A legtöbb gyerek lelkes kirándulóvá válik, ha kiderül, a túra célpontja egy igazi vár vagy várrom. Családos kirándulásaink alkalmával mi is gyakran választunk olyan végállomást, ahol egy várban gyönyörködhetünk, illetve ahol egy várból csodálhatjuk a tájat – eddig mindig sikert arattunk vele gyerekeink körében. Ebben a válogatásban négy, egymáshoz viszonylag közel fekvő zempléni várat mutatunk be, de hogy igazi élményajánlót nyújtsunk át, természetesen a közelükben található, családok számára érdekes látnivalókat is igyekeztünk felvonultatni, a teljesség igénye nélkül.
Valódi vármániásoknak tudom tehát szívből ajánlani keleti végeinken a Zempléni-hegységet, ahol mindjárt négy gyönyörű, ráadásul az utóbbi években csodásan megújult vagy éppen újuló várral ismerkedhetünk meg. Mikor mi fedeztük fel ezt a tájat, a szállásunk Sárospatakon volt, innen tettünk csillagtúraszerű autós kirándulásokat, hogy aztán esténként a kivilágított Rákóczi-vár lábainál, a hangulatos Bodrog-parton sétálgassunk kedvünkre.
Rákóczi-vár, Sárospatak
Az 500 forintos bankjegy hátulján is megörökített, késő reneszánsz várkastélyt a 16. században építtette a Perényi család. Nem klasszikus várrom olyan szempontból, hogy nem hegy tetején fekszik. A pataki várat körülöleli a város, egyik oldalán pedig a Bodrog folyik sebesen. A hely különlegessége, hogy a Rákóczi-szabadságharc idején maga a vezérlő fejedelem hívatta ide össze 1708-ban az országgyűlést. A szabadságharc leverése után már nem maradhatott magyar kézben a vár, osztrák-német családok birtokolták. Legfőbb építészeti egysége, a Vörös-torony, egy ma is álló, ötemeletes bástya. Ha szeretnétek megnézni, milyen egy 23 méter mélyen a sziklába vájt kút, a Vörös-torony pinceszintjén megcsodálhatjátok! Ugyanezen a tárlaton láthatjátok a Szent Erzsébet tiszteletére szentelt kápolnát is, mely ma is kápolna funkciót lát el, évente többször szentmisét is tartanak itt.
Szent Erzsébet 1207-ben Sárospatakon született, ezért a Vártemplom (és több más intézmény a városban) az ő nevét viseli. A várban szakképzett vezető viszi körbe a csoportokat, a Vöröstorony egyénileg nem látogatható. Viszont a „Rákócziak dicső kora…” című kiállítás megtekinthető vezetés nélkül is. A Lorántffy Zsuzsanna által építtetett, az egykori belső vár területén található híres, erdélyi udvarházak mintájára tervezett loggiát vezetés nélkül is megtekinthetjük – kiváló fotóhelyszín! A Nemzeti Várprogram keretei között a pataki vár is megújul hamarosan. Addig is érdemes egy pillantást vetni a már megépült új Ágyúöntő Műhelyre, ahol megismerhetjük, miként öntötték ezeket a fontos harcászati eszközöket évszázadokkal ezelőtt. A várfalon túl klassz, váras játszóteret találtok, drótkötélpályával! Sárospatakon járva külön élmény a Bodrog partján sétálni a gyerekekkel, és ha autóba ülünk, néhány perces úttal a városhoz tartozó dűlőknél leparkolva, kellemesen rövid gyalogtúrával elérhetjük a Megyerhegyi tengerszemet (ki van táblázva, de ha biztosra mennénk, vigyünk térképet, vagy használjuk a Természetjáró applikációt telefonunkon). Ez a csak nevében tengerszem tavacska valójában egy elhagyott kőfejtő volt – innen vitték a malomköveket szerte az országba. Egészen különleges látnivalót kínál, még barlanglakásokat is találunk itt, ezeket az egykori kőfejtők vájták maguknak. Gyerekekkel is élmény, bár a korlátoknál nagyon kell vigyázni a kisebbekre, nehogy baleset érjen valakit, hiszen a falak meredekek, a tó pedig mélyen fekszik.
Egészen pici gyermekekkel csak akkor ajánljuk ezt a viszonylag hosszú és részletgazdag vezetést, ha esélyes, hogy közben a hordozóban elalszanak. A sok lépcső miatt semmiképpen nem javasoljuk a babakocsit a Vörös toronyban, ilyenkor hasznos, ha előkerül a kendő vagy a csatos hordozó.

