W-üléses az a gyermek, aki rendszeresen, hosszasan ül a földön játék közben a lábszárát kifelé fordítva, miközben a nagylábujja, a sarka és a térde a talajon van. Ha ilyenkor szemből és felülről nézzük őt, azt láthatjuk, hogy a lábai W betűt formáznak. Kovács Andrea, a Mackórendelő vezető gyógytornásza elmondja, miért jelenthet ez gondot.
Szerző: Podonyi Hedvig
Mi a probléma azzal, ha a gyermek szívesen választja a W-ülést?
Mivel a gyerekek ízületei nagyon lazák, olykor mindegyikük ül W-ülésben. Semmi baj azzal, ha naponta kétszer 3 percig ebben a helyzetben találjuk őket. A W-üléses gyermek viszont a napja 90%- át így tölti.
Ez fokozhatja a bokabedőlést, az X-térd kialakulását, a csúnya járást, illetve befelé forduló csípőhöz vezethet.
Meggyőző érvek!
És ez még nem minden. Ha a gyermek rendszeresen és hoszszasan ebben a testhelyzetben időzik, nehezebben alakul ki nála a kézdominancia. Ennek az az oka, hogy W-ülésben nem kell keresztbe nyúlnia, erőteljes derékrotációt végeznie, hanem „tömbösen” hajol előre és nyúl a játékokért.
Ugyanezért nem történnek meg nála a testsúlyáttolások sem, amikor hol a jobb ülőgumóján ül, hol a balon – ehelyett az egész popsiján ül, fixált törzzsel. Könnyű belátni, hogy ez nem előnyös a járás során, amikor felváltva az egyik, majd a másik lábbal kell lépni.
Miért választja a gyerekek egy része rendszeresen ezt az ülésmódot?
Annak a gyermeknek, akinek nagyon hosszú törzse van, vagy gyenge a törzse, vagy gyengék a csípő körüli izmai, ez így kényelmes és biztonságos. A W-üléssel nagy alátámasztási felületet kap, semmiképp nem borul fel. Ehhez képest terpeszülésben sokkal többet kellene dolgoznia a has- és a hátizmainak ahhoz, hogy megtartsa magát, pláne 3-4 perc után.
Mi a megoldás?
Ha a szülő megtudja, hogy helytelen ülésről van szó, akkor általában úgy reagál, hogy rászól a gyermekére: „Ülj szép rendesen!” és a lábát előrehúzza. Igen ám, de ezt napi harmincszor nem ismételheti el, mert az sem neki,
sem a gyerekének, sem a kapcsolatuknak nem tesz jót. Ehelyett mindenekelőtt meg kell erősíteni a gyermek izmait, amelyek addig nem dolgoztak. A W-üléses probléma a leggyakrabban 2 és 8 éves kor között jelentkezik, és a nagyobb gyerekekkel már meg is lehet értetni, hogy ez nem tesz jót nekik. Ha megkérjük rá őket, akkor változtatnak a testtartásukon, sőt olykor már maguktól az eszükbe jut, hogy korrigáljanak.
Lehetnek-e előjelei annak pici korban, hogy a gyermek törzse nem elég erős és emiatt esetleg eltérés várható a mozgásfejlődésében?
Amikor a kellően erős törzzsel és megfelelő törzskontrollal rendelkező baba négykézláb kezd mászni, akkor úgy ül ki terpeszülésbe, hogy előtte 90 fokot fordul a térben. Mielőtt az ülésből elindul, megint ezen a módon fordul egyet. Az a gyerek, akinél rossz a törzs- vagy a csípőkontroll, a négykézláb mászásból rögtön beül hátrafelé, nem forgatja el térben a gerincét. Ez már 9 hónapos kor körül megfigyelhető. Ilyen esetben mi, gyógytornászok meg tudjuk mutatni, milyen játékos tornát érdemes végeztetni a babával a W-ülés megelőzéséhez.
Sokan fordulnak gyógytornászhoz W-üléses gyermekekkel?
A szülők nem emiatt szoktak eljönni hozzánk, hanem azért, mert járáskor kifelé fordítja a lábát a gyermek, vagy csámpázik, vagy furán tartja a csípőjét, vagy X-lábú vagy lúdtalpas. De aztán ki szokott derülni, hogy ráadásul folyamatosan W-ben ül. Az adott probléma megoldása mellett természetesen a W-ülés megszüntetéséhez is kap segítséget, aki hozzánk fordul.
Ez nagyon fontos, hiszen a gyerekek sokat játszanak a földön a bölcsődében, majd az óvodában is. Ha pedig ezt W-ülésben teszik, akkor később a sok iskolai ülés nagyon nehéz lehet számukra, és további testtartási rendellenességekhez is vezethet. Érdemes ez ellen már 1,5-2 éves kortól dolgozni.
Hogyan üljön a kisgyermek?
Ha ez eleinte nehéznek bizonyul, akkor lehet ülni félterpeszben: az egyik láb nyújtva, a másik hajlítva – azonban ügyelni kell arra, hogy időnként az ellenkező oldali lábat nyújsa, illetve hajlítsa a kicsi. Törökülésben is lehet ülni. Nagyobb gyermekkel, például óvodással inkább üljünk asztalhoz, ha hajlamos arra, hogy a szőnyegen W-ülésben helyezkedjen el.