Ha egy pár kisbabát szeretne és „biztosra akar menni”, érdemes beszerezni egy ovulációs mikroszkópot, amely 98%-os pontossággal mutatja a nő peteérésének fázisait, vagyis azt, hogy mikor a legnagyobb a teherbe esés esélye.
Szerző: Szecsődy Ágota
Ciklus és peteérés
A nők 23–35 napos menstruációs ciklusában nagyjából 6 olyan nap van, amikor fogamzóképessé válnak: 3 nappal a peteérés előtt (mivel a hímivarsejtek akár 72 órán át is életképesek), és még 3 napig. A termékeny napok meghatározása azonban – főleg rendszertelen ciklus esetén – a hagyományos módszerekkel eléggé pontatlan, ami komoly gondot okozhat a tudatos családtervezésben.
A termékeny napok
Az ovulációs mikroszkóp éppen abban segít, hogy a női testben a ciklus alatt lezajló biológiai változások tüneteinek felismerésével könnyen behatárolhatók legyenek a termékeny napok.
Hogyan működik?
A női ciklus előrehaladtával az ösztrogénszint napról napra emelkedik, egészen addig, amíg el nem éri a tetőzési szintet, az úgynevezett ösztrogéncsúcsot. Ekkorra a domináns tüsző, benne a petesejttel, teljesen beérik és készen áll az ovulációra, a megtermékenyülésre. Az ösztrogénszint emelkedésével növekszik a nyál sótartalma – elektrolitkoncentrációja –, ami a mikroszkóp alatt látott mintázat struktúrájából egyértelműen felismerhető. Ilyenkor – nem úgy, mint a ciklus többi napján, amikor csupán alaktalan foltok láthatók – a sókristályok jellegzetes, páfrányszerű képződményt alkotnak. Ez pedig azt jelenti, hogy a következő 24–72 órában bekövetkezhet az ovuláció.
Hogyan használjuk?
A nyálmintát fel kell kenni a mikroszkóp megjelölt felületére, meg kell várni, hogy megszáradjon – ez körülbelül 10 perc –, majd a fény felé tartva lehet megvizsgálni a kialakult mintázatot.
Fontos tudni, hogy a mikroszkópos vizsgálatot fogamzásgátló szedése, hormonkezelés közben nem érdemes elvégezni, és a vizsgálat előtt nem szabad enni, inni, dohányozni, mert ezek mind befolyásolhatják az eredményt.