Az anya-magzat kapcsolatanalízis módszere már 1996 óta létezik, melyet Dr. Hidas György és Dr. Raffai Jenő dolgozott ki, pszichoterápiás tapasztalatok alapján. A pszichológia sokáig nem helyezett hangsúlyt a magzati korra, ám ma már széles körű tanulmányok bizonyítják, hogy érdemes foglalkozni a születés előtti korszak hatásaival, lenyomataival.
Szerző: Dobiné Olasz-Papp Nóra anya-magzat kapcsolatanalitikus
A mai kor várandós női, gyermeket tervező párjai dúskálnak a felkészülési lehetőségekben. Számtalan tanfolyam, kurzus, csoportfoglalkozás, könyvek rengetege, masszázs, jóga, kismamatorna áll rendelkezésre ahhoz, hogy minél magabiztosabban és felkészültebben lehessen a kisbabát világra hozni, majd áthangolódni az élet egyik legnagyobb változására: a családdá válásra. Olykor nehéz is megtalálni az egyensúlyt a felkészülésben, hisz véges lehet a befogadási képességünk, ráadásul nem ritkán egymásnak ellentmondó információkkal is találkozhatunk, melyek tovább mélyíthetik az amúgy is jelen lévő bizonytalanságokat, aggodalmakat. Nem ritka, hogy bár a felkészülés magasröptű, de inkább a fizikai és racionális oldalt erősíti.
A félelmek tiltása helyett
Gyakori jelenség, hogy a nők szoronganak, aggódást élnek meg a várandósságuk előtt, alatt. Nagyon fontos lenne levenni róluk a tabusítás terhét, és végre szabadon megélniük, hogy ez bizony teljesen természetes dolog! Nem könnyű számukra, hogy minden megváltozik, és bár kilenc hónapjuk van arra, hogy ezt el- és befogadják, folyamatos a kiszámíthatatlanság érzete. Nem csodálkozhatunk tehát azon, hogy ezzel együtt járhat az elbizonytalanodás, a megkérdőjelezés, felbukkanhatnak félelmek.
A kismamák többsége gyakran találkozik tiltásokkal a várandóssága során: mit nem szabad enni, inni, tenni, érezni. Ide sorolható a félelmek tiltása is, a magzat érdekében. Mondanunk sem kell, ez még nagyobb lelki terhet ró az édesanyára!
Kapcsolódási lehetőség
Az anya-magzat kapcsolatanalízis relaxált állapotban történő kapcsolódási lehetőség a magzattal. Ez bármikor elkezdődhet, amikor a kismama érzi rá a hívást, de célszerű lehet a második trimeszter során indítani, hogy legyen elég idő a kapcsolat elmélyítésére, kibontakoztatására, az esetleges szorongások feldolgozására, a félelmek átkeretezésére, elfogadására. Azért is lényeges a jó időzítés, mert a várandósság vége felé – általában a 37. héttől kezdve – a szülésre, a születésre készülés kerül fókuszba, ami magabiztosságot, erőt hozhat magával, anyában-babában egyaránt.
[/kiemeles] Fontos tudni, hogy a kapcsolatanalitikus a kísérője, nem pedig irányítója ennek a folyamatnak. Ismeri a várandósság lélektanát, a kismama (és az apa) kiszolgáltatottságát, érzékenységét, sebezhetőségét, ezért magas szintű empátiával van jelen. [/kiemeles]
Mind a szülőpárra, mind a magzatra kompetens, autonóm személyként tekint. Tudja, hogy a magzat nem passzív, hanem kifejezetten aktív résztvevője a várandósságnak, érez és érzékel, gondolkodik, álmodik, képes a boldogságra, félelemre, az érzelmek széles repertoárját tudja kifejezni és befogadni.
A szoros összekapcsolódás a kompetenciaérzet mélyítésére is alkalmas, hisz az ülések során alaposabban megismeri egymást anya és gyermeke, és a születés után valóban ismerősként tekintenek egymásra. Nem a nulláról kezdenek, hanem együtt írják tovább a történetüket, amit a babavárás hónapjaiban elkezdtek, és a kapcsolatanalízis folyamán tovább érleltek.
Megkönnyebbült lélekkel
A kismamák különböző célokkal szoktak jelentkezni kapcsolatanalitikusnál. A bontakozó személyiség megismerésén túl egyesek a félelmeiktől szeretnének megszabadulni, mások fizikai okok, például koraszülés veszélye, korán öregedő méhlepény, faros vagy harántfekvés, születésbe indulni „nem akaró” baba, terminustúllépés miatt szeretnék felvenni a kapcsolatot méhükkel és a gyermekükkel.
A kapcsolatanalízis kizárólagosan nyilvánvalóan nem alkalmas gyógyításra, ahogyan arra sem, hogy sorsszerű történésekbe beavatkozzon. Ám ha van rá mód, érdemes igénybe venni, mivel nagyon jó lehetőség ahhoz, hogy a kismama kapcsolódjon saját belső terével, önmaga mélyebb rétegeivel, a méhével és a kisbabájával. Ennek során bekövetkezhetnek oldódások, megkönnyebbülések, elsírhatók régóta visszatartott könnyek, kiadhatók a feszültségek, ami mindenképp pozitív hatású, és nagyban támogathatja a szülésre való felkészülést.
9 HÓNAP – Szükséges alapinformációk a terhességről, szülésről és a babaápolásról
;