Kisebb-nagyobb kényelmetlenségekkel szinte minden kismamának szembe kell néznie valamikor a kilenc hónap folyamán. Vajon az új és ismeretlen érzések elmúlnak majd, ahogy jöttek, vagy orvoshoz kell fordulni miattuk?
Rákóczi Ágnes szülésznő írása
Émelygés, hányinger, hányás, „reggeli rosszullét”
Pontos oka nem ismert, valószínű, hogy több tényező együttes hatására jön létre: hormonális (hCG) okok, a hirtelen csökkenő vércukor szint és kémiai változások játszhatnak benne szerepet. A vegetatív idegrendszer labilitása is lehet az egyik kiváltó ok. Pszichés tényezők is szerepet játszhatnak megjelenésében: a félelem, aggódás, bizonytalanság, néha a terhesség tudat alatti elutasítása.
Azoknál a nőknél, akiknél gyakori az öklendezés és hányás, a hasi izomzat érzékennyé és fájdalmassá válhat. Ez azonban rövid időn belül elmúlik, ártalmatlan, a méhben fejlődő magzatra nincs hatással.
Abban az estben, ha nem marad meg benned semmi folyadék vagy táplálék, és a hányás fokozódik az első trimeszter után is, vagy később visszatér: orvoshoz kell fordulni.
Gyomorégés
Oka a nyelőcső és a gyomor közötti körkörös záróizom ellazulása és ezáltal a gyomor savas tartalma a nyelőcső alsó részébe bekerül. Az égető érzés a mellkas alsó-középső részén lép fel, közvetlenül a szegycsont alatt, és gyakran kevés savanyú folyadék felböfögésével társul. A várandósság utolsó heteiben a megnövekedett méh elmozdítja a helyéről a gyomrot, s ez is fokozza a visszaáramlást. A kellemetlen állapoton segíthet, ha egy kis zabkását eszel, elrágcsálsz néhány szem mandulát, esetleg egy puffasztott rizs szeletet.
Gyakori vizelés
Az első hetekben a kismedence vérellátása fokozódik, a hólyagnyak ereiben vérbőség lép fel, és ez annyira irritálja a hólyagot, hogy a legminimálisabb mennyiségű vizelettől is meg akar szabadulni.
Az utolsó hetekben hasonló tünetet okoz, hogy a magzati koponya kezd a medence bemenetére illeszkedni.
Néha vizelettartási képtelenség is felléphet: néhány csepp vizelet akaratlanul távozik a hólyagból. Ez például erőteljes magzatmozgáskor vagy tüsszentéskor, köhögéskor fordulhat elő. Abban az esetben, ha a sűrű vizelést fájdalom, kellemetlen égő érzés kíséri, orvoshoz kell fordulni, ez húgyúti fertőzésre utalhat.
Székrekedés
A sárgatesthormon hatására a bélrendszer elernyed és a béltartalom továbbítása lelassul. A harmadik harmadban az egyre gyorsabban növekvő magzat a beleket eltolja a hasüreg más pontjára, ezzel nehezítve a normál bélmozgásokat. Oka lehet még vaskészítmény szedése, magnézium hiány, kevés rost és folyadékbevitel, stresszes életmód, szorongás.
Elsőként a rostbevitel növelésével próbálkozz!
Kezdd a napot éhgyomorra lefogyasztott egy deci natúr joghurttal, amelybe másfél evőkanál zabkorpát kevertél.
Aranyér és visszeresség
Tünete a végbél körüli érzékenység, viszketés, égő érzés, fájdalom, állandó végbéltáji teltségérzet, majd vérzés is megjelenhet különösen székletürítéskor. Súlyosabb esetekben a kitágult véna kizáródhat, ez erős fájdalommal jár, az aranyér megduzzad, kemény csomó formájában tapintható. Ritkán előfordul, hogy vérrög alakul ki az aranyérben. Ez orvosi ellátást igényel.
A lábszárakon lévő vastagabb, felülethez közel futó vénák kacskaringós tágulatai kellemetlen tüneteket okozhatnak: a láb elnehezedése, teltségérzés, fájdalom. A lábszáron megjelenő „seprűvénák”, a bőr alatt lévő kiserek esztétikai problémái, a látványon kívül problémát általában nem okoznak. A szeméremtesten lévő vénák duzzanata égő érzéssel, fájdalommal járhat, szülés után azonban többnyire nyomtalanul visszafejlődik.
Légzés
A várandósság vége felé a megnövekedett méh a hasűri szerveket és a rekeszizmot felfelé – a bordák alá – tolja és a rekeszizmot gátolja a mozgásban. A várandósság utolsó heteiben a magzat feje lejjebb kerül a medencében és ezzel a méh felső része is alább száll. A rekeszre nehezedő nyomás megszűnik, több hely van, és ezzel a légzés is javul. Amennyiben a légszomj hirtelen lép fel vagy légúti fertőzéshez kapcsolódik, azonnal orvoshoz kell fordulni.
Fejfájás
A várandósság alatt bármikor előfordulhat. Koraterhességben gyakran társul hányingerhez.
Gyógyszerrel nem befolyásolható fejfájás esetén, amelyhez látási zavarok, gyomorszáj környéki fájdalom vagy hányás is kapcsolódik, azonnal orvoshoz kell menni, mert ez a tünet az úgynevezett HELLP szindrómára, egy veszélyes szövődményre utalhat.
„Olyan vagyok, mint egy bálna!”
Hormonális változások hatására a női szervezetben a vízvisszatartás fokozódik. A szülés megindulása előtti napokban jellegzetes változások jelenhetnek meg a kismamán: az ajkak megvastagodnak, az orr látványosan megduzzad. Az orr nyálkahártyája is ödémássá válhat, fokozódhat a váladékképződés, mely a légzést megnehezítheti. A gravitáció következtében a duzzanat a lábakon a bokák körül is megjelenhet. Ez különösen estefelé, hosszantartó állás után és nagy melegben gyakori.
Az ujjak duzzanata – az alsó végtag duzzanatával ellentétben- , a reggeli órákban kifejezettebb, az ujjak merevek, fehérek, bizseregnek, zsibbadnak. Ennek jellegzetes formája az úgynevezett „alagút szindróma”. Ilyenkor a csukló belső felén lévő, szövetek által létrehozott alagúton keresztül futó inak és idegek a fokozott vízvisszatartás miatt nyomás alá kerülnek: tűszúrásszerű fájdalom, égő érzés, a kéz ujjainak, ízületeinek merevsége, mozgáskorlátozottsága jellemző. A kéz mozgatásával a merevség és a zsibbadás a felhalmozott vizenyő eloszlatásával fokozatosan oldódik.
Az álomszuszékságtól az éber éjszakákig
Amíg a várandósság első trimeszterében a fokozott alvásigény jellemző, a végéhez közeledve inkább az alvászavarok jelenthetnek problémát. Az álmatlanságnak testi és lelki okai is lehetnek. Testi okok közül a hőhullámok, gyakori vizelési inger, az éjszakai erőteljes magzatmozgások okozhatnak elalvási nehézséget. Az egyre növekvő magzat, elnehezedő pocak miatt nehéz kényelmes pozíciót találni, de sokat segíthet a combok vagy a térd közé rakott szoptatós párna vagy kispárna. Talán a közelgő szülés az oka, de az álmok is nyugtalanná válnak: kimondott és kimondatlan aggodalmak köszönnek vissza bennük.
9 HÓNAP – Szükséges alapinformációk a terhességről, szülésről és a babaápolásról