Játszani, kézműveskedni természetközeli módon is lehet, melyhez akár a sétákon, kirándulásokon gyűjtött terméseket, kavicsokat is felhasználhatjuk. Az ilyen elfoglaltságok kiválóan fejleszthetik a kreativitást, a fantáziát, a képességeket, nagyon változatosak, ráadásul egészségesek és szinte ingyen vannak.
Összeállította: Szále Kata
Játékok termésekkel
- Tedd ide, tedd oda!
Ehhez csupán két kisebb dobozra van szükség a terméseken (például a gesztenyéken) kívül. Először az egyik játékos mondja meg, hová kell tenni a termést – például: a doboz alá, fölé, a jobb oldali dobozba, a két doboz közé stb. –, és a másik lerakja a kért helyre, majd szerepcsere következik. Később nehezíthetjük a feladatot úgy, hogy több dobozzal játszunk.
- Szófigyelő
Válasszunk ki egy mesét, amit a gyermekünk szeret, és beszéljük meg vele, hogy amikor egy bizonyos szót hall, akkor kivesz az odakészített tálból egy gesztenyét (vagy diót, mogyorót) és maga mellé teszi. Ha ez már ügyesen megy, meg lehet próbálkozni azzal is, hogy több szóra kelljen figyelni és több terményt hasznáni. Például: Sün Balázs meséjét hallgatva a sün szó elhangzásakor gesztenyét, a Balázs szó hallatán diót, a testvér szónál mogyorót kell kivenni a tálból.
- Válogatós
Ha többféle termést tudtunk összegyűjteni, akkor tegyük mindet egy tálba. Először is válogassuk szét: külön kupacba kerüljön a csipkebogyó, külön a mogyoró, külön a gesztenye, és így tovább. Ezután visszakerülnek a közös tálba, és becsukott vagy bekötött szemmel, illetve kanál, csipesz segítségével lehet megismételni a szétválogatást.
- Gesztenyegurító
Tegyünk egy sorba 10-15 gesztenyét (vagy diót) egy nagy asztalon vagy a földön, és adott távolságról gurítva próbáljuk eltalálni a sort. Ahány termést elmozdít a gurító, annyi pontot kap. Minden gurítás után ismét sorba kell rendezni a gesztenyéket. Nehezíthető a játék, ha messzebbről indítjuk a célzást.
- Innen oda
A terméseket a szoba egyik végéből a másikba kell eljuttatni lepottyanás nélkül – úgy, hogy nem foghatjuk meg őket. Vihetők például kanálban, fakanálon, kézfejen, fejtetőn, vállon, lábujjak között. Ha valaki nagyon ügyes, egyszerre kettővel is próbálkozhat (például az egyik kanálban, a másik kézen).
- Ki a zsákból!
Tegyük egy zsákba a diót, mogyorót, gesztenyét! Az egyik játékos mutasson egy számot, a másik játékosnak ennyi termést kell kivennie a zsákból. Könnyebb a játék, ha egyesével lehet kivenni, nehezebb, ha csak egyszer szabad a zsákba nyúlni, és egyszerre kell kivenni a megfelelő számú termést. Úgy is nehezíthető a feladat, ha annyi termést kell kivenni a zsákból, ahányat a másik játékos kopog az asztalon, vagy ahányszor megérinti a másik hátát.
- Kié az utolsó?
Ez stratégiai játék. Tegyünk az asztal közepére egy tál termést! Kb. 20 szemre lesz szükségünk. A játékosok felváltva egyet vagy kettőt vehetnek belőlük, és az nyer, aki az utolsót veszi ki.
- Lábtorna
Szuper lábtorna, ha terméseket kell egyik helyről a másikba átpakolni a lábujjak segítségével. Ugyanez időre is mehet: ki pakol át többet mondjuk, 3 perc alatt? Kavicsokkal is jó móka.
- Feldobjuk, elkapjuk!
Remek ügyességi fejlesztőjáték feldobni és elkapni a gesztenyét. Amikor ez már könnyen megy, akkor feldobjuk, tapsolunk egyet, majd elkapjuk. Ha már igazán ügyes a gyerkőc, akkor dobja fel, lépjen egyet, közben tapsoljon, és úgy kapja el.
- Lépkedős-ugrálós
Tegyünk egymás mellé egy sorba 10-15 termést! Ezeket kell átlépni, majd átugorni páros lábbal, majd fél lábon. Ha ez jól megy, egyszerre több „utasítást” mondhatunk: „Lépd át a bal lábaddal, majd ugord át páros lábbal, utána pedig jobb lábbal!”
- Kincskereső
Dugjunk el 10 gesztenyét, diót vagy mogyorót a lakásban! Könnyebb megkeresni, ha látható helyekre tesszük, nehezebb, ha az ágy alá is gurítunk belőle, vagy a könyvek, tárgyak mögé rejtünk párat.
- Meg ne moccanj!
Tegyük a terméseket egy lapos tányérra úgy, hogy egymásra is kerüljenek, és az alul lévők is érjenek össze! A játékosok sorban elemelnek egyet-egyet a tányérról, de a többinek nem szabad megmozdulnia! Akinél egy másik is mozdul, az kiesett.
Téged is aggaszt a klímaváltozás? Szeretnél környezettudatosabban élni, vásárolni, főzni, takarítani? Környezettudatos tippeket találsz ÖKO különszámunkban!
WEBSHOP