A füzéri vár és környéke
2014-16 között hatalmas átalakuláson esett át ez a korábban romantikusan romos épület. Ma úgy léphetünk be ide, mintha mi magunk is a középkori vár életének részei lennénk: valódi, élő várat találunk a Várhegy tetején. Tehát azoknak is megéri újra ellátogatni ide, akik korábban már jártak a várban, egy teljesen új megtapasztalás lesz, ebben egészen biztosak lehettek! Már maga a felgyaloglás is élmény e rendkívüli helyre: a füzéri Várhegy ugyanis egyike Magyarország hét természeti csodájának. Különleges, sehol máshol nem megtalálható sziklagyep alakult itt ki az évszázadok során, egészen egyedi vegetációval (ennek oka elsősorban a védelmi okok miatti tarra vágás, majd a legeltetés volt). A Várhegy védett ritkaságait tanösvényen, szakvezetővel lehet látogatni, de a várba érkező turisták a felfelé vezető sétaúton és lépcsőkön haladva mindenképpen kapnak ízelítőt ebből a különleges természeti csodából. A vár részletes történetét ismerjétek meg a helyszínen, de annyit érdemes megjegyeznetek, hogy itt is a Perényiek idején történt a legtöbb érdekesség. Ugyanis Füzéren őrizték, rejtegették a Szent Koronát a mohácsi vész után, maga Perényi Péter koronaőr gondoskodott erről. Miután ő I. Ferdinándhoz pártolt, és a koronát kiszolgáltatta az osztrák főhercegnek, jutalmul Sárospatakot kapta (és itt összeérnek a szálak)!
A vár régészeti kutatása a mai napig tart, a már megtalált, felbecsülhetetlen értékű leleteket a Látogatóközpontban lehet megtekinteni. Ahogy megérkezünk a településre, a Petőfi utca 3/a. szám alatt találjuk a Látogatóközpontot, mely szintén a várhoz tartozik, és mindenképpen ajánlatos a felfedezése. (Szemben a Vár büfében tarthatunk egy kis pihenőt.) A Nagy-Milic Natúrpark Látogatóközpontja egy határon átnyúló összefogás eredményeként született, a ma Szlovákia területén található Szalánc községgel együttműködve építtette Füzér község önkormányzata. Animációs filmen láthatjuk Füzér várának történetét, megvizsgálhatjuk a tárgyi leleteket, információkat kaphatunk az aktuális programokról, környékbeli látnivalókról. Tovább haladva a Vár felé, a fakazettás mennyezetű református templom mellett, majd a Tájház Porták mellett haladunk el: utóbbiak két házból állnak. Egy 19. és egy 20. századi (retró) portát ismerhetünk meg, ahol a „Ki nyer ma” szól a rádióból és fatüzelésű bojler adja a melegvizet.
A Várparkolóban 600 Ft-os napidíjért tudjátok hagyni az autót. A parkoló közelében mosdók, pihenőhelyek vannak kialakítva. Innen egy kb. 15 perces sétával éritek el az alsó várat, majd további 15 perces intenzív felfelé gyaloglással a felső várat.
Az utolsó szakaszon fa- és sziklalépcsőn haladunk, ez sem babakocsis terep, sőt, esős időben kifejezetten balesetveszélyes lehet, ha nem megfelelő cipőben indultunk neki a sétának. Picikre, totyogókra fokozottan vigyázni kell, javaslom itt is a hordozásukat, míg feljutunk a felső várba. Füzér község közelében igazi családos program lehet még a csak hétvégén és ünnepnapokon közlekedő, nagyjából negyven perces menetidejű Pálházi Állami Erdei Vasút kipróbálása. Az egyre beszűkülő völgyben haladva a kisvasút a Kőkapu vadászkastély (ma hotel) alatt egy sziklába vájt alagúton is áthalad, izgalmakat tartogatva a kis utazók számára. Bár elefántot és kisgyereket nem viszünk porcelánboltba, főleg nem gyárba vagy porcelánmúzeumba, mégis megemlítjük, hogy a közelben található a világhírű Hollóházi Porcelán Manufaktúra. Hátha megy veletek nagyszülő, aki kint marad a kicsikkel, vagy éppen őt érdekli majd a legjobban ez a látnivaló, esetleg anya-lánya programként autóztok el ide,
míg a fiúk rúgják valahol a bőrt. Tehát van itt múzeum, látogatói alkotócentrum, sőt, gyárlátogatásra is lehetőség adódik, igaz, utóbbira nagyon szűkös időintervallumban: kedd-péntek 10.00-12.30 között. A kávézóban megpihenve helyi gyártású porcelánból kortyolgathatjuk frissítőnket.
A szépséges kastélyok és kastélyparkok kedvelőinek ajánlom a füzérradványi Károlyi-kastélyt és kertjét. Itt akár az egész kicsi gyerekeket is bátran engedhetjük szaladgálni, hiszen a megye egyik legszebb természeti környezetében örömét lelheti kicsi és nagy egyaránt. Bár 2018 tavaszától ismét felújítási munkálatok kezdődtek a kastélyban (amely emiatt most nem látogatható), a kertben azok a területek, amelyeket nem érint az újítás, bejárhatóak. A kertben szakvezetett sétákra a 70/902-3212-es telefonszámon lehet jelentkezni, de szállást is találunk a kastélykertben: a pavilonokban 4 db 3 ill. 2 szobás apartmant alakítottak ki. A felújítás után mindenképpen érdemes lesz a kastélyt is megcsodálni!

A cikk folytatását itt találod: https://hellobaby.hu/kalandozas-a-zempleni-varak-kozott-2-resz/
Még több kirándulás tippet megtalálsz a HelloBaby! magazin Családi barangoló különszámában, melyet ITT tudsz megrendelni