Számos kutatás bizonyította, hogy a várandós nők tápláltsági állapota jelentősen befolyásolja a baba születési súlyát, egyes elméletek szerint anyagcseréjének működését, későbbi krónikus betegségeinek, például a diabétesznek, magas vérnyomásnak a kockázatát.
Szerző: HelloBaby magazin, Szülők lettünk különszám
Nem csak az lehet alultáplált, akinek túlságosan alacsony a kalóriabevitele. Minőségi éhezésről van szó abban az esetben, ha a kismama sok „üres kalóriát” fogyaszt, vagyis olyan ételeket, amelyek megfelelő kalóriatartalmúak ugyan, de mikrotápanyagokban – vitaminokban és ásványi anyagokban – szegények. Sajnos ebbe az ételcsoportba tartozik sok közkedvelt ennivaló: édességek, sütemények, cukorkák, fehér pékáru, tészta, pogácsák, kekszek. Gyors éhségcsillapítók, de nem képesek kielégíteni a kismama és magzat fokozott tápanyagigényét.
Vas
A vér oxigénszállító molekulájaként elengedhetetlenül szükséges a megfelelő oxigénellátás biztosításához, a magzati növekedéshez. Vérszegénységet nem csupán a vashiány, hanem folát- és B12-vitamin-hiány is okozhat. A várandósság alatt csaknem kétszeresére növekszik a vasszükséglet, ám szerencsére a felszívódás hatásfoka is jelentősen javul. A vashiányos vérszegénység növeli a koraszülés, az alacsony születési súly előfordulását, és növeli a születés körüli halálozást. A napi 60 mg-nál több vasat szedő terhes nőknél túlságosan magas hemoglobinértékeket állapítottak meg a szülésnél, és a kellemetlen mellékhatások aránya is magasabb volt.
Cink
A cinkszükséglet napi 8-9 mg-ról 11-12 mg-ra nő a babavárás idején. Becslések szerint a várandós nők 82%-a nem fogyaszt elegendő cinket. A cinkhiány növeli a koraszülés, az alacsony születési súly, a veleszületett rendellenességek és a szülészeti szövődmények gyakoriságát. Ugyanakkor a kutatási eredmények azt mutatják, hogy a terhesség alatti cinkpótlás csupán 14 százalékkal csökkentette a koraszülés előfordulását, mégpedig főként alacsony jövedelmű nők esetében, akiknél a minőségi alultápláltság gyakoribb. A cink fontos az immunrendszer megfelelő működéséhez és a fertőzések legyőzéséhez.
Magnézium
Központi jelentőségű ásványi anyag, megfelelő szintje előfeltétele a normális embrionális és magzati fejlődésnek. Egyes kutatási eredmények szerint a magnézium fontos szerepet játszik az agy vérellátásának biztosításában azáltal, hogy csökkenti az odavezető erek összehúzódását. Ne a vaspótlással együtt vedd be!
A cikk első részét megtalálod itt: