A babamozit a várandósság 24-32. hete között javasoljuk a kismamáknak. Ez az ajánlás nem olyan kőbe vésett szabály, mint amilyen például a genetikai ultrahangok időpontja, de érdemes ebben a 8 hétben mozizni.
Szerző: Vasvári Viktória szonográfus, szülésznő
A várandósság 24-32. hetében látszik legjobban a magzat fejlődése, ilyenkor már igazi babaformája van. Az arca is kerekedni kezd, formálódik, sok esetben még a haját is láthatjuk. Viszont még nem olyan nagy, így remélhetőleg nem tud nagyon elbújni.
Hogyan zajlik, mit mutat?
Nálam minden ugyanúgy indul, mint egy szokásos ultrahangvizsgálaton. A magzat elhelyezkedését, a méhlepény állapotát, a magzatvíz mennyiségét, illetve a magzati szervek fejlődési ütemét és működését figyelem meg, elsősorban két dimenzióban. Számomra ez nemcsak vizuális élmény, hanem nagyon sok információt ad. Sokszor előfordult, hogy babamozik alkalmával szűrtem ki valamiféle eltérést, például egy növekedésben elmaradt magzatot, vagy magzatvízeltérést.
Az eljárás körülbelül 25-30 percet vesz igénybe. Előtte a kismama nyugodtan mehet mosdóba, itt már nem fontos a telt húgyhólyag. Érdemes előzőleg szénhidrát tartalmú ételt fogyasztani. Személy szerint nem támogatom a koffeinfogyasztást várandósság alatt, de ilyenkor ezt is be lehet vetni. A vizsgálat végén adathordozó eszközön, e-mailben vagy felhőrendszerben kapják meg a szülők az elkészült felvételt, fotókat.
Nem mindennapi élmény
Szonográfusként genetikai ultrahang-vizsgálatokat is végzek, a szakmai kihívás miatt ezeket is nagyon szeretem. A babamozi is nagy kedvencem, mert fantasztikus öröm, amikor a leendő szülők látják azokat a kis húsos pofikat, grimaszokat, mosolyokat. Ez jelentősen segítheti a kötődés kialakulását, főleg az apukáknál, hiszen a kismamák 24 órás kapcsolatban vannak a babájukkal, míg az apukáknak ebből kevesebb jut. Nem utolsósorban: a fotók ajándékba adhatók a nagyszülőknek, dédszülőknek. Az idősebb generációnak az ilyen meglepetés sokszor még nagyobb élmény, hiszen hasonló technika korábban még nem létezett. Sokan kérdezik, hogy mi a különbség a 3-4-5 dimenziós vizsgálatok között. Egyszerűsítve: a 3D kép a magzatot térben ábrázolja.
Az 5D pedig olyan, mintha tényleg belenéznénk az anyaméhbe, amihez egy speciális szemüveggel tesszük igazán térbelivé a látványt.
9 HÓNAP – Szükséges alapinformációk a terhességről és a szülésről