Ha még nincs gyermekünk, és szeretnénk örökbe fogadni, vagy már családunkban élő gyermek mellé vállalnánk örökbefogadással testvért, sok dolgot kell tisztáznunk. Cikkünkben Balogh Zsuzsát, a Gólyahír Alapítvány ügyvezetőjét kérdeztük arról, melyek a legfontosabb kérdések, és merre induljunk a válaszokat keresve.
Szerző: Pákhné Fekete Alexandra
Magyarországon évente ezres nagyságrendű a sikeres örökbefogadások száma. Jellemzően hogyan jutnak el a leendő szülők az örökbefogadás gondolatáig?
A családok a legtöbbször sok fájdalmon, veszteségen vannak túl, mire jelentkeznek.
Előfordul, hogy a vér szerinti gyermek megszületése során vagy után keletkezik olyan probléma, mely veszélyessé vagy lehetetlenné teszi a testvér vállalását.
Miben tud segíteni az Önök alapítványa?
Mi a Gólyahír Alapítványnál az örökbefogadó családokat támogatjuk, az örökbe fogadni szándékozók a Gólyahír Egyesülethez tudnak fordulni. A várakozóknak segítünk felkészülni az örökbefogadásra. Csoportjainkban megismerhetik az örökbefogadó családok életét, valamint azokat a plusz feladatokat, amelyekkel örökbefogadott gyermekeik nevelése során szembesülhetnek: milyen betegségek fordulhatnak elő, milyenek a lehetséges életutak, mik a várható nehézségek, hogyan érdemes átgondolni a származási feltétellel és az életkorral kapcsolatos elvárásokat.
Az örökbefogadás után segítő csoportokat, egyéni tanácsadást szervezünk az érdeklődőknek. Segítjük a családokat abban, hogy gyermekeik a gyökereiket elfogadva sikeres, boldog felnőttekké váljanak. Megtartó közösséget, biztos hátországot nyújtunk családjainknak, közösségépítő rendezvényeket szervezünk.
Miben reménykedhetnek az örökbefogadásra várók?
Persze a várakozás ideje nagymértékben függ attól is, mely megyében és mely civil szervezeteknél várakozik az örökbe fogadni szándékozó. Napjainkban származási kikötéssel minimum 5-6 év a várakozás kisbabára, és az örökbefogadó és örökbefogadott között maximum 45 év lehet a korkülönbség, ezért azt tanácsoljuk a várakozóknak, hogy legkésőbb 40 éves kor körül érdemes beállniuk a sorba.
Az első lépés a helyi TEGYESZ-nél való jelentkezés, majd a gyámhivatal által kiállított határozattal lehet alapítványokhoz is jelentkezni.
2021 májusában megjelent egy könyvük, Örökké valóság címmel. Kiknek szól ez a könyv?
Egyaránt szól az örökbefogadásra várakozóknak, az örökbefogadó családoknak, de a rokonoknak,
pedagógusoknak is. Igyekeztünk megmutatni benne, hogy a folyamat egyes szakaszaiban milyen helyzetekkel szembesülhetnek a családok, továbbá útmutatót adunk ahhoz is, hogyan nevelhetünk
örökbefogadott gyermekünkből teljes életet élő és boldog felnőttet.
Ajánljuk még a témában: