Jóból is megárt a sok? Ez a kérdés valószínűleg megfogalmazódik a látványos gyorsasággal gyarapodó, szoptatott kisbabák szüleiben, különösen, ha kisbabájukat az átlagosnál vékonykábbakhoz hasonlítják.
Szakértő: dr. Sztahovits Petra csecsemő- és gyermekgyógyász szakorvos, IBCLC; Károlyi Nati dúla írása
Az anyai ösztönök és az anyatej
Az anyai szervezet az utód táplálására törekszik a fogantatás pillanatától kezdve. Ez a tápláló kapcsolat szülés után is folytatódik: jó esetben a baba már az első órában magához veheti az előtej első kortyait. A kezdeti napokban a legtöbb újszülött kicsit veszít a súlyából, majd elkezdik visszaszedni magukra a grammokat, végül tejbelövellés után látványos lendületbe jön a gyarapodás. Egyes babák úgy rákapnak az anyatej ízére, hogy nem is adják alább heti 40-50 dekánál a súlynövekedést. A kis vasgyúrók anyukái mindig is büszke öntudattal örvendeztek saját testük, és csecsemőjük látványos teljesítménye felett. A mainál ínségesebb korokban a vaskos, husis babacombocskákat az emberek egyértelműen a kicsattanó életerő és egészség jeleként értelmezték. Napjainkban, mikor a felnőttek jelentős hányada túlsúlyos, egyre több aggály övezi az anyatej illatú babahurkákat is. Egyesek úgy gondolják, születéstől kezdve kordában kellene tartani a kalóriabevitelt. Vajon túl lehet etetni egy kisbabát a lehető legtökéletesebb étellel?
Dundi babák orvos szemmel
Igény szerinti szoptatás esetén a baba maga szabályozza a szoptatások gyakoriságát és hosszát, így annyi táplálékhoz jut, amennyire szüksége van – tájékoztat dr. Sztahovits Petra, orvos, IBCLC. – Ez napi 400 millilitertől 1200- ig bármennyi lehet a gyakorlatban, az átlagosnak a napi 800 milliliteres anyatejfogyasztást tekintjük.
Fontos tudni, hogy az anyatejes táplálás mellett a csecsemő zsírsejtjei átmenetileg megnagyobbodnak méretben, de számban nem. Ez a magyarázata annak, hogy a kezdeti hónapokban rohamszerűen meghurkásodó babák idővel megnyúlnak, és elvesztik gömbölyű formáikat.
Cumisüvegből más, mint mellből
Ha viszont a táplálás módja eltér a biológiai normától, kicsit árnyaltabb a helyzet: cumisüvegből gyakorlatilag bármekkora mennyiséget meg lehet etetni a babákkal, sokkal könnyebb valóban túltáplálni őket ezen a módon, még akkor is, ha kizárólag anyatej kerül az üvegbe.- teszi hozzá a doktornő. Ugyanez a veszély fennáll akkor is, ha a szoptatások rendje nem a baba valódi igényei és jelzései szerint történik, hanem egy külső szabály alapján.
Dr. Sztahovits Petra azt javasolja az anyáknak, hogy figyeljék gyermekük gyarapodását a WHO percentilis görbéi segítségével. – Ha a baba súlyfejlődése hirtelen elkezd letérni az addigi sávról, érdemes felülvizsgálni a szoptatási gyakorlatot képzett szoptatási tanácsadó segítségével, aki kellő mennyiségű időt szán a helyzet alapos feltérképezésére, és személyre szóló javaslatokra, illetve szükség esetén gyermekorvoshoz irányítja az anya-baba párost – tanácsolja a szakember.
INFÓ
A WHO növekedési görbéket a hozzá tartozó magyar nyelvű magyarázattal a La leche Liga honlapjáról töltheted le.
http://www.lll.hu/who_novekedesi_gorbek-milyen_a_szoptatott_csecsemok_atlagos_novekedesi_uteme
Támogatással az elbizonytalanodás ellen
Van, hogy a pánikkeltés feleslegesen terheli egy egészséges, de az átlagosnál jobban gyarapodó baba anyukájának a szívét.
Anikó egy nagyon sebezhető élethelyzetben került riogatások kereszttüzébe gyermeke, Juli gyors gyarapodása miatt. A kislány veleszületett bőrbetegsége miatt 5 napos korában kórházba került, és egészen 3 hetes koráig benntartották. Anikó természetesen mindvégig vele maradt.
A kórházban azonban sajnos sokan nem rendelkeztek korszerű ismeretekkel a szoptatás témájában, így az édesanya támogató légkör helyett, csak elbizonytalanító kritikákban részesült.
Túl soknak találták a heti félkilós gyarapodást. Azt javasolták szoptassam szigorúan három óránként, saját egyéni ritmusa helyett. Amikor ezt egy hat orvosos nagyviziten is szóvá tették, felhívtam a szoptatást támogató gyerekorvosunkat, aki megerősített, hogy nincs ok aggodalomra, hagyatkozzak továbbra is a babám jelzéseire. A szoptatási tanácsadóm is megnyugtatott. Onnantól nem foglalkoztam a megjegyzésekkel – emlékszik vissza Anikó. –
Elbizonytalanítani nem tudtak, “csak” frusztrálni. A hosszú, nehéz hetek sokára értek véget. De a kórházi tartózkodás után már semmi nem árnyékolhatta be a szoptatás élményét: Juli továbbra is lelkesen szopizott, majd féléves korától kezdve buzgón vetette bele magát az egészséges, szilárd ételek élvezetébe. Jelenleg két és fél éves, átlagos testalkatú és súlyú, életvidám leányzó.
Tejkínálathoz igazodó kereslet?
Eszter úgy tapasztalta, hogy a gyerekei étvágya éppúgy követi tejmennyisége változását, mint fordítva. Két óriásbébi, és egy erős, fiatal, meglehetősen bőtejű édesanya, gyors és erős tejleadóreflexszel. Első gyermeke, a ma négyéves Misi rengeteget szopizott és lendületesen gyarapodott. Hét hónapos korában már tizenegy kiló volt és utána is “tartotta a formáját”. Csak hároméves kora körül kezdett lassulni a gyarapodása. Öccse, Vili, Misiéhez képest egyelőre kicsit mérsékeltebb tempót követ: A múlt hónapban “csak” fél kilót hízott, így most hét kilós a két hónapos fiúcska. Eszter erős tejleadóreflexét és tejtermelése túlkínálatát orvosló praktikákban látja a különbség magyarázatát: – Úgy fest, hogy ezeket visszafogva a gyarapodás is mérsékeltebb – véli az édesanya.
Kebeldagasztó büszkeség
Aki nem ismeri Ildikó gyerekeit születésüktől fogva, nem is gondolná róluk, hogy valaha ők is dundi babák voltak. A tizenhárom éves Mihály, a nyolcéves Júlia, és az ötéves Janka édesanyja ma is örömteli nosztalgiával gyönyörködik a csecsemőkori fotókban.
– Idővel harmonikusan átalakultak kisgyerekké, Janka még most is gusztusosan kerek, de arányos, szép alkat.
A szeretet túladagolhatatlan
Ha szeretettel fordulsz a babád felé, figyeled a jelzéseit, és válaszolsz rájuk, tökéletesen felismerheted, mire van szüksége: szeretetre, közelségre, és táplálékra a saját igénye szerinti mennyiségben. Az idő elröpül, a babák megnőnek, a hurkák, tokácskák elmúlnak. Érdemes jól összepuszilgatni, amíg van rá lehetőség.