Nincs is szebb annál, mint amikor megjelenik egy bimbódzó vágy, elképzelés a családdá válásról. Van, akinél ez elementáris erejű, robbanásszerű türelmetlenséggel társul, van, akinél ez lágy elgondolás, amely később érik be, és vannak, akiknek konkrét terveik vannak ezzel kapcsolatban. De a sors gyakran közbeszól, és máskor ajándékoz meg az új élet érkezésével.
Szerző: Dobiné Olasz-Papp Nóra anya-magzat kapcsolatanalitikus, dúla
Vajon létezik egyetlen jó válasz arra a kérdésre, hogy mikor mondjunk igent a családalapításra? Aligha! Ez komplex, sok összetevős folyamat, amelyre rengeteg tényező hat és amit sokféle körülmény befolyásol. Mindenkinek más a legfontosabb a döntés során. Van, akinek az orvosi, van, akinek a pszichológiai szempontok, másoknak a stabil anyagi körülmények mérvadók (legyen elég nagy lakás, ház, legyenek kiszámítható bevételek), és persze mindezek együttesen is megjelenhetnek. Teljesen érthető a szervezettség és a kontroll iránti igény, ami jó ideje társadalmi működésünket is áthatja. Szorongásokat ébreszthet bennünk az, ha nem mi tartjuk kézben a dolgokat, ha irányítás helyett „csak úgy“ jelen vagyunk az életünkben.
Pedig a baba sokszor hamarabb érkezik, mint hogy a szülők késznek éreznék magukat erre, más esetben pedig már évek óta készen állnak, a pici mégis várat magára.
Orvosi megközelítésmód
A Semmelweis Egyetem kutatása szerint a magzat szempontjából a nőknek 20 éves kor alatt, illetve a fogamzóképes kor vége felé a legkockázatosabb gyermeket vállalniuk. A túl fiatal korban érkező babáknál a központi idegrendszer, míg az idősebb anyáktól születőknél a szív fejlődési rendellenességei, valamint az ajak- és szájpadhasadékok a leggyakoribbak. A gyermekvállalás 23 és 32 éves kor között a legbiztonságosabb, mert egyes rendellenességek előfordulása ebben az idősávban a legritkább. Egyes kutatási eredmények kiemelik, hogy a 22 éves kor alatti szüléseknél 20%-kal, a 32 év feletti szüléseknél 15%-kal nőtt a nem kromoszomális rendellenességek kialakulásának kockázata. Más kutatások a 20–29 év közötti időszakot jelölik meg a legideálisabb életkorként, amikor a legalacsonyabbak a kockázatok, és a várandósságok is zökkenőmentesebbek. Ebben a szakaszban 80%-osnak ítélik a spontán teherbe esés lehetőségét, és az esetleges fogantatási nehézségeket is könnyebben kezelhetőnek tartják.
Pszichés hatások
Érdemes átgondolni a pszichés kérdéseket is. Ideális esetben megfelelően érett, ép és autonóm személyiségű, önálló életvezetésű szülők vállalnak gyermeket. Lexikonok tárháza szól arról, ki számít érettnek, mik a felnőtt személyiség ismérvei. Szélsőséges kijelentésnek tűnhet, de én úgy látom, valamilyen értelemben mindannyian sérültek vagyunk, traumák át- és túlélői. (A trauma ténye nem jelent automatikusan traumatizáltságot!) A perinatális pszichológiának köszönhetően ma már tudjuk, mekkora jelentőséggel bír a leendő szülők saját története, korábbi tapasztalatainak összessége. Mindannyian megfogantunk, átéltük a magzatkori és a születés alatti szépségeket, nehézségeket, megküzdéseket. Ezeket lenyomatként mind őrzi a testünk és a pszichénk is.
Amikor megfogan bennünk a gondolat, hogy szeretnénk kisbabát vállalni, általában a fizikai állapotunk javítására kezdünk koncentrálni. Figyelmet fordítunk a megfelelő vitaminok bevitelére, az egészségesebb táplálkozásra, a dohányzás és az alkohol elhagyására, különböző vizsgála- tokra megyünk a komplikációk esélyeinek minimalizálása érdekében. Életkortól függetlenül ugyanilyen hasznos lenne, ha a pszichénkben rejtőző tartalmakat is feltárnánk és megtisztítanánk.
Érdemes arra fókuszálnunk, hogyan érkeztünk mi erre a világra. Hogyan élte meg édesanyánk a várandósságát? Terveztek, vártak a szüleink? Örültek annak, hogy fiúnak/lánynak születtünk? Miket meséltek a kisbabakorunkról? Milyen babának láttak/éreztek? Mindezt nem seperhetjük szőnyeg alá, hiszen egy magzatnak, gyermeknek nemcsak fizikailag, hanem pszichésen is a lehető legegészségesebb szülőkre van szüksége.
CSALÁDTERVEZÉS-BABATERVEZÉS könyvünkben minden fontos kérdésre választ adunk a családalapítás előtt állóknak és családbővítést tervezőknek, sok-sok hasznos információval kiegészítve.