Sokan már kislánykorukban eltervezik, hány gyereket szeretnének. Később, már élesben, újra felmerül a kérdés, mi a jobb: ha viszonylag gyorsan követik egymást a testvérek, vagy ha több idő telik el születésük között.
Szerző: Csörgő Andrea perinatális szaktanácsadó
Peteérés szoptatás mellett
Szülés után a visszatérő ciklus jelzi, hogy a szervezet már készen áll az újabb terhességre, de lehetséges a megtermékenyülés anélkül is, hogy valaki észlelné a peteérést, vagy vérzése visszatért volna. Igény szerint szoptatásnál ez jellemzően az első év végén, vagy a második életév elején következik be.
A női szervezetben a hormonok bonyolult kölcsönhatásban vannak egymással, a testi és lelki folyamatok szorosan összefüggnek. Azok az édesanyák, akik örömmel élték meg a várandósságot, a szülést és az első hónapok nehézségein is sikeresen túljutottak, gyakran érzik úgy, ez olyan jó volt, hogy szeretnék újra átélni. A tervezett kis korkülönbség mögött olykor az cél húzódik, hogy inkább rövid időn belül szülessenek meg a tervezett gyerekek, így kevésbé esnek ki a munkából és nagyobb eséllyel tudnak jól visszakapcsolódni a munkaerőpiacra.
Amikor a nagy már pesztrálja a kicsit
Egyre gyakrabban tapasztaljuk környezetünkben, hogy egészen nagy korkülönbséggel is születnek testvérek. Vagy azért, mert új párkapcsolatba lépnek a szülők, és közös gyermeket is szeretnének, vagy mert a pár már megállapodva, a nagyot (vagy nagyokat) felnevelve, beiskolázva mégis szeretne még kisbabát a háznál. Később, felnőttként a nagy korkülönbséges testvérek sokszor arról számolnak be, hogy gyakran érezték terhesnek a pesztrálást, a saját programok háttérbe szorulását, és ez nem vált éppen javára a testvéri kapcsolatnak.
Végül lássuk pontokba szedve, milyen előnyei és nehézségei lehetnek a kétféle családtervezési modellnek.
Ha kicsi a korkülönbség
- A család rövidebb idő alatt jut túl a kisbabás gyermeknevelés küzdelmein.
- A testvérek játszótársai is egymásnak – persze kivétel is akad.
- Ugyanaz, vagy legalábbis hasonló dolgok érdeklik őket, könnyebb közös programot szervezni.
- Jó esetben ugyanabba az intézménybe járnak, könnyebb a logisztika.
DE
- Az első évek fizikailag is nagyon kimerítőek lehetnek az édesanyának (de az édesapának is), hiszen a nagyobb gyerek is sok testközelséget igényel, aztán ott a tisztába tevés, mosdatás, öltöztetés.
- Folyamatosan óvodát, iskolát kezd valaki, illetve éppen kamaszodik, így kevesebb a nyugodt pillanat a gyermeknevelésben.
- Ha ráadásul azonos neműek is a testvérek, erős rivalizálás várható.
Nagyobb korkülönbség
- A nagyobbik már önellátó, kevesebb segítséget igényel, így több figyelem, energia jut a kisebbikre vagy a pihenésre.
- A nagyobb testvér sokszor szívesen vesz részt a kicsi körüli tennivalókban, ami melengeti a szülői szívet, ugyanakkor jó alapot nyújt a gyerek későbbi szülővé válásához.
- A kisebbnek van követhető mintája a nagyobbik személyében, aki így húzóerővé válik. Ennek sok előnye van az önálló étkezés, öltözködés, szobatisztaság terén. Később aztán hátrányokkal is számolni kell, ami például a kamaszok szóhasználatát illeti.
- Már nagyobb a rálátás a gyermeknevelés, csecsemőgondozás egész folyamatára, így lehetőség van arra, hogy valamit másképp tégy, “javíts”.
DE
- Nehezebb lehet visszarázódni a kisbabás életbe, egészen nagy korkülönbségnél akár olyan érzésed is lehet, mintha első gyerekes volnál, annak minden meglepetésével, nehézségével.
- Nehezebben találni az egész család számára megfelelő programot, míg a kicsi játszótérre menne, a nagyobb valami mozgalmasabb programra vágyik. Ugyanez nyaraláskor is sok fejtörést okoz.
- Nem azonos a baráti társaság, az érdeklődés, ezért dupla-tripla mennyiségű furikázásra, logisztikára lehet számítani, hacsak közlekedik már önállóan a nagyobb testvér.
Ajánljuk még a témában: