Egyre több kutatás bizonyítja, hogy az anyai életkornál nagyobb súllyal esik latba a kismama egészségi állapota, a gondtalan várandósságot és az egészséges újszülöttet tekintve.
Szerző: HelloBaby magazin
Új bizonyítékokat gyűjtöttek össze egy kelet finnországi egyetem kutatói a késői anyaság lehetséges veszélyeiről. A kutatási munkát egy rendkívül részletes nyilvántartás alapján végezték, amely 700 ezer várandós nő és újszülött gyermekeik adatait tartalmazza 1997 és 2008 között.
Jóval többen szülnek 40 felett
A kutatásba a 35 évnél idősebb korban szülő nőket vonták be.
Magyarországon is hasonló a tendencia: a KSH Demográfiai intézet adatai szerint 1970-ben a 40 év feletti nők újszülött gyerekeinek aránya csupán 1,13%-volt, 2010-re viszont már 17,93%-ot tettek ki. A későbbi gyermekvállalást nehezíti a kor – kisebb arányú a teherbeesés valószínűsége 35-40 éves kor felett, ám nem biztos, hogy a várandósságot tekintve nagyobb a kockázat…
Rizikó tényezők
A finn kutatók négy kockázati csoportban (toxémiás várandósok, túlsúlyos és elhízott várandósok, dohányzó várandósok, terhességi cukorbetegségben szenvedő várandósok) vizsgálták az anyai életkor és a fellépő szövődmények kapcsolatát. Ezeket az adatokat vetették össze a 35 évnél fiatalabb illetve az ennél idősebb nők újszülött gyermekeit vizsgálva.
A kockázatot nem kizárólag az életkor jelenti
Az összehasonlítás eredménye egyértelműen kimutatta, hogy a négy kockázati csoportot tekintve mind a terhesség alatt, mind a szülésnél nagyobb eséllyel léptek fel problémák az újszülöttnél, amennyiben az édesanya 35 évesnél idősebb volt. Kiderült ugyanakkor az is, hogy nem önmagában a magasabb anyai életkor jelent gondot, hanem az, ha emellett más kockázati tényezők is adottak voltak.
Túlsúly és dohányzás – a két legnagyobb rizikófaktor
A lehetséges szövődmények aránya a túlsúlyos illetve a dohányzó és terhességi cukorbetegségben szenvedőknél voltak a legsúlyosabbak: például koraszülés, a magzat méhen belüli elhalása, a terhességi korhoz képest túl nagy vagy túl kicsi súlyú újszülött.
A kutatás arra is rámutatott, hogy milyen nagy jelentősége van a rizikócsoportokba tartozó nők esetében (is) a szakszerű terhes gondozásnak, amely a szövődmények egy részét elkerülhetővé teszi..