Már a várandósság idején megtapasztalhatjuk, hogy elkezdődik egyfajta lelki változás, amely hirtelen a legörömtelibb érzést hozza, majd egy szempillantás múlva pánikszerű hangulatba, lehangoltságba csaphat át. Aki átélte már ezt anyaként, nincs egyedül!
Szerző: Anyukaland
Saját érzelmi-hangulati változásait magának a várandósnak sem egyszerű megélnie, és olykor a családtagok is nehezen viselhetik. Ám ez a „hullámvasút-jelenség” nem ritka: a várandósság utolsó harmada, a szülés és a gyermekágyas időszak hormonális folyamatai időzített bombaként aktiválhatják.
Miért más ilyenkor a pszichés állapot?
A lelki változások nagy része hormonális okokra vezethető vissza. Ezeket még fokozza a felelősségérzet kialakulása, saját személyünk háttérbe szorítása, esetleg a társas elszigeteltség, amelyek nem könnyítik meg a gyermekágyasság megpróbáltatást jelentő időszakait.
Oxytocin
A szülés során is jelentős szerepe van, hiszen fokozza a méhtevékenységet, szülés után pedig segíti a méh összehúzódását. Lelkileg is segít abban, hogy gondoskodó édesanyává válhassunk, hogy el tudjuk látni az újszülöttet, hogy hiányozzon, ha nincs épp velünk.
Adrenalin
Szintje a vérben a kitolási szak végén növekszik, ami hozzájárul az éber anyai állapothoz, hogy az újszülött minden rezdülésére érzékenyek legyünk.
Endorfin
A szülés katartikus pillanatában fejti ki hatását, ilyenkor robbanásszerűen jut az anyai vérbe. Az anya–baba páros azonnali kötődéséért felel. Az eddig felsorolt hormonok szintje a gyermekágyas időszak harmadik napjára ismét normalizálódik. Ezzel párhuzamosan azonban a prolaktinszint megnő, ami elengedhetetlen a szoptatáshoz. Ezek a változások a baby blues állapotát erősítik.
Hangulatváltozás: mi normális és mi kóros?
BABY BLUES: a hormonális változások miatt alakulhat ki és nem kóros állapot. Ennek során – a lehangoltság mellett – újszülöttünk világrajöttével a „kiüresedés” érzete is fokozódhat bennünk. Hiszen 9 hónapon át egy testet alkottunk a babánkkal, most pedig ő már külön kis lényként létezik, akkor is, ha még nagyon szoros vele a kontaktusunk.
Hogy a gyermekágyas időszak könnyebb legyen
Nyugodtan sajnáld magad, és sírj, ha szükségét érzed! Légy türelmes önmagaddal, a pároddal és a babáddal is! Kérj segítséget! Ne várj arra, hogy valaki felajánlja! A gyermekágyasság 6 hete alatt próbálj a baba ellátására és a pihenésre koncentrálni!
Ha nincs segítséged, főzz előre és fagyaszd le az ételeket, vagy rendelj ebédet! Ne izgasd magad a vasalatlan ruha, a koszos tányér miatt.
Nyugodtan mondj nemet, ha úgy érzed, hogy az lenne jó (sokáig maradó látogató, kicsit náthás rokon, agyonparfümözött/cigifüstös barát stb.).
SZÜLÉS UTÁNI DEPRESSZIÓ: kóros pszichés változás, amelynek felismerésében a családnak nagyon fontos szerepe van!
Mi jellemzi?
Tanácstalanság, pánikrohamszerű tünetek, szuicid gondolatok, az újszülött bántalmazásának gondolata, rögeszmés gondolatok és cselekedetek, új félelmek és fóbiák.
GYERMEKÁGYI PSZICHÓZIS: kóros pszichés változás a nevezett időszakban. Jellemzője, hogy a realitáskontroll sérül, vagyis az érintett nem a valóságnak megfelelően érzékeli a körülötte lévő világot. Túlmutat a lehangoltságon és a depresszió tünetein! Az édesanya például úgy érezheti, hogy az újszülött bántani akarja őt, vagy ő érez nagyon erős késztetést arra, hogy kárt tegyen a gyermekében, akit egyébként nagyon szeret.
Amikor segítséget kell kérni
A lehangoltságon túlmutató pszichés változások (gyermekágyi depresszió és pszichózis) felismeréséhez hozzájárulhat az e cikkben felsorolt jellemzők szem előtt tartása. Betegségről van szó, ami nem szégyellni való dolog, és nem az édesanya hibája. A kismama nem hisztizik, hanem komoly pszichés zavara van, amit nem tud irányítani!
A kórkép diagnosztizálása a szakemberek feladata! A legközelebb elérhető szakértő vagy intézet megtalálásában a védőnő és a háziorvos segíthet. A család támogató ereje mellett pszichoterápiára, gyógyszeres kezelésre lehet szükség.