A dúla görög eredetű szó, jelentése: asszonytársi segítő. Általában már szülési tapasztalattal rendelkező nő, aki végigkíséri a várandósság folyamatát, szülést és az azt követő időszakot. Érzelmi támaszt nyújt, információkkal segít, empatikus, a szülés során fizikai kapaszkodót is ad.
Dobiné Olasz-Papp Nóra anya–magzat kapcsolatanalitikus, dúla
Az áldott állapotban lévő nő gyönyörű, ragyogó, sugárzik, ezzel egy időben pedig érzelmi hullámvasúton ülhet, időről időre kialakulhatnak nála bizonytalanságok, frusztrációk, félelmek. A nagy öröm mellett sok kérdés vetődik fel benne.
Jelenleg a terhesgondozási folyamat kevéssé teszi lehetővé a kiszámítható jelenlétet, az érzelmi gondoskodást, kismértékben biztosított a lehetőség a kérdések megválaszolására, hisz az egészségügyi személyzet túlterhelt és létszámhiánnyal is küzd.
Várandósságkísérés
Legyen bármennyire is elfogadó egy kismama, egy szülőpár a rendszer felé, saját szükségletei gyakran nem csendesednek el, szükségét érezhetik egy megbízható támasznak. Ez adott esetben lehet egy dúla is. Több szempontból is ideális, ha minél hamarabb (legkésőbb a harmadik trimeszter elejéig) kapcsolatba lépnek vele. Fontos, hogy kialakulhasson köztük egy igazán bizalmi kapcsolat, hogy „működjön a kémia” köztük, hogy teljes legyen a biztonságérzet, a gördülékeny kommunikáció. Ebben az időszakban lehet pontosítani, milyen elképzelései vannak a kismamának, a dúla pedig fel tudja mérni, hogy azok megfelelőek-e, azaz találkozik-e a szükséglet a kínálattal.
A dúlák ismerik a szülés valódi természetét, általában saját szülési tapasztalattal is rendelkeznek, gyakran vesznek részt kiegészítő továbbképzéseken, egyéni és/vagy csoportos szülésfelkészítőket tartanak, hogy a szülők jól informáltan hozhassanak döntéseket.
A kismama felkeresheti a dúlát kérdéseivel a várandósság során, melyekre az készséggel válaszol, kompetenciahatárait szigorúan betartva. Az érzelmi támogatásnak óriási szerepe van, a szüléshez közeledve ráadásul egyre nagyobb mértékben. A szülési terv közös elkészítése is fontos lépés lehet a a magabiztosabb szülés felé. A dúla jelenlétével a várandósság során mód nyílik az érzelmek tabumentesítésére, rendezésére, a félelmek átkeretezésére, a szüléssel, gyermekágyas időszakkal és anyasággal kapcsolatos hiteles információk megszerzésére, illetve átadására.
Szüléskísérés
A dúlák számára alapvető tény, hogy a szülés egy nő és egy pár életében kulcsfontosságú esemény. Nem csupán biológiai aktus, hanem érzelmi, pszichológiai és spirituális tapasztalás is. A szülés óráiban megszakítás nélküli jelenlétet biztosítanak az anya számára, szakmai alázattal kísérik a szülő nőt. Különböző, nem farmakológiai fájdalomcsillapító technikákat képesek alkalmazni, masszíroznak, légzéstechnikával támogatnak.
Részt vesz a vajúdó nő „istennői” teremtő minőségének emelésében. Tudni kell, hogy soha nem az apa vagy az egészségügyi személyzet helyett van jelen, hanem velük együttműködve építi és emeli a szülő nő kényelmét és komfortérzetét! Biztat, bátorít, erősít.
Pozitív hatások
Dr. Marshall Klaus gyermekgyógyász és neonatológus professzor több mint 2000 megfigyelést végzett, kétféle csoporttal. Mindkét csoport komplikációmentes várandósságot követő, hagyományos szülészeti ellátást kapott. Az egyetlen különbség az volt, hogy az egyik csoportban dúla is jelen volt a szülésnél.
Dúlák jelenlétében az apák is sokkal aktívabbak voltak, jobban bevonódtak a folyamatba (forrás: module.hu)
Családtag és kísérő
Dúla jelenlétére a szülés helyszínétől függetlenül, kórházban vagy intézményen kívül egyaránt van lehetőség. Ahogyan az erre vonatkozó törvény 11. § (5) bekezdése is kimondja: „A szülő nőnek joga van arra, hogy az általa megjelölt nagykorú személy a vajúdás és a szülés alatt folyamatosan vele lehessen, a szülést követően pedig arra, hogy – amennyiben ezt az ő vagy újszülöttje egészségi állapota nem zárja ki – újszülöttjével egy helyiségben helyezzék el.”
A „megjelölt nagykorú személy” nemcsak hozzátartozó lehet, hanem akár egy dúla is. Sajnos, a legtöbb kórház sajátságosan értelmezi ezt a jogot és a kísérők számát egyetlen főben limitálja, aki általában az apa. Pedig az apa nem kísérő, hanem az éppen megszülető család része!
Az asszonytársi segítség pedig, mint említettem, magában foglalja a feltétel nélküli, pozitív elfogadást, az odafigyelést, a türelmet, miáltal a szülő nő tabuk nélkül lehet önmaga, mutathatja meg lelkének legmélyebb aspektusait, mélyülhet el élete legkülönlegesebb folyamatában bármiféle „pironkodás” nélkül.
Mit nem várhatunk a dúlától?
Mivel nem egészségügyi szakember, nem végez vizsgálatot, nem értékel eredményeket, leleteket. Nem szól bele semmilyen orvosi döntésbe, az anyát nem befolyásolja, nem hoz helyette döntéseket, saját véleményével nem gyakorol hatást rá. Nem ajánl és nem ír fel gyógyszereket.
Szülés utáni kísérés
A szülőpár és a dúla közötti kapcsolat általában nem ér véget a szülést követően. A dúla jelenléte a szülés utáni néhány órában is biztosított, amíg azt az anya azt igényli, a támogatás fizikai és érzelmi része továbbra is adott.
A gyermekágyasság nagyon szenzitív, nemegyszer labilis időszakában kifejezetten jól eshet a női megtartó erő a családtagok támogatásán túl is, egyben lehetőséget adhat a szülésélmény átbeszélésére, feldolgozására. Léteznek kifejezetten gyermekágyas dúlák, akik az első 6 hétben nyújtanak segítséget kérésre az anyának, illetve a háztartásban, a kisbaba körül.
Szülés, születés – szülésre való felkészüléstől egészen a gyermekágyas időszak lezárultáig!
LAPOZZ BELE KÜLÖNSZÁMUNKBA!