Sokszor az az érzésünk, hogy a gyerekek sosem lábalnak ki a nátha-köhögés tüneteivel jellemezhető téli betegeskedésből. Vajon létezik hatékony gyógymód?
Szakértő: Dr. Korausz Etelka gyermekgyógyász
Hogyan lehet megelőzni ezt a kellemetlen, makacsul ragaszkodó betegséget?
– Sajnos azt kell, hogy mondjam, a közösségbe járó gyermekek esetében sehogy. Ahol sokan vannak együtt zárt térben, ott mindig lesz olyan gyermek, aki egy kicsit náthás, kicsit köhög vagy éppen lappang benne a betegség, anélkül, hogy tünetei láthatóak volnának, ugyanakkor már fertőző lehet. Az egyetlen megoldás az lenne, ha a hurutos időszakban nem vinnénk közösségbe a kicsiket. Persze ezt nyilván nem tudjuk megtenni.
Hogyan gyógyítható a nátha?
– A nátha vírusfertőzés következménye, ezért bármilyen hihetetlen, de még ma, a XXI. században sem rendelkezünk ellene gyógyszerrel. A betegségeknek mindig az okát kell kezelni, és mivel itt az ok, vagyis a kórokozó vírus, oki kezelésre nincs lehetőség. Ez akkor is így van, ha nagyon elhúzódik, vagy már sokadszor fordul elő!
Mikor kellhet antibiotikum?
Antibiotikum szedése akkor indokolt, ha baktériumok által okozott szövődmények alakulnak ki. A szövődményeket nem lehet előzetes antibiotikum szedéssel megelőzni, ezért a megelőzésre szánt antibiotikum felírása sem indokolt!
Tisztuljon az orr!
A tüneti kezelés lényege a porszívós orrszívóval történő, gyakori orrszívás. Ez az orrszívó már egészen kicsi csecsemőnél alkalmazható. Annyiszor kell kiszívni az orrot, ahányszor tele van. Egy-egy alkalommal pár másodpercig. Az orrcseppek sem gyógyítják a náthát. A sós orrcsepp a sűrű nyákot oldja, a “hagyományos” orrcsepp, pl.: Nasivin, Nasopax… a nyálkahártya duzzadását csökkenti, így segíti a légzést. Ez utóbbiakat csak pár napig, és inkább csak a hosszabb alvások előtt alkalmazzuk!
Köhögésre mit adjunk?
A gyógyszertárban recept nélkül kapható, a köztudatban köhögéscsillapítónak gondolt szerek nagy része nem a köhögést csillapítja, hanem a nyák oldása lenne a feladata. Az én tapasztalatom az, hogy a száraz köhögés mézes tea mellett is, vagy akár anélkül is, néhány nap alatt átmegy hurutosba. Ilyenkor már megszűnnek a kínzó, éjszakai köhögések.
Megjelent a HelloBaby! magazinban.
Ajánljuk még a témában: