Ha a várandósság során jelentkező kellemetlenségeket természetes módon szeretnéd orvosolni, biztos Benned is felmerült már, hogy kipróbálj pár népszerű gyógyteát. De vajon melyik gyógynövény fogyasztása biztonságos, és mit érdemes inkább elkerülni?
Mi használható émelygésre, vizesedésre és a méhfal erősítésére?
A gyomor-bélrendszeri fertőzések első számú házi gyógymódja a kamillatea. Nem véletlenül, hiszen a kamilla gyengéden megnyugtatja a gyomrot és a beleket, ezért a terhesség alatti hányinger csökkentésére is érdemes kipróbálni. Reggeli rosszullétre elkortyolgathatsz éhgyomorra egy csésze langyos vagy hideg fürtös mentát is, de az utolsó trimeszterben ezt a gyógynövényt már nem szabad használni.
Ha vizesedsz, enyhe vízhajtókat, például bodzát, csipkebogyót és apróbojtorjánt ihatsz napközben napi egy csészével, de a zavartalan alvás érdekében semmiképp ne fogyaszd ezeket a teákat este.
Sok szülésznő ajánlja a málnalevelet a terhesség alatt, mivel erősítheti a méhet és stimulálhatja a méhizmokat. Vajúdást elősegítő hatása miatt azonban ezt a teát csak a terhesség 35. hetétől szabad rendszeresen inni, de csak miután a nőgyógyászoddal egyeztettél róla.
Rovarcsípés, kötőhártya-gyulladás, bőrkiütés: van megoldás!
A terhességgel járó kellemetlenségeken túl számtalan más, hétköznapi probléma is felütheti a fejét várandósság idején.
- A kötőhártya-gyulladás például egy gyakori szemet érintő állapot, amelyet vírusok, baktériumok és allergia is okozhat. A tüneteket, a viszketést és a szem irritációt enyhítheted egy lehűtött kamillateás borogatással.
- Bőrkiütés allergiás reakciók, bőrirritáció vagy fertőzés miatt is jelentkezhet. Gyulladáscsökkentő és gyógyító tulajdonságai miatt érdemes ilyenkor egy jó minőségű körömvirág kenőcshöz nyúlni, ami csökkentheti a duzzanatot, a viszketést és a gyulladást.
- Rovarcsípés esetén szintén beválhat a körömvirág kiváló bőrnyugtató hatása miatt, de a levendula gyulladáscsökkentő és antiszeptikus ereje is gyógyírt jelenthet az irritált bőrnek.
Milyen teákat érdemes inkább elkerülni?
- Bár a zsályatea nyugtató hatással van a gyomorra és a belekre, a terhes nőknek kerülniük kell. A benne lévő tannin ugyanis méhösszehúzódásokhoz vezethet.
- Édesgyökeret szintén nem szabad a várandósság során fogyasztani, mivel glicirrizint tartalmaz, ami növelheti a méhlepény áteresztőképességét, és így a magzatot fokozott mennyiségű stresszhormonnak teszi ki.
- Kismamaként kerüld még a rozmaringot, a csalánt, a diólevelet, illetve a hashajtó és méregtelenítő hatású gyógynövényeket is.
Szeretnéd gyógynövényekkel támogatni a szervezetedet? A Györgytea, a mai modern népgyógyászat és a gyógynövényes gyógyítás egyik legismertebb hazai képviselője segít Neked ebben. Termékeik mentesek az adalékanyagoktól és a tartósítószerektől, fő alapanyagaik pedig javarészt hazai eredetű gyógynövények, amelyeket nagy odafigyeléssel dolgoznak fel és csomagolnak bükkszentkereszti üzemükben.
(X)