Hogy mi áll a várandósság alatt jelentkező lábikra görcs mögött, nem tudni egész pontosan – ám tény, hogy nem ritka jelenség a kismamák körében. Mit tegyünk a görcsös izomösszehúzódások megelőzésére, kezelésére?
Az áldott kilenc hónap során jó néhány kellemetlen tünettel találkozunk, jó, ha tisztában vagyunk azzal, hogy mikor, mit érdemes tennünk. Nézzük mi segít, ha időről időre lábikra görcs kínoz.
Nyújtsuk a lábizmokat
Lefekvés előtti nyújtással megelőzhető az éjszakai lábgörcs. Álljunk karnyújtásnyira a faltól, helyezzük jobb lábunkat a bal mögé. Lassan hajlítsuk a bal térdet, a jobb láb maradjon nyújtva, a sarok a földön. Törzsünkkel picit dőlhetünk előre, a falnak támaszkodva. Tartsuk ki a testhelyzetet 30 másodpercig, közben a hátunk legyen egyenes. Ne forgassuk el a lábfejünket, talpunk maradjon a földön. Váltsunk lábat és ismételjük meg a gyakorlatot.
Mozogjunk többet
A rendszeres fizikai tevékenység is segít megelőzni a terhesség alatti lábgörcsöt. Edzés előtt kérjük ki az orvosunk véleményét.
Harminc percet – egy órát… amennyit szeretnénk.
Szedjünk magnézium-kiegészítőt
Bizonyos kutatások szerint ez is segít lábgörcs ellen, de beszéljünk előtte orvosunkkal. Magnéziumban gazdag ételek a teljes kiőrlésű gabonafélék, a bab, az aszalt gyümölcs és a magvak. A rostban, vitaminokban, ásványi anyagokban gazdag táplálkozás segít a jó közérzet megtartásában és a kellően energetizál.
Igyunk eleget
Ügyeljünk a kellő mennyiségű folyadékbevitelre, ha a vizelet színe sötét, azt jelenti, nem ittunk eleget. Mind a várandósság, mind a szoptatás időszakában több vízre van szüksége szervezetünknek az optimális működéshez.
Hordjunk megfelelő lábbelit
A cipőnk legyen kényelmes, tartsa a lábat, és legyen a célnak megfelelő. Fontos a sarok megtámasztása. Ha begörcsöl a lábunk, nyújtsuk a lábikra izmait. Menjünk pár lépést, és közben emeljük magasra a lábunkat. A meleg zuhany vagy fürdő, illetve a masszírozás is segíthet.
Forrás: informed.hu
Ajánljuk a témában: