Jó kérdés! Vajon lehet-e erre valaha is teljesen készen állni? Mi a jobb, ha tudatosan készülünk a gyermekvállalásra, vagy ha csak megtörténik velünk? A válasz már csak azért is összetett, mivel a gyermek születésével két felnőttből lesz szülő, akiknek eltérő lehet a hozzáállásuk.
Szerző: Bojti Andrea klinikai gyermek- és ifjúságpszichológus
Van-e ideális életkor a gyermekvállalásra?
Nincs. Ez az a kérdés, ami a leginkább egyén- és helyzetfüggő. Sokan már egészen fiatalon tisztában vannak azzal, hogy minden vágyuk a szülővé válás. Nemegyszer akkor válik éretté egy felnőtt személyiség, amikor gyermeke születik. A fiatalkori gyermekvállalás mellett szól, hogy az emberi szervezet számára biológiailag ez a legoptimálisabb időszak az utódok kihordásához.
A mai világban azonban sokan nem mernek korán gyermeket vállalni, mert nem érzik megalapozottnak az egzisztenciális helyzetüket. A fiatalok huszonéves koruk elején, közepén jellemzően még tanulnak, szakmai tapasztalatot szereznek a munkában.
Hogyan készüljünk lelkileg a szülővé válásra?
Fel lehet erre készülni? Te, mint szülő utólag mit gondolsz: érdemes már a gyermekvállalás előtt is tudatosan foglalkozni ezzel? Nem mindenkinek. Sokszor a túlzott előkészületek még több stresszt okoznak. Nem érdemes tehát mindent a legapróbb részletekig eltervezni.
Az alábbi néhány kérdésről jó, ha már a gyermekvállalás előtt beszéltek a pároddal.
• Melyikőtök mikor szeretne gyermeket vállalni, és számára milyen feltételei vannak a babavárásnak? (Folyamatban lévő tanulmányok befejezése, lakásvásárlás, munkaszerződés véglegesítése, stb.)
• Mit gondoltok a gyermeknevelésről? Tapasztalatból tudom, hogy ez az a kérdés, amiről sokszor csak utólag beszélnek a párok, ha egyáltalán beszélnek és nem csak vitáznak.
• Kinek milyen családi mintája van a szülőségről? Mi az, ami ebből átemelhető a saját életetekbe?
• Melyek azon a szülői viselkedésmódok, amelyeket szívesen elkerülnétek? Érdekes kérdés, hogy a másik fél mit gondol ezekről.
• Ha vannak ellentétek köztetek a gyerekneveléssel kapcsolatban, akkor vajon tudtok-e ezekről már most beszélni, esetleg egyezségre jutni. Csak egy tipikus példa: legyen-e külön szobája a gyermeknek?
• Fontos kérdés a családi határok tisztázása is. A tapasztalat azt mutatja, hogy a gyermek születése után a konfliktusok melegágya az, amikor a tágabb családtagok megpróbálnak beleszólni a fiatalok életébe.
Ez leginkább akkor igaz, ha valakinek traumatizált gyermekkora volt és úgy érzi, hogy az komolyan hátráltatja őt szülői szerepének megélésében.
A szülői önismereti munka a későbbiekben is nagyon fontos kérdés, hiszen a gyermek születése alapjaiban változtatja meg a szülővé lett felnőttek megszokott életét.
CSALÁDTERVEZÉS könyvünkben minden fontos kérdésre választ adunk a családalapítás előtt állóknak és családbővítést tervezőknek, sok-sok hasznos információval kiegészítve.