Amikor megszületik a baba, a tejtermelődésért felelős hormon, a prolaktin szintje emelkedni kezd, aminek következtében a második nap után egyre melegebbnek, nehezebbnek érzed a melled – ez a tejbelövellés. Nem minden nő éli meg egyformán ezt a folyamatot. Van, akinek az eredeti méret többszörösére duzzad a melle ezekben a napokban, van, aki alig tapasztal látható változást, csak annyit lát, hogy a kisbabája egyre hosszabban, egyre nagyobb kortyokban nyel.
Az újszülött gyomra kicsi
Ezért, akármilyen nagy súllyal született, eleinte elég, ha kis mennyiséget szopik. napról napra, fokozatosan jut el oda, hogy egyre több tejet legyen képes befogadni és megemészteni. Az első napokban egészen biztosan nincs szükség sok tejre!
Minél több fogy, annál több termelődik
Lehetséges, hogy azt tanácsolják neked, hogy feltétlenül fejd üresre a melledet, hogy minél több tejed legyen. Ezt azonban több ok miatt sem szabad megtenni. A cél az, hogy kialakuljon a kereslet-kínálat egyensúlya. Nincs szükség arra egy erős, egészséges újszülött esetében, hogy több tejet termelj, mint amennyire neki szüksége van. Ha csak fejsz és fejsz, egyre több tejed lesz, és ez nem feltétlenül előny! A kisbabádnak nehézséget jelenthet a szakadatlanul a szájába ömlő tej – akár félre is nyelhet tőle. Nem tud komfortszopizni, vagyis mellen cumizni, mert a tej állandóan jön, és ő rákényszerül, hogy csak nyelje, nyelje, akkor is, ha már nem éhes. A fejéssel túlkínálatot tartasz fenn, pluszmunkát csinálsz magadnak, akadályozod a kereslet-kínálat összhangjának kialakulását.
EGY MELL – KÉT MELL
A tej folyamatosan termelődik, ezért nem tudod üresre fejni a melledet. Erre nem is szükséges törekedni. Ha növelni szeretnéd a tejmennyiséget, feltétlenül szoptass két mellből minden alkalommal, sőt, akár egy szoptatáson belül többször is cserélhetsz mellet. Ezzel esetleg sikeresen serkentheted aktív szopásra aluszékony kisbabádat. Amíg az egyikből szopik, a másikban már termelődik az utánpótlás. Minél üresebb mellből szopik a baba, annál nagyobb a zsírtartalom!
Ha nincs elég tejed…
…akkor a legjobb tejmennyiség-növelő egy hatékonyan, jó technikával szopó baba. Szoptass a 70. oldalon látható „dőlj hátra” pozícióban. Ez szinte minden kisbabánál a lehető legjobb megoldás. Ez kényelmes neked, ellazulás neki, miközben valamennyi veleszületett képességét használni tudja a hatékony tejhez jutás érdekében. Fogd meg a hóna alatt, fektesd a melledre, majd a karodat támaszd a feje alá. A teste teljes egészében a te testeden feküdjön! Feje enyhén bukjon hátra. Így képes a lehető legnagyobbra nyitni a száját és úgy a melledre csatlakozni, mintha egy hatalmas szendvicsbe harapna. A tejmennyiség fokozása, a tej hatékony kiszopása szempontjából ennek óriási a jelentősége: így tud a kisbaba a legtöbb tejhez jutni a legkisebb erőfeszítéssel. Minél alaposabban és minél gyakrabban kiürül a melled, annál több tej termelődik.
Tejserkentők
A jó szoptatási gyakorlathoz képest elenyésző a különböző varázsszerek jelentősége. Kipróbálhatod valamennyit, de komoly, érezhető hatása csak a megfelelő szoptatási gyakorlatnak lesz. Ez az első egy-két hétben számodra talán megdöbbentően sok szoptatást jelent. De ha nem bizonytalanodsz el, nem kezdesz el ok nélkül pótolni (lásd írásunkat a 76. oldalon), akkor már néhány nap elteltével érezni fogod, hogy hosszabb szünetek alakulnak ki a szoptatások között, mert a baba egyszerre egyre több tejet képes szopni.
Ami csökkenti a tejtermelődést
Ha túltelítődik a melled (kemény, feszülős, fájdalmas), az önszabályozó mechanizmusoknak köszönhetően csökkenni fog a tejtermelődés. Ezért nem előnyös, ha a baba túl hosszan alszik éjszaka, ezért okoz tejcsatorna-elzáródást, túltelítődést, ha a baba a szokásosnál tovább alszik. Kismellű nőknek hamarabb túltelítődik a melle, ezért nekik célszerű a viszonylag gyakori szoptatásra törekedni, és arra, hogy egy alkalommal mindkét mellből szoptassanak. Minél ritkábban teszed mellre a kisbabát, annál kevesebb tejed fog termelődni. Nem tudsz tehát takarékoskodni a tejjel, például kihagyni egy szoptatást, hogy a következő alkalommal több legyen! Épp ellenkezőleg, egy-két nap elteltével jelentős csökkenést fogsz tapasztalni. Ha lázas vagy ugyancsak számíthatsz tejmennyiség-csökkenésre, de emiatt nem kell pótlást adnod. Szoptass gyakrabban, és a betegség elmúltával helyreáll a tejmennyiség is. Ahogy csökkenni, úgy emelkedni is bármikor képes a mennyiség,

A cikk a HelloBaby! Mami Info kiadványában jelent meg! Rendeld meg Te is! 😉