Napjainkban Magyarországon a szülészeti ellátással kapcsolatos, folyamatosan változó szabályok miatt nagyobb a bizonytalanság a kismamák körében, mint valaha, és eközben egyre többen érdeklődnek az otthon szülés iránt. De vajon szabályosan dönt-e az, aki ma hazánkban ezt választja? Melyek a feltételei, milyen lehetőségei vannak a kismamáknak?
Szerző: Pákhné Fekete Alexandra
Kezdjük azzal: biztonságos-e egyáltalán az otthon szülés? Ezzel kapcsolatban elmondható, hogy sok ezer éven keresztül a nők otthon szültek, női segítőik támogatásával. Az, hogy nem halt ki az emberiség, azt bizonyítja, hogy a nő alapvetően képes megszülni a gyermekét úgy, hogy mindketten egészségesek maradnak.
Hogy milyen lesz egy adott szülés, azt persze soha nem lehet pontosan előre tudni, de a körülmények, a segítők és a helyszín, így az otthon szülés választhatóságának lehetősége hazánkban is részét képezi a nő önrendelkezési jogának.
A nyugat-európai kutatások alapján az alacsony kockázati csoportba tartozó várandósoknál (tehát azoknál, akiknél egyáltalán engedélyezett az otthon szülés) ugyanolyan biztonsággal történnek a bábák által vezetett szülések, mint a szülészorvosok által irányítottak. Kórházi háttérre, szülészorvosi beavatkozásra elsősorban a kockázatosnak ígérkező szülések ellátásához van szükség, máskülönben nagy a veszélye az indokolatlan beavatkozások előfordulásának.
Legális-e vagy sem?
Magyarországon 2011 áprilisa óta legális az otthon szülés! Ez is azt bizonyítja, hogy bár sokan félelmetesnek és veszélyesnek tartják, a megfelelő szabályok betartásával nem az. A szüléshez kapcsolódó szabályokat és feltételeket az intézeten kívüli szülés szakmai szabályairól, feltételeiről és kizáró okairól szóló 35/2011 (III. 21.) kormányrendelet szabályozza. Sajnos azonban az otthon szülést Magyarországon nem finanszírozza a társadalombiztosító. Így nálunk az otthon szülés még nem magától értődő választási lehetőség, miközben egyes európai országokban az intézményen kívüli szülések aránya már 20-30%-os.
Ki választhatja az otthonszülést?
Ahhoz, hogy az otthon szülés legálisan választható lehetőséggé váljon az adott kismama számára, meghatározott feltételeknek kell megfelelnie. Az említett rendelet alapján a feltételek a következők.
- A várandós nő az otthon szülés választásakor betöltötte a 18. életévét.
- Szövődménymentes terhesség.
- A várandós nő első szülés esetén az otthon szülés választásakor nem töltötte be a 40. életévét, a terhességi kor a betöltött 37. és 41. hét között van.
- A magzat koponyavégű fekvésű.
- A háttérkórház 20 percen belül elérhető távolságra van.
Kizáró okok
A rendelet részletesen felsorolja, mely okok számítanak kizáró oknak, ezek fennállása esetén az otthon szülés nem választható. Ezek közé tartoznak az olyan anyai betegségek, amelyek veszélyeztethetik az anya vagy a magzat életét. Kizáró ok lehet például a megelőző szüléseknél előfordult negyedfokú gátsérülés vagy vállelakadás, az előzetes császármetszés vagy a méhen végzett egyéb műtét, a méhszájon fekvő méhlepény. Ide tartoznak az anya akut vagy krónikus betegségei, például a magas vérnyomás, a vérzékenység vagy a szívritmuszavar, illetve egyes magzati állapotok, betegségek vagy azok fennállásának gyanúja, többek között a méhen belüli retardáció, az ikerterhesség, a várhatóan 4 kg feletti születési súly, a fekvési rendellenesség.
Amennyiben a kismama otthona túlságosan távol van a kórháztól, érdemes elgondolkodni azon, hogy máshol, kórházközelben, egy barát, egy rokon otthonában, vagy egy bérelt lakásban elképzelhető-e az otthon szülés.
Kérdések és válaszok
Az otthon szülés útján elindulni izgalmas lépés, és eközben sok-sok kérdés merülhet fel a kismamában. Ezekre pontos válaszokat lehet kapni a bábák által tartott elkészítő tanfolyamokon, amelyek nemcsak magára az otthon szülésre, hanem általában a szülésre készítenek fel, és abban is segítenek, hogy a kismama a saját helyzetére való tekintettel a legjobb döntést hozza meg a szülés körülményeit illetően. Érdemes kihasználni az internet adta lehetőségeket, és tájékozódni a bábapraxisok oldalain, illetve a közösségi média kapcsolódó csoportjaiban is.
Szülés, születés – szülésre való felkészüléstől egészen a gyermekágyas időszak lezárultáig!
LAPOZZ BELE KÜLÖNSZÁMUNKBA!