A várandósság ideje alatt minden kismama elképzeli, hogy milyen lesz a kisbabája, amikor megszületik. Milyen lehet a szeme, a haja színe? Fiú lesz-e vagy lány? De egyvalamit mindennél jobban szeretne tudni: azt, hogy egészséges lesz-e.
Szerző: Szecsődy Ágota
Ennek kiderítésében sokat segíthet az ultrahangvizsgálat.
Annak érdekében, hogy a baba állapotát, fejlődését követhessük, hogy a kismama és a baba a legnagyobb biztonságban élhessék meg ezt az időszakot, a várandósgondozás ideje alatt jó néhány kötelezően előírt vizsgálaton kell részt venni.
Közülük az egyik az ultrahang-vizsgálat (UH).
Ez egyrészről nagy segítség az orvosoknak ahhoz, hogy kiszűrhessék az esetleges kromoszomális, illetve fejlődési rendellenességeket, a szülőknek pedig leginkább ahhoz, hogy gyermeküket már a születése előtt megpillanthassák.
Hogyan működik az ultrahangkészülék?
Az ultrahangkészülék olyan frekvenciájú hanghullámokkal dolgozik, amelyek az emberi fül számára hallhatatlanok. Az ultrahang képes áthatolni a szerveken, és attól függően nyelődik el vagy verődik vissza, hogy azok anyaga milyen sűrű. Így képalkotáshoz is alkalmas.
Az UH-vizsgálat igen hasznos, és a leggyakrabban alkalmazott képalkotó eljárás a várandós kismamák vizsgálatában. Fontos tudni, hogy semmiféle káros hatással nincs sem az anya, sem pedig a baba szervezetére.
Többdimenziós képalkotás
Hazánkban 3 dimenziós térhatású képalkotásra a ’90-es évek óta van lehetőség, de ma már elterjedtebb a 4 és 5 dimenziós képalkotás. A 4 dimenziósnál térben és mozgásban is látható a baba.
Az 5 dimenziósnál HD minőségű a képalkotás. A digitális felvételek további előnye, hogy online is továbbíthatók, így gyorsan és praktikusan felhasználhatók egy esetleges orvosi konzultációhoz.
UH-vizsgálatok a várandósság alatt
Az ultrahangos szűréseket a 11–13., a 18–20. és a 30–32. héten kötelező elvégezni.
Ezenkívül a szülészorvos természetesen bármikor végezhet ultrahangvizsgálatot a magzat növekedési ütemének nyomonkövetése érdekében, ha szükségesnek tartja. A gyakorlatban a fogantatástól a szülésig trimeszterenként a következő az általános gyakorlat.
5–10. hét: úgynevezett nulladik – hüvelyi vizsgálófejjel végzett – UH-vizsgálat, leginkább a terhesség megállapítására, a beágyazódás helyének tisztázására, az egyszeres vagy ikerterhesség megállapítására.(A szívműködést csak a 6. héttől lehet kimutatni.)
11–13. hét: kötelező és ingyenes UH, az első genetikai vizsgálat a fejlődési és kromoszóma-rendellenességek kiszűrése. Ekkor megmérik a magzati tarkóredő vastagságát, aminek a Down-szindróma felismerésében van szerepe. Szintén ekkor lehet kiszűrni az esetleges nyitott gerincet is.
18–20. hét: ekkor már megállapítható a terhesség kora, a szülés várható időpontja. Megvizsgálják a magzat szerveit, meggyőződnek testrészeinek épségéről, megtörténik a szív, az agyszerkezet és a gerinc vizsgálata is. A baba nemét a 15. héttől lehet biztonsággal megállapítani. A méhnyak hosszának megál-
lapításával már jó előre diagnosztizálható az esetleges hajlam a koraszülésre. Nem kötelező, de ebben az időszakban már kérhető magzati szívultrahang-vizsgálat, amelyet önköltségen az ország sok pontján elvégeznek.
30–32. hét: ebben az időszakban már még könnyebben észlelhetők az esetleges rendellenességek. Az orvos vizsgálja a magzat fejlődésének ütemét, a baba méretét, súlyát, a méhlepény érettségét, a magzatvíz mennyiségét is.
30. és 39. hét: ekkor még két rutinszerű ultrahang-vizsgálatra kerülhet sor, melyek során már nem keresnek genetikai rendellenességekre utaló jeleket, csak a magzat méhen belüli elhelyezkedését és fejlődését követik nyomon, ami segíti a szülés levezetésének megtervezését is. Ezenkívül saját költségen, illetve orvosi javaslatra további vizsgálatokat is el lehet végeztetni megbízható magánintézményekben,
amelyekből egyre több található az országban.
Ajánljuk még a témában: