Mindegy, hogy néhány csepp, vagy nagyobb mennyiség „csurran be” akaratlanul, az inkontinencia nagyon kellemetlen. Szerencsére gyógyítható, illetve pár otthoni praktikával is sokat tehetünk ellene.
Mit érdemes tudni a gátizomról?
Mitől gyengül a gátizom? Van, aki örökli a hajlamot, másoknál a medencére nehezedő, jelentős túlsúly járul hozzá a gátizmok, köztük a húgycsőnyílás záróizmának megnyúlásához, lazábbá, renyhévé válásához. Sokaknál a terhesség illetve a szülés, esetleg a nem kellő körültekintéssel végzett nőgyógyászati beavatkozás „hozza elő”, míg a menopauza idején a hormonális változások okolhatók. A gátizom-gyengeségen kívül idegrendszeri probléma, stressz, székrekedés hatására is bekövetkezhet a vizelettartási probléma, sőt gyógyszerek (pl. egyes vérnyomáscsökkentők, nyugtatók, fájdalomcsillapítók) mellékhatásaként is.
6-8 hét után megszűnhet
Addig is alkalmazhatjuk a Kegel-, illetve a Kriston-féle intimtorna gyakorlatokat, amelyek megerősítik a medence izomzatát. Ezen kívül összegyűjtöttünk pár étkezési tanácsot és tornagyakorlatot, amelyek hatásosak lehetnek enyhébb vizeletcsepegés ellen. Ha a probléma maradandó, forduljunk szakorvoshoz!
Kerüljük a vízhajtókat!
- Inkontinencia esetén is fontos a megfelelő folyadékfogyasztás, hogy a vizelet ne sűrűsödjön be, és ne szaporodhassanak el a kórokozók – lefekvés előtt azonban már ne igyunk sokat. Kerüljünk a szénsavas és koffeintartalmú italokat – kávé, kóla, fekete tea, energiaitalok -, ezek ugyanis ingerelhetik a húgyhólyagot. A mesterséges édesítőszereknek is van vízhajtó hatása, így a „light” üdítők választása sem szerencsés, ahogy egyes gyógynövényteáké – csalán, bodza, hársfa – sem, ezek ugyanis meggyorsíthatják a vizelet-kiválasztást, és megnehezíthetik a biztonságos vizelettartást.
- Egyes ételek vízhajtó hatásuk vagy a hólyagot irritáló összetevőik miatt nem ajánlhatók vizelettartási nehézségek esetén – ilyen például a zeller, az uborka, a görög- és a sárgadinnye, a petrezselyem, a spárga, a cékla és a retek. Érdemes kerülni a paradicsomos és a savas ételeket is, valamint az erősen fűszerezett fogásokat, amelyek irritálhatják, nagyobb aktivitásra késztethetik a húgyhólyagot.
Segíthet a jóga
Az inkontinenciás panaszokat a stressz és az idegesség is előidézheti (itt kell megjegyezni: sok esetben a pszichoterápia segíthet a gyógyításban).
- Feküdjünk hanyatt, a lábak hajlítva, talpak a földön. A kezünkkel lehetőleg fogjuk meg a bokát, ha nem megy, hagyjuk mellette a földön. Emeljük fel a feneket és a csípőt, próbáljuk meg a súlyt elosztani a lábak és a vállak között. A csípőt tartsuk 30-60 másodpercig fönt, majd lazítsunk.
- Háton fekve a lábat támasszuk a falnak, a fenék alá helyezzünk párnát, és maradjunk így egy ideig.
Ajánljuk még a témában: