet.

CSALÁDTERVEZÉS-BABATERVEZÉS könyvünkben minden fontos kérdésre választ adunk a családalapítás előtt állóknak és családbővítést tervezőknek, sok-sok hasznos információval kiegészítve.