A Dévény-módszer egy olyan rehabilitációs módszer, mely közvetlenül ösztönzi az idegrendszer működését, s ennek köszönhetően beindítja az életkornak megfelelő mozgásokat.
Szerző: Zimmerer Anita gyógypedagógus
Szakértő: Mézám Zsuzsanna DSGM- szakgyógytornász, okleveles fizioterapeuta
Hatékony segítséget jelenthet azoknak a kisbabáknak, akiknél ezen a téren elmaradások mutatkoznak. Különösen jó hatásfokkal alkalmazható újszülött és csecsemőkori izomtónus zavarok és testtartási aszimmetriák esetén. A Dévény Speciális manuális technika – Gimnasztika Módszer (DSGM) kidolgozója Dévény Anna gyógytornász és művészi torna szakedző, aki két éve hunyt el. Módszere mára elfogadott mozgásrehabilitációs rendszerré vált, mely a feszes izmok, inak esetében manuális úton próbál lazulást elérni.
Kézzel és tornával
Egyik működési területe a speciális manuális technika, mely egyéni kezelés formájában zajlik, a másik egy speciális testképző gimnasztika, amely a művészi torna szemléletét, és gyakorlatanyagát használja fel a megindult mozgások fejlesztésére.
Mikor indokolt az állapotfelmérés?
Akkor ajánlott, ha a
- baba koraszülött feltételezhetően oxigénhiányos állapotban volt
- alacsony Apgar értéket kapott,
- lélegeztetni kellett
- a környezethez nehezen alkalmazkodik, például szopási nehézségei vannak
A mozgásvizsgálat kizárólag orvosi beutalóval elérhető, melyet az alapítványnál heti két alkalommal végeznek, de állapotfelmérés 2019. januárjától a szülők kérésére is történhet, amennyiben bizonytalanok a kisbabájuk mozgásfejlődésével kapcsolatban.
Mindössze előzetes bejelentkezésre és regisztrációra van szükség ahhoz, hogy a mozgásfejlődésben elmaradással küzdő babák eljuthassanak ide. (Dévény Anna Alapítvány 1122 Budapest, Széll Kálmán tér 16. +36-1-355-5392, +36-30-998-3252)
Mit vizsgálnak?
A vizsgálat középpontjában az aszimmetriák, az izmok elváltozásaira jellemző külső jegyek, redők, mélyebb behúzódások, valamint az izomtónus elváltozásai és a végtagok rendellenes tartása áll. A korai eltérések az idő múlásával tünetekké válhatnak és akadályozhatják az életkornak megfelelő csecsemőkori mozgások megjelenését.
Mézám Zsuzsanna DSGM-szakgyógytornász a Dévény Anna Alapítványnál is ellát mozgásfejlődésükben elmaradt kisbabákat. A szakember szerint fokozatosan növekszik a mozgásfejlődési problémákkal küzdő babák száma, így a vizsgálatokra nagy igény mutatkozik.
A jelenséggel összefügg, hogy később az óvodába kerülő gyermekeknél is egyre gyakrabban találkozunk megkésett beszédfejlődéssel, figyelem problémákkal, részképesség zavarokkal. Arányában, és számszerűleg is nő a tanulási, figyelem-, viselkedés- és magatartás zavarral küzdő gyermekek száma, akikről általában kiderül, hogy csecsemőkorukban nem szerettek hason feküdni, későn fordultak hasra, feszítették a törzsüket, vagy nem másztak.
Minél korábban
Fontos, hogy a fejlesztés, lehetőleg minél korábbi életkorban kezdődjön, hisz az idegrendszer regenerációs képessége ekkor a legnagyobb. Elsőként meg kell teremteni a működés feltételeit, s csak erre épülhet a fejlesztés. A DSGM szerint elsőbbséget élvez a működés beindítása, a fejlesztés pedig a beindított funkció további finomítása tornával. A sorrend nem felcserélhető, mert amíg valami nem működik, addig azt nem lehet fejleszteni.
A módszer előnye, hogy a gyermek életkorának és mozgásfejlődésének megfelelő helyzetben történik, végigvezetve őt a csecsemőkori mozgásfejlődés állomásain. A fejlesztést képzett szakember végzi, aki nem hárítja a szülőre a felelősséget otthoni tornáztatás formájában.
A tanulás, a beszéd, a viselkedés csak akkor alakul megfelelően, ha a mozgás és érzékelés tökéletesen kifejlődött, és fejlődése zavartalan volt. A probléma csak évek múlva, iskolás korban jelentkezik, amikor az írás, olvasás és a számolás tanulása nehézségekbe ütközik.
Az időben elvégzett vizsgálat után a Dévény-módszer ezeket a problémákat előzheti meg, még csecsemőkorban, hisz begyakoroltatja a helyes mozdulatokat, elősegíti az ehhez szükséges idegpályák, neurális kapcsolatok kiépülését és stabilizálódását.
A cikk megjelent a HelloBaby! magazin korábbi számában.
Légy Te is előfizetőnk